ODPOSLECH | investigace.cz
Sezóna 1Epizoda 6219. listopad 2021

Poslechněte si podcast: #62 Praní peněz, offshore a tak vůbec, díl 2.

Jak efektivně vyprat peníze už víme. Co ale zatím ještě pořád neznáme, jsou důvody, proč by nás to vlastně mělo zajímat. Co na tom, že si třeba oligarchové ze zemí bývalého Sovětského svazu posílají přes skořápkové offshore společnosti miliardy na bankovní účty ve Švýcarsku, za které si následně kupují nemovitosti třeba v Londýně? Ovlivňuje to nějak nás, Čechy? A dá se s tím vůbec něco dělat? Dvoudílná série, která posluchačům osvětlí, jak funguje praní peněz a svět offshorů a jak to dopadá na život každého z nás.

24:56

ODPOSLECH | investigace.cz

Vydává: investigace.cz

Jsme investigativní novináři z investigace.cz. Přinášíme původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu, praní peněz, mafii, korupci a zneužívání moci. Ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit! Naše texty najdete na www.investigace.cz.

Web

Dnes 21:27

#114 Kauza ruských zbrojařů v Česku bude mít dohru, je přesvědčena šéfka Navalného týmu - rozhovor

ŠIZO, neboli „štrafnoj izoljator“, česky znamená samotka. V cele o velikosti 2,5 krát tři metry strávil ruský opoziční politik Alexej Navalnyj už více než 160 dní. Přesnou kopii této cely dovezl a minulý týden nainstaloval na pražském Staroměstském náměstí Navalného tým v čele s jeho novou šéfkou, investigativní novinářkou Marií Pevčich. Těsně před zahájením výstavy skupina publikovala zjištění, že rodina Putinova zbrojaře Borise Obnosova má v Praze nemovitosti za miliony. Bude mít kauza nějaké reálné dopady? Co najdete na tzv. Seznamu šesti tisíc? A jaké má Alexej Navalnyj vyhlídky do budoucna? Rozhovor s ruskou investigativní novinářkou, protikorupční aktivistkou a od letošního března také předsedkyní správní rady Fondu boje s korupcí [https://cs.wikipedia.org/wiki/Fond_boje_s_korupc%C3%AD] Alexeje Navalného, Maria Pevčich. V češtině její hlas uslyšíte prostřednictvím Kamily Plzákové. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Úvodní znělku podcastu Odposlech vytvořil Michael Nováček za použití citací ze zpravodajství České televize.

Před týdnem 38:53

#113 Ruský dům v Praze - rozhovor

„Ukrajinské ozbrojené síly a nacistické jednotky v Mariupolu úmyslně zabíjely civilisty.“ nebo „Ukrajinský nacionalismus se začal pěstovat v 90. letech minulého století.“ Tak zní úryvky z „osvětových“ letáků, které si podle našeho zjištění nechalo přeložit do češtiny Ruské středisko vědy a kultury v Praze. Takzvaný Ruský dům je provozován ruskou státní agenturou Rossotrudničestvo, která se loni dostala na evropský sankční seznam kvůli šíření prokremelské propagandy. Proč se sankce nevztahují také na Ruský dům? Proč si ho dlouho nikdo nevšímal? A jaká je budoucnost Ruských domů rozesetých po Evropě? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Kristinou Vejnbender. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Úvodní znělku podcastu Odposlech vytvořil Michael Nováček za použití citací ze zpravodajství České televize.

Před 3 týdny 57:55

#112 Kam kráčíš, Slovensko? - rozhovor

Na Slovensku zbývá pět měsíců do předčasných parlamentních voleb. A zatímco v Česku proběhla v rámci festivalu Jeden svět premiéra dokumentárního filmu Kuciak: Vražda novináře a diváci nestačili žasnout, do jakého stavu se Slovensko dostalo, podle předvolebních průzkumů to vypadá, že nejenže se Slovensko vrací do doby před vraždou, ale že tentokrát bude situace ještě daleko horší. Jak dopadne Slovensko po volbách? Vrátí se korupční chobotnice, která byla po vraždě Jána a Martiny odhalena? A co by se muselo stát, aby se demokracie na Slovensku vzchopila? Rozhovor se slovenským komentátorem, spisovatelem a spoluzakladatelem Investigatívneho centra Jána Kuciaka Arpádem Soltészem. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Úvodní znělku podcastu Odposlech vytvořil Michael Nováček za použití citací ze zpravodajství České televize.

27. duben 2023 27:08

#111 Nejvlivnější dezinformační skupiny na českém Facebooku - rozhovor

V dnešní době jsou sociální sítě prostorem pro šíření dezinformací, konspirací a populistických manipulací. I přes narůstající aktivitu platforem jako Telegram zůstává v tomto směru Facebook nejvlivnějším prostředím. Existují na něm skupiny, které přitahují desetitisíce lidí, šíří obsah relativizující válku v Ukrajině a podporují proruské postoje. Navíc se v těchto skupinách vyskytují falešné profily, které jim opticky zvyšují popularitu. Jaké největší dezinformační skupiny v Česku působí? Kdo za nimi stojí? A co ze šíření dezinformací a konspirací mají? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Gabrielou Jezberovou a datovým a mediálním analytikem Josefem Šlerkou. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Úvodní znělku podcastu Odposlech vytvořil Michael Nováček za použití citací ze zpravodajství České televize.

19. duben 2023 19:12

#110 Rus na útěku: Chci dát Čechům o důvod méně, proč nás nenávidět - rozhovor

Jegor Lesnoj je ekologický aktivista a bloger z Irkutska, který miluje potápění v bajkalské ledové vodě a na sociálních sítích vybízí k aktivní ochraně sibiřské přírody. Ihned po napadení Ukrajiny dal najevo svůj nesouhlas s válkou. Jeho následný příběh odvyprávěla režisérka Anna Winzer ve svém dokumentu Mladí Rusové na útěku. Film byl představen na letošním festivalu Jeden svět. Jak ovlivnil nesouhlas s válkou v Ukrajině jeho život? Jaký mají život ruští disidenti v zahraničí? A proč Jegor nedorazil na český dokumentární festival osobně?  Rozhovor s ruským blogerem, ekologickým aktivistou a odpůrcem Putinova režimu Jegorem Lesnojem, kterého dabuje Lukáš Nechvátal. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Úvodní znělku podcastu Odposlech vytvořil Michael Nováček za použití citací ze zpravodajství České televize.

5. duben 2023 39:23

#109 Sedm let s Panama Papers - rozhovor

Třetí duben je důležitým novinářským výročím, a to především pro Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, zkráceně ICIJ, jehož jsme jako investigace.cz součástí. Třetího dubna roku 2016 totiž došlo k prvním odhalením v kauze Panama Papers, mezinárodním novinářském projektu založeném na bezprecedentním úniku informací z panamské advokátní kanceláře Mossack Fonseca. Zveřejněno bylo více než 11,5 milionu dokumentů, které se týkaly více než 214 tisíc offshorových společností a skandál zasáhl mnoho prominentních osobností, včetně politiků, celebrit a podnikatelů z celého světa. Třetí duben je ale také datum, kdy byla v roce 2013 publikována úplně první investigace ICIJ týkající se daňových rájů, označovaná jako Offshore Leaks či „Tajemství na prodej“. Jak se v malém týmu pracuje na velkých věcech? Mění novináři svět k lepšímu? A mohou svůj zdánlivý boj s větrnými mlýny vyhrát? Rozhovor se zakladatelkou a šéfredaktorkou investigace.cz Pavlou Holcovou. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Úvodní znělku podcastu Odposlech vytvořil Michael Nováček za použití citací ze zpravodajství České televize.

30. březen 2023 35:22

#108 Desítky nelegálních směnáren posílají miliony z Česka do Ruska a zpátky - rozhovor

Ruská invaze do Ukrajiny trvá už více než rok. A přestože finanční sankce uvalené na Rusko, včetně například odpojení země od mezibankovního systému SWIFT, by měly zastavit tok peněz mezi Ruskem a evropskými státy, ve skutečnosti se tak nestalo. Jedním ze způsobů obcházení sankcí je také takzvaná hawala - mimobankovní bezhotovostní systém převodu peněz používaný v současnosti převážně v islámském světě. V Rusku a Evropě fungují stovky nelegálních směnáren, které takto umožňují převádět peníze ze sankcionovaných zemí do Evropy a obráceně. Jak hawala funguje? Kolik peněz i přes sankce mezi Evropou a Ruskem putuje? A kdo jsou čeští směnárníci? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Kristinou Vejnbender. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

22. březen 2023 39:24

#107 Ohňostroj lží, díl 2.: Telegram jako nové hřiště extremistů - rozhovor

Rakouský televizní kanál propagující extremismus, polští konspirátoři, čeští dezinformátoři nebo slovenský krajně pravicový politik. Ti všichni chtějí svá sdělení dostat k co nejpočetnějšímu publiku, zároveň však čelí tlaku ze strany regulačních orgánů, ale i Facebooku a Twitteru. Naštěstí je tu Telegram. Novináři ze 13 evropských zemí v rámci projektu Ohňostroj lží opět analyzovali, jak se dezinformace a extremismus v Evropě šíří. Čím je Telegram pro dezinformátory a konspirátory tolik přitažlivý? Ve které ze sledovaných zemí je nejpopulárnější? A je v porovnání s ostatními platformami na sdílení obsahu opravdu tak zajímavý? Rozhovor s datovým a mediálním analytikem investigace.cz Josefem Šlerkou. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

15. březen 2023 32:06

#106 Panika v Mezinárodní investiční bance - rozhovor

Na začátku letošního roku Česko spolu se Slovenskem oficiálně opustily Mezinárodní investiční banku (MIB), jeden z reliktů komunistické doby. Zároveň banku napadla hackerská skupina, která poskytla novinářům interní dokumenty, jež dokládají, jak se banka snažila obcházet sankce a vymyslet strategii, aby nemusela odcházejícím zemím vyplatit z jejich podílů ani cent. Z uniklých dokumentů také vychází najevo, že největším spojencem banky majoritně vlastněné Ruskem je Maďarsko, kde má banka od roku 2019 své hlavní sídlo. Co v bance způsobil odchod jejích evropských akcionářů? Dostaneme od MIB 800 milionů korun, které jsme do ní vložili? A jaké má tento komunistický pohrobek ovládaný Ruskem vyhlídky na budoucnost? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Zuzanou Šotovou. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

9. březen 2023 44:07

#105 Ževagův „vysavač“ - rozhovor

Ukrajinský miliardář, bankéř a politik Konstantin Ževago byl koncem minulého roku zadržen francouzskou policií, a to kvůli podezření ze zpronevěry více než sta milionů dolarů. Ty měl podle vyšetřovatelů vyvést z banky Finance and Credit, kterou vlastnil přes síť offshorových firem. O několik let později použil stejný systém i při tunelování dvou slévárenských firem v Česku. Jak celý systém na vyvádění peněz fungoval? Co je s českými slévárnami teď? A zajímá to někoho? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Kristinou Vejnbender. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].