Sezóna 1Epizoda 6111. listopad 2021

Poslechněte si podcast: #61 Praní peněz, offshore a tak vůbec, díl 1.

Slyšeli jste už, že Česko se stává evropským centrem na praní peněz? Díky slabinám v systému proti praní peněz a nedostatečnému dohledu hraje v posledních několika letech Česká republika jedny z prvních houslí. Posledních několik let také narůstá objem peněz ze zahraničí na českých účtech a přibývá varování mezinárodních organizací. A všichni tak nějak tušíme, že je praní peněz špatně. Jenže… co to vlastně přesně je? Dvoudílná série, která posluchačům osvětlí, jak funguje praní peněz a svět offshorů a jak to dopadá na život každého z nás. 

30:30

ODPOSLECH | investigace.cz

Vydává: investigace.cz

Jsme investigativní novináři z investigace.cz. Přinášíme původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu, praní peněz, mafii, korupci a zneužívání moci. Ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit! Naše texty najdete na www.investigace.cz.

Web

Sezóna 1Epizoda 79Před týdnem 32:51

#79 Bohatství a nepotismus Vladimira Putina, díl 1.

Vladimir Vladimirovič Putin oficiálně vlastní pouze menší byt, garáž, tři auta a přívěs a vydělává v přepočtu něco přes tři miliony korun ročně. Jeho majetky jsou ale podle všeho daleko větší, než Kreml a on sám oficiálně přiznává. Kam až sahá impérium ruského imperátora a jak je možné, že zůstává tak skryté? Co všechno a koho všeho ovládá a vlastní? A dokáže se ruský diktátor díky své snaze vyhnout sankcím? Nahlédněte spolu s námi do peněženky ruského prezidenta. První díl ze série Bohatství a nepotismus Vladimira Putina. 

Sezóna 1Epizoda 78Před 2 týdny 44:20

#78 Kauza Soumrak, Kali kartel a nevydání Roberta Fica do vazby - rozhovor

Před dvěma týdny se nejmocnější muži slovenské politiky a byznysu ocitli na jednom policejním seznamu v kauze Soumrak. Slovenská policie obvinila bývalého premiére Roberta Fica, jeho tehdejšího ministra vnitra Roberta Kaliňáka, oligarchu Norberte Bodora a bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara ze založení a zosnování zločinecké skupiny, zneužívání pravomoci veřejného činitele a ohrožení daňového tajemství. Kaliňák putoval rovnou do vazby, vazbu pro Roberta Fica slovenský parlament neschválil. O kontextu událostí, co se na Slovensku aktuálně dějí, mluví redaktorka investigace.cz Eva Kubániová. 

Sezóna 1Epizoda 77Před 3 týdny 29:00

#77 Jak se ruští oligarchové vyhýbají sankcím

Západní svět bojuje proti probíhající válce na Ukrajině primárně pomocí sankcí. Je to ale dostatečné? Jak se ruští oligarchové stále přibývajícím individuálním sankcím vyhýbají? Kdo a čím jim ve skrývání majetků pomáhá? A kdo vlastně přesně jsou tak často skloňovaní oligarchové, jaká je jejich historie a jak se dostali k moci? Nejen o tom je tento díl!

Sezóna 1Epizoda 765. duben 2022 26:32

#76 Za auto na leasing zaplatili stovky tisíc. Nemají auto ani peníze - rozhovor

Desítky lidí zaplatily firmě Jitoro stovky tisíc korun za auto. Domnívaly se, že s poslední splátkou bude vůz jejich. Pak ale zažily šok. Auto jim zabavila leasingová firma Unileasing, jelikož se ukázalo, že auta, která lidé spláceli, patřila právě jí. Firma Jitoro, které klienti peníze posílali, byla jenom mezičlánek. A ta své klienty podle všeho podvedla. Rozhovor s Hanou Čápovou, která podvodné praktiky firmy Jitoro odhalila.  OMLUVTE PROSÍM (NE)KVALITU ZVUKU tohoto dílu. Podcast jsme nahrávali na dálku, protože nebylo možné se setkat. I přes technické nedostatky věříme, že je obsah důležitý a proto díl vydáváme. 

Sezóna 1Epizoda 7525. březen 2022 32:08

#75 Jedno procento Rusů vlastní 50 % veškerého bohatství Ruska - rozhovor

Zhruba jedno procento nejbohatších Rusů vlastní majetek v hodnotě téměř poloviny veškerého bohatství všech ruských obyvatel. Tvrdí to nejnovější ekonomická zpráva EU Tax Observatory a World Inequality Lab. Jak takové bohatství ruských oligarchů vypadá, dokumentuje projekt Russian Asset Tracker, který investigace.cz spolu s dalšími 24 evropskými médii spustila v pondělí 21. března. Kdo je 1 % nejbohatších Rusů? Kam si nejčastěji ukládají peníze? A odkud tyto peníze mají? Odpovídá redaktorka investigace.cz Zuzana Šotová. 

Sezóna 1Epizoda 7418. březen 2022 33:50

#74 Co vlastní mocní Rusové v Česku - rozhovor

Zmrazené peníze na bankovních účtech, zabavené luxusní jachty, nebo vily obehnané policejní páskou. Takový obraz se nám v Česku prozatím nenaskytl, ačkoliv majetků a peněz mají ruští oligarchové v České republice poměrně dost. I přes rozsáhlé balíky sankcí uvalené na oligarchy napojené na Putina se v Česku, narozdíl od jiných zemí, prozatím nic nezabavuje. Jak je to možné? A kolik toho mocní a vlivní Rusové v Česku vlastní?  Rozhovor s redaktorkami investigace.cz Pavlou Holcovou a Zuzanou Šotovou.

Sezóna 1Epizoda 738. březen 2022 23:19

#73 Peníze ruských oligarchů v daňových rájích - rozhovor

Zatímco svět uvaluje na Rusko jednu sankci za druhou, mají ruští oligarchové podle odhadů majetky v hodnotě až 14 % ruského HDP, tedy v přepočtu zhruba 4 biliony korun, ukryté v klidu a bezpečí daňových rájů. Dosáhnou sankce i na takové majetky? Vědí o nich lidé na příslušných místech? A pokud ano, mohou s nimi vůbec něco dělat?  Odpovídá doktor Miroslav Palanský, ekonom a výzkumný pracovník Univerzity Karlovy.

Sezóna 1Epizoda 722. březen 2022 52:12

#72 Dezinformace během rusko-ukrajinského konfliktu - rozhovor

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou přerostl týden před nahráváním tohoto podcastu do otevřené invaze Ruska na území Ukrajiny. Nebojuje se však pouze na území Ukrajiny, ale pomyslná bojová fronta se už několik let táhne také online prostorem, pokrývá mnoho témat a aktuální snahu Ruska o okupaci cizího státu pochopitelně není výjimkou. Součástí ruského boje proti zbytku světa je totiž také propagandistická a dezinformační válka vedená v prostředí sociálních sítí.  Rozhovor s datovým a mediálním analytikem investigace.cz Josefem Šlerkou.

Sezóna 1Epizoda 7121. únor 2022 46:00

#71 Neděkuj, pamatuj - rozhovor

Od vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly v pondělí 21. února čtyři roky. Událost otřásla celým Slovenskem i Českem a to, co po ní následovalo, nejspíš nikdo nečekal. Největší demonstrace od roku 89, očista v politice i ve veřejné sféře a zatčení zdánlivě nedotknutelného Mariana Kočnera. Při příležitosti tohoto výročí se opět ve studiu setkáváme s Pavlou Holcovou a Evou Kubániovou, které Jána i Martinu dobře znaly. Ony obě poslední týdny trávily cestováním po Slovensku, kde dělaly rozhovory s lidmi, kterým vražda Jána a Martiny a následné vyšetřování změnilo život. Zjišťovaly, co se za poslední 4 roky na Slovensku vlastně stalo, zda se vůbec něco změnilo a jak to tito lidé vnímají. A koneckonců také, jak to můžeme vnímat z povzdálí my. E-knihu Neděkuj, pamatuj si můžete zdarma stáhnout zde: https://www.investigace.cz/nedekuj-pamatuj/

Sezóna 1Epizoda 7011. únor 2022 33:39

#70 Projekt Impérium: Daniel Křetínský - rozhovor

Podnikatelské struktury středoevropských oligarchů jsou rozsáhlé, neprůhledné a zasahují do mnoha zemí. Jejich moc a vliv jsou proto zastřené stejně jako jejich majetek, o kterém sice existují záznamy, ale jsou rozptýleny v registrech po celém světě. Z toho důvodu přicházíme s již v pořadí druhou částí projektu Impérium. „Impérium DK” se věnuje podnikatelským aktivitám Daniela Křetínského. Proč a jak projekt vznikl a jak po technické a datové stránce funguje? Rozhovor s datovou analytičkou ivnestigace.cz Ninou Kodhajovou a programátorem Honzou Vlčkem. Impérium DK najdete na: https://imperiumdk.investigace.cz/ Databázi podpořila Evropská komise v rámci pilotního programu Stars4Media. [https://stars4media.eu/]