- Podcasty
- ODPOSLECH | investigace.cz
Poslechněte si podcast: #71 Neděkuj, pamatuj - rozhovor
Od vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly v pondělí 21. února čtyři roky. Událost otřásla celým Slovenskem i Českem a to, co po ní následovalo, nejspíš nikdo nečekal. Největší demonstrace od roku 89, očista v politice i ve veřejné sféře a zatčení zdánlivě nedotknutelného Mariana Kočnera.
Při příležitosti tohoto výročí se opět ve studiu setkáváme s Pavlou Holcovou a Evou Kubániovou, které Jána i Martinu dobře znaly. Ony obě poslední týdny trávily cestováním po Slovensku, kde dělaly rozhovory s lidmi, kterým vražda Jána a Martiny a následné vyšetřování změnilo život. Zjišťovaly, co se za poslední 4 roky na Slovensku vlastně stalo, zda se vůbec něco změnilo a jak to tito lidé vnímají. A koneckonců také, jak to můžeme vnímat z povzdálí my.
Tento podcast získal Novinářskou cenu 2022 v kategorii „Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuze.“
E-knihu Neděkuj, pamatuj si můžete zdarma stáhnout zde: https://www.investigace.cz/nedekuj-pamatuj/
ODPOSLECH | investigace.cz
Rozhovory o pozadí kauz s redaktory investigace.cz, audioverze vybraných článků a také datové podcasty Josefa Šlerky. Slyšeli jste o kauzách Panama Papers a Pandora Papers a využívání neprůhledných sítí offshorových firem Andrejem Babišem, Ivanou Tykač nebo Ivo Rittigem? Máte v povědomí problematiku spyware Pegasus? Víte o ruském portálu NewsFront a jeho šíření propagandy v Evropě? A o problémech v hospodaření Autoklubu ČR pod vedením Jana Šťovíčka? Víte, že Igor Ivanko vymáhal miliony od dlužníků, ale neplatil věřitelům? Všechny tyto kauzy a a mnoho dalších přinesla investigace.cz.
Callisto: Nepodařené podnikání nebo podvod?
Projekt Callisto známého kryptotěžaře Vladimíra Vencálka se měl stát českým digitálním impériem. Stejnojmenná kryptoměna a její blockchain měly být provázané se sítí nových datových center i s obchodem s digitálním uměním. Hlavním investorem se stala firma MTX miliardáře Petra Otavy.
Po sérii problémů kryptoměna ztratila důvěru a přišla o svou hodnotu, některé firmy skončily v insolvenci, majetek jiných se prodával. Spory se vedou o to, za šlo o investiční podvod Vladimíra Vencálka nebo o tunelování firem ze strany MTX Group, která z celého projektu odešla se dvěma rozsáhlými datovými centry. Adély Gajdicové se na souvislosti sporů ptal Petr Gojda.
Chcete dostávat výběr toho nejčtenějšího z našeho webu emailem? Odebírejte newsletter investigace.cz. (https://investigace.ecomailapp.cz/public/form/7-c01458c4e85a58f0047857fac06ae283)
Sledujte nás také na našem Facebooku, X(Twitteru), Instagramu.
České strojírenské firmy připravily Rusko na velkou válku, říká reportérka investigace.cz
Obuchovský závod v Petrohradě – kdysi továrna na děla pro carskou pěchotu, dnes místo, kde se kompletují např. moderní protiletadlové zbraně. V roce 2018 tam dorazil těžký náklad: dva české CNC stroje. Navzdory sankcím. Jak zjistila reportérka investigace.cz Kristina Vejnbender, zdaleka nešlo o jediný případ.
Jak se české obráběcí stroje dostávají do ruských továren, včetně zbrojovek? A co to vypovídá o vztazích českých strojírenských firem s ruskými obchodními partnery?
Poslechněte si rozhovor Kristiny Vejnbender a Jiřího Slavičínského v podcastu Odposlech.
Audiočlánek: Ázerbájdžánské nemovitosti zůstávají ve Velké Británii skryty navzdory novému zákonu. V ČR vlastní majetek ázerbájdžánský úředník ministerstva nebo bratr šéfa ochranky prezidenta Alijeva
Ani nový britský zákon, jenž má odhalit skutečné zahraniční vlastníky majetku na britském území, nedokáže opravdové majitele kompletně odkrýt. Ukázala to nová investigace OCCRP, která zkoumala, zda rodina ázerbájdžánského autoritářského prezidenta Ilhama Alijeva stále skrývá svůj britský majetek za offshorovými společnostmi navzdory novému zákonu. Zato v Česku Alijevovi blízcí i azerská elita zcela otevřeně vlastní firmy a nemovitosti. Majetek tu má například prezidentův tchán, úředník ministerstva daní, nebo bratr šéfa prezidentovy ochranky.
Článek Barbory Šturmové čte Renata Klusáková.
Text si můžete také přečíst na webu investigace.cz (https://www.investigace.cz/azerske-nemovitosti-zustavaji-ve-velke-britanii-skryty-navzdory-novemu-zakonu-v-cesku-vlastni-majetek-azerbajdzansky-urednik-ministerstva-dani-nebo-bratr-sefa-ochranky-prezidenta-alijeva/).
Chcete dostávat výběr toho nejčtenějšího z našeho webu emailem? Odebírejte newsletter investigace.cz. (https://investigace.ecomailapp.cz/public/form/7-c01458c4e85a58f0047857fac06ae283)
Sledujte nás také na našem Facebooku, X (Twitteru), Instagramu.
Rusko se pokusilo zmařit moldavské referendum o vstupu do EU
Rusko se podle zprávy moldavské Zpravodajské a bezpečnostní služby rozsáhle vměšovalo do průběhu říjnového referenda. V něm měli občané rozhodnout, zda chtějí přímo v ústavě zakotvit, že Moldavsko chce vstoupit do Evropské unie. Po Rumunsku se tak Moldavsko stalo další zemí, jejíž tajné služby popsaly fungování ruských vlivových operací.
Jak mělo ovlivňování voleb vypadat a jakými způsoby se Rusko
v Moldavsku snaží prosazovat svoje zájmy? O tom si Petr Gojda v Odposlechu povídá s datovým analytikem Josefem Šlerkou.
Autokrati se učí velmi rychle, říká šéfredaktorka deníku SME Beata Balogová
Je to více než rok, co se na Slovensku opět dostal k moci Robert Fico. Jak se pod jeho vládou proměňují policie a soudnictví? Jakým tlakům čelí média a jaká je na Slovensku atmosféra? V čem se Fico inspiruje Orbánem, co z Orbánovy "učebnice" naopak nefunguje? A jakou roli v tom všem hraje finanční skupina Penta? V posledním Odposlechu roku 2024 přinášíme velký bilanční rozhovor s Beatou Balogovou, šéfredaktorkou slovenského deníku SME. Rozhovor s ní vede šéfredaktorka investigace.cz Pavla Holcová.
Toxický jazyk: Regulace svobody slova?
V nejnovějším díle podcastu Data Boutique vysvětluje filosof Tomáš Koblížek, co to znamená chránit svobodu slova a které projevy si tuto ochranu zasluhují. Podle něj totiž existují projevy tří kategorií - ty, které svoboda slova chrání, ty, které nevyžadují omezení, a ty, které mohou způsobit skutečnou škodu a je tedy oprávněné je omezit. Jak tento princip funguje v éře internetu a sociálních sítí, kde je hranice mezi svobodou a odpovědností čím dál tenčí, zjišťoval Josef Šlerka.
Audiočlánek: Darovaný textil skončil na nelegálních skládkách v Rumunsku
Textil, jejž darovali Evropané na dobročinné účely, skončil na nelegálních skládkách v Rumunsku. Novináři OCCRP a rumunského média Rise popsali, jak se darované oblečení na skládky dostalo. Znečištěné oblečení dodává také společnost, která v Česku provozuje několik second handů.
Článek Barbory Šturmové čte Renata Klusáková.
Text si můžete také přečíst na webu investigace.cz. (https://www.investigace.cz/darovany-textil-skoncil-na-nelegalnich-skladkach-v-rumunsku/)
Chcete dostávat výběr toho nejčtenějšího z našeho webu emailem? Odebírejte newsletter investigace.cz. (https://investigace.ecomailapp.cz/public/form/7-c01458c4e85a58f0047857fac06ae283)
Sledujte nás také na našem Facebooku, X (Twitteru), Instagramu.
Rumunské volby, TikTok a ruské vměšování. Raketový vzestup extrémně pravicového kandidáta Calina Georgescu komentuje Josef Šlerka
Zhruba měsíc před rumunskými prezidentskými volbami odhadovaly průzkumy, že Calin Georgescu má podporu kolem 5 %. Během několika týdnů se však na TikToku a Facebooku rozjela masivní koordinovaná kampaň na jeho
podporu. Díky ní získal v prvním kole voleb 23 % hlasů a zvítězil. Rumunské tajné služby označily tuto kampaň za ruskou vlivovou operaci. Na základě odtajněných pravodajských informací poté rumunský ústavní soud volby zrušil a nařídil jejich opakování. Datového analytika Josefa Šlerky se na detaily jeho kampaně na sociálních sítích ptá Petr Gojda.
Podpořte nás v naší vánoční kampani a budete si moci zahrát online novinářskou hru: https://www.darujme.cz/projekt/1210547?utm%5Fsource=Podcast&utm%5Fmedium=spotify&utm%5Fcampaign=josef-tiktok-dil-12-12#informace
Chcete dostávat výběr toho nejčtenějšího z našeho webu emailem? Odebírejte newsletter investigace.cz. (https://investigace.ecomailapp.cz/public/form/7-c01458c4e85a58f0047857fac06ae283)
Sledujte nás také na našem Facebooku, X(Twitteru), Instagramu.
Audiočlánek: Juicy Fields - Podvod za miliardy korun s falešným hrabětem i českou firmou
Investiční podvod Juicy Fields se odehrával mezi lety 2020 a
2022. Novináři z německého investigativního média Correctiv zmapovali, kdo za tímto podvodem stál a kam se poděly peníze téměř dvou set tisíc podvedených investorů. Kromě hlavního organizátora Sergeje Berezina příběh zahrnuje bývalého policistu z ruského Petrohradu, ale také falešného hraběte z Německa. Mezi oběťmi jsou i Češi, jak
redakce investigace.cz popsala v nedávném článku. Část podvodné infrastruktury navíc do Česka zasahovala. Článek Barbory Šturmové čte Renata Klusáková.
Článek si můžete také přečíst na webu investigace.cz.
Chcete dostávat výběr toho nejčtenějšího z našeho webu emailem? Odebírejte newsletter investigace.cz. (https://investigace.ecomailapp.cz/public/form/7-c01458c4e85a58f0047857fac06ae283)
Sledujte nás také na našem Facebooku, X (Twitteru), Instagramu.
Nikdy jsem neviděla, že by někdo mohl na podvodech s DPH vydělat 13 miliard korun, říká o kauze „Moby Dick“ šéfredaktorka investigace.cz
Policie jej označuje za maxi podvod, jeho významnou součástí byly české firmy. Úřad evropského veřejného žalobce popisuje policejní operaci s krycím názvem Moby Dick v číslech: 195 vyšetřovaných osob, 160 domovních prohlídek ve více než 10 zemích, 44 zabavených luxusních aut a člunů a zmrazený majetek ve výši 13 miliard korun. Napojení organizátora bezprecedentního nadnárodního podvodu na Česko a italskou mafii v Odposlechu zase popisuje šéfredaktorka investigace.cz Pavla Holcová. Natáčel s ní Jiří Slavičínský.
Chcete dostávat výběr toho nejčtenějšího z našeho webu emailem? Odebírejte newsletter investigace.cz. (https://investigace.ecomailapp.cz/public/form/7-c01458c4e85a58f0047857fac06ae283)
Sledujte nás také na našem Facebooku, X(Twitteru), Instagramu.
Rozkrýváme zásadní investigativní kauzy. Nemáme paywall ani žádné reklamy. Jsme financování výhradně z darů a příspěvků od našich čtenářů či filantropických nadací. Pokud můžete, podpořte prosím naši práci, investigace.cz vás teď opravdu potřebuje!
https://www.investigace.cz/podpora-a-dekujeme/