Akcent
17. květen 2022

Poslechněte si podcast: Ohlédnutí za Anifilmem. V krátkých filmech máme výsledky, horší je to u celovečerních animáků

Saša Michailidis mluví s programovým ředitelem festivalu Anifilm Pavlem Horáčkem a s předsedou Asociace animovaného filmu Martinem Kotíkem. Tvůrci si stěžují, že český celovečerní animovaný film postrádá kvalitní scénáře, kvalita studentů a studentek animace nicméně stoupá – současná mladá generace je doslova multižánrová. Proč v Česku vázne distribuce animovaných filmů do kin?

25:39

Akcent

Vydává: Český rozhlas

Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách. 

Web

Před dvěma dny 24:37

Výběr týdne: frontman Circus Praha Bradley Stratton zemřel, Hodiny Michaela Cunninghama knižní i filmové, Mezinárodní festival Divadlo Plzeň a špičky seriálové tvorby na festivalu Serial Killer

Moderuje Saša Michailidis.

Před třemi dny 23:06

Zemřel Bradley Stratton, americký kytarista, zpěvák a producent, který výrazně ovlivnil českou hudební scénu

Saša Michailidis se ptá Honzy Ponocného a Ondřeje Bezra.

Před čtyřmi dny 25:45

Serial Killer popáté. Letos se zaměřením na Švédsko, ženskou perspektivu i seriály pro mladé

Saša Michailidis se ptá dramaturgyně festivalu Serial Killer, publicistky Táni Zabloudilové a švédského producenta Johannese Åhlunda. V Brně se tento týden schází špičky seriálové tvorby, jakým směrem se ubírá? A proč je právě Švédsko evropskou seriálovou velmocí? Nakolik se vyplatí producentům experimentovat se žánry? A jak k rozvoji seriálů přispívá konkurence streamovacích služeb a kabelových televizí?

Před pěti dny 24:52

České divadlo stále kulhá za Evropou. Tvůrci se bojí jít razantní cestou

Saša Michailidis se ptá divadelního publicisty Vladimíra Hulce a Radmily Hrdinové, divadelní kritičky deníku Právo a spolupracovnice Vltavy. Čím experty zaujala dramaturgie letošního Mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň? Kdo je Mickem Jaggerem současného světového divadla? Jak velkou roli hraje v kvalitě inscenací už ustavený, zkušený soubor? A jaké jsou světové divadelní trendy a co naše současné divadlo postrádá?

Před šesti dny 25:01

Hodiny jako vstupenka do Cunninghamova díla. Díky filmu ho objevili další čtenáři

Saša Michailidis se ptá Hany Ulmanové, amerikanistky z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Ladislava Nagye, ředitele Ústavu anglistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Vltava vysílá četbu na pokračování z knihy Hodiny, jejím autorem je Michael Cunningham. Filmové verzi Hodin je letos 20 let, americký spisovatel oslaví v listopadu sedmdesátku. Čím je originální Cunninghamův literární styl a kteří angloameričtí autoři inspirují tohoto držitele Pulitzerovy ceny ?

Před týdnem 24:58

Výběr týdne: Odkaz filmaře Godarda, Benátky s českou produkcí, ostravská jatka v novém

Zemřel filmový režisér a představitel francouzské nové vlny Jean-Luc Godard, na MFF v Benátkách zazářila česká produkce, městská jatka v Ostravě prošla proměnou a venkovní hudební festivaly se snaží být šetrnější k životnímu prostředí. Výběr týdne moderuje Saša Michailidis.

Před týdnem 24:34

Za festivaly ekologičtější!

Saša Michailidis se ptá Matěje Ostárka, pořadatele ekologicky udržitelných festivalů Štěrkovna Open Music a reBarbora Open Music a Petra Novotného z nevládní neziskové organizace Institut cirkulární ekonomiky. Léto přálo větším venkovním kulturním akcím, ale objevila se i kritika vůči organizátorům za neekologický přístup. Co v praxi dělají pořadatelé pro to, aby festivaly byly šetrnější k životnímu prostředí? Zvyšují se v tomto směru i nároky návštěvníků?

Před týdnem 25:20

Pochopit Godarda? Musíte vidět aspoň 25 jeho snímků, tvrdí filmový historik

Saša Michailidis se ptá Davida Čeňka, filmového historika a Marie Sýkorové, publicistky a spolupracovnice Vltavy v Paříži. Jean-Luc Godard, filmový režisér, představitel francouzské nové vlny, zemřel. Proč byly jeho filmy v 60. letech tak provokativní? Proč doslova frustrovaly diváky? Oslovuje Godard i současnou mladou generaci? Jak vnímají dílo i levicové sklony této ikony a legendy světové kinematografie samotní Francouzi?

Před týdnem 26:38

Do opravených jatek v Ostravě se právě stěhuje městská galerie Plato

Jak náročná byla rekonstrukce památkově chráněné ostravské ikony z konce 19. století? Co obnáší konverze industriálních staveb? Saša Michailidis se ptá Tadeáše Goryczky a Benjamina Fragnera.

Před týdnem 26:07

Česká filmová produkce zazářila na festivalu v Benátkách

Saša Michailidis se ptá Karla Ocha, uměleckého ředitele karlovarského festivalu a Hedviky Petrželkové, filmové publicistky a spolupracovnice Vltavy. Podle Ocha benátská přehlídka potvrdila sílu české filmové produkce, která už dokáže vozit ceny z áčkových festivalů. Jaké snímky z tuzemské scény tedy zaujaly? Proč letos porota udělila hlavní cenu dokumentu? A jaké postavení má MFF v Benátkách ve srovnání s Cannes a Berlínem?