- Podcasty
- Odpolední interview

Poslechněte si podcast: Na jubilejním 75. ročníku MHF Leoše Janáčka zazněla i skladba Radio Lukáše Hurníka
Skladatel Lukáš Hurník, který už léta přijíždí jako skladatel a moderátor na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, má své kořeny po otci Iljovi Hurníkovi ve Slezsku. V ikonickém prostředí Trojhalí zazněla letos i jeho skladba Radio s podtitulem symfonický dokument, kterou napsal ke 100. výročí zahájení vysílání Československého rozhlasu. Dílo pro ostravské festivalové provedení nově doplnil.
Odpolední interview
Rozhovory s osobnostmi známými i neznámými, které ale stojí za to poznat.
Stanislav Šárský miloval rozhlasový mikrofon
Minulý pátek zemřel herec a někdejší šéf činohry Národního divadla moravskoslezského Stanislav Šárský. Poslechněte si jeho vzpomínky, které jsme natočili u příležitosti devadesátin Českého rozhlasu Ostrava.
Dlouholetý železničář, člen muzejního týmu, senior roku. To je Josef Juřeník
Letos oslavil třiasedmdesát, věnuje se sportu, organizuje výlety a akce pro seniory od železnice a angažuje se v Železničním muzeu moravskoslezském. Především je ale celoživotně spjatý s dráhou a o provozu na železnici umí zajímavě povídat.
Putování pamětí. Tak se jmenují memoáry bohumínské lingvistky Aleny Mrázové
Dětství na česko-polském pomezí, zapomenutý Bohumín nebo taky realita života za železnou oponou. Nejen to najde čtenář v memoárech Aleny Mrázové, ve kterých se vrací do svého rodiště.
Kateřina Englichová vystupuje po celém světě a na harfu zahrála i na MHF Leoše Janáčka
Naše nejúspěšnější česká harfenistka Kateřina Englichová, která koncertovala také v americké Carnegie Hall, vystoupila i na letošním 75. jubilejním ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka.
Ve Smilovicích organizují charitativní běhy pro nemocné děti
Co se stane, když dva kamarádi spolu běhají? Založí nadační fond a pomáhají nemocným dětem. Takovýto příběh se píše už třetím rokem ve Smilovicích.
Patnáct let po smrti ostravského spisovatele Jana Balabána si ho lidé mohou opět připomenout
Literární procházky Ostravou ve stopách spisovatele Jana Balabána. Pořádá je Knihovna města Ostravy. Připomíná Balabánovu osobnost, dílo, místa, kde tvořil a která jsou spojená s jeho životem.
Je mu 73 let a na koloběžce vyráží na dlouhé cesty po Evropě
Sbalí si stan, naloží ho na koloběžku a vyráží na hodně dlouhé cesty. Břetislav Snášel z Třince je vášnivý koloběžkář, který na ní ročně najede i 4 tisíce kilometrů. Koloběžku si přitom pořídil až v důchodu, aby mohl jezdit s vnuky.
Hotové poklady opatruje Vladimír Kuchař. Má je ve stodole, kde si otevřel muzeum
Horní Datyně u Vratimova, to je adresa muzea, které ve své stodole v roce 2010 otevřel a postupně zvelebuje Vladimír Kuchař. Jako zručný řemeslník taky renovuje staré věci a spolupracuje s Šenovským muzeem.
V ostravském Muzeu hraček byla otevřena výstava Panenky z papíru, oblečky na míru
Vydáme se do ostravského Muzea hraček v centru moravskoslezské metropole, kde instalovali před pár dny v sekci sběratelství novou výstavu s názvem Panenky z papíru, oblečky na míru. Jaká další překvapení tam malé i velké návštěvníky čekají? Vyzpovídali jsme šéfa muzea Radka Čižmáře a také sběratelku Šárku Zwardońovou.
Zuzana Gazdová vyráží se svým poníkem za seniory či dětmi v rámci ponyterapie
Přítomnost živého zvířete, možnost dotknout se ho a pohladit jej, je pro mnohé osamělé či nemocné lidi doslova léčivá. Jako terapeutická zvířata často slouží psi či kočky. Poslední dobou se ale také hodně rozmáhá ponyterapie. A právě té se věnuje Zuzana Gazdová z Košařisk.