Stopáž
Epizoda 324. leden 2020

Poslechněte si podcast: ODS se zacelila, teď ji někdo musí polít živou vodou. Fiala je předsedou strany z vděku. Host: Václav Dolejší

Od nejdepresivnějšího sjezdu ODS po pádu Nečasovy vlády uběhlo už šest let a straně se pomalu vrací sebevědomí. Má ale potřebné téma a lídra pro další fázi restartu? „ODS se dala dohromady, teď by to jen chtělo, aby ji někdo polil živou vodou – tohle si spousta odéesáků myslí, ale nikdo nemá sílu to říct Petru Fialovi. A obávají se, že s ním příští volby nevyhrají,“ vysvětluje Václav Dolejší v pořadu Stopáž.

33:19

Stopáž

Vydává: Seznam Zprávy

O technologiích, společnosti a vším mezi tím. Podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět big tech, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Připravuje Jan Kordovský. Vychází každý pátek na Seznam Zprávách.

Web

Epizoda 134Před čtyřmi dny 43:58

Umělá inteligence je odraz společnosti. "Hákovým křížům se nevyhneme," říká novinář

Tématem dnešní epizody jsou generátory obrázků na základě textového příkazu. Jak tyto systémy využívají umělou inteligenci, k čemu vůbec jsou a jaká je jejich budoucnost? Opovídá technologický redaktor Seznam Zpráv Pavel Kasík.

Epizoda 133Před týdnem 33:11

Analytik: Opatření proti změně klimatu musí být sociálně citlivá

Agentura STEM spolu s Institutem 2050 vydala velkou analýzu postojů Čechů ke změnám klimatu a politik s tím spojených. Výzkumníci zjistili, že ke změnám klimatu se nestavíme černobíle. Veřejnosti není ochrana životního prostředí lhostejná, ale z opatření má obavy.

Epizoda 132Před 2 týdny 43:04

Vrchní „datař“: Ve městě umíme změřit cokoliv, interpretace a rozhodnutí je na politicích

Současná města disponují obrovským množstvím informací o tom, jak fungují nejrůznější aspekty městského organismu i jak žijí jejich obyvatelé. Co všechno se dá měřit? K čemu můžou získané údaje sloužit? A jsou správná data vždycky zárukou správných rozhodnutí?

Epizoda 131Před 3 týdny 30:00

HBO šetří, Netflix nasadí reklamy a všichni čekají na další konkurenci

Streamovací platformy bojují o diváky, kteří se se stoupající inflací a nejistým ekonomickým výhledem pečlivěji rozhodují, za jaký obsah platit. Proč ale HBO nechává zmizet celé seriály? A co nabídne divákům Netflix?

Epizoda 1302. září 2022 33:51

Čína má problém s bezpečností dat. Co všechno sbírá o svých občanech?

Čína se potýká už s druhým obřím únikem dat za poslední měsíce. V červenci se hacker s přezdívkou China Dan chlubil, že od šanghajské policie získal osobní údaje miliardy občanů – za 23 terabajtů dat žádal deset bitcoinů.

Epizoda 12926. srpen 2022 39:22

Meteorolog Žák: Ovládání počasí je možné, ale drahé. Každý oblak je unikátní

Čína do výzkumu a modifikace počasí investuje miliardy dolarů. Ekonomická návratnost setí mraků a dalších umělých zásahů je ale zpochybnitelná, vysvětluje meteorolog Michal Žák.

Epizoda 1285. srpen 2022 45:55

Dojet k vrcholu autem, cvaknout fotku na Instagram. Jak vzniká overturismus

Overturismus vzniká na jednoduše dostupných místech. Přispívá k němu také i strach z toho, že něco propásneme, který vytvářejí sociální sítě. Ty lze ovšem využít i k osvětě turistů, říká expert Jan Lenart.

Epizoda 12729. červenec 2022 34:08

Na „nový“ Instagram si stěžovala i Kim Kardashian. Síť prozatím ustoupila

Dva kroky vpřed, jeden krok vzad. To je pro Facebook (holding Meta) celkem běžná taktika. Video je ale trend, ke kterému se Instagram stejně bude ubírat, říká Adam Zbiejczuk.

Epizoda 12622. červenec 2022 36:23

BeReal je sociální síť, na které nemusíte být dokonalí ani vtipní

BeReal je aplikace bez reklam a bez filtrů, zato s jednoduchým principem – do dvou minut vyfoťte sebe i to, co právě vidíte. „Právě teď zažívá svůj virální moment podobně jako Clubhouse během pandemie,“ vysvětluje Adam Zámečník.

Epizoda 12515. červenec 2022 45:10

Až k počátkům vesmíru. Jak číst fotky z dalekohledu Jamese Webba?

Kvalita snímků z teleskopu Jamese Webba je ještě lepší, než očekávaly výpočetní modely před startem mise. Mohl by vidět až do hranice 13,7 miliardy světelných let a zpřesnit stáří vesmíru, říká odborník na kosmonautiku Dušan Majer.