- Podcasty
- FinTech Roadmap

Poslechněte si podcast: Odložené platby s country managerem Twisto Janem Hanzlíkem
Twisto [https://www.twisto.cz/] je jedním z nejznámějších českých FinTechů. Prorazilo v oblasti odložených plateb, což je business model známý také pod anglickou zkratkou BNPL (Buy Now Pay Later). Stále nevíte, jak tento typ služeb funguje a zda je to něco pro vás? Po poslechnutí této epizody budete mít určitě jasno. Hned na začátku rozhovoru Jan vysvětlil, jak vlastně odložené platby fungují, kolik stojí a v jakých situacích je vhodné je používat. Twisto toho však umí mnohem více, a proto jsme se bavili o dalších službách a produktech Twisto, mezi které patří například chytrá aplikace a karta. Probrali jsme také různé zajímavosti, jako jsou další konkurenti na českém BNPL trhu, což je velmi aktuální téma díky probíhajícímu vstupu Klarny. Řeč přišla také na to, jak Twisto ovlivnila akvizice australskou společností Zip.
FinTech Roadmap
V našich podcastech budeme rozebírat témata z oblasti finančních technologií se zajímavými hosty. Těšit se můžete například na blockchain, crowdfunding, open banking, asset management, insurtech, regtech, payments a další. Více informací o naší činnosti se můžete dovědět na stránkách www.ctit.cz
Crowd-owning s Danielem Rajnochem, CEO Invest Bay
Dalším ze zajímavých hostů našeho podcastu je Daniel Rajnoch, který založil a aktuálně rozvíjí fintechový startup Invest Bay. Tento startup se zabývá crowd-owningem, který je podobný crowdfundingu, ale více propojuje investory s vlastnictvím dané věci - v případě Invest Bay nemovitosti. Detailněji crowdowning Dan vysvětluje v samotném podcastu. Jednou ze zajímavostí, o kterých jsme se bavili, je využívání tokenů zapsaných na blockchainu k reprezentaci vlastnického podílu. Dan vysvětluje zajímavé záměry, jako je tvorba sekundárního trhu s těmito tokeny nebo třeba koncept investor votingu. Řeč byla ale také například o spolupráci s partnery jako Mastercard, FinTech Hub CEE a o dalších zajímavých tématech.
Využití AI nejen v kontaktních centrech s Jiřím Havlíčkem, CTO Daktela
Po letní přestávce vítáme v našem podcastu FinTech Roadmap dalšího zajímavého hosta, kterým je tentokrát Jiří Havlíček, CTO společnosti Daktela. S Jiřím jsme se bavili hlavně o využití AI v kontaktních centrech. Daktela jako jedna z prvních v oboru integrovala do svých produktů ChatGPT. Jak integrace probíhala? To bylo jedno z témat, o kterých jsme se bavili. Řeč byla také o tom, jak konkrétně tato integrace a další produkty Daktely mohou pomoci kontaktním centrům ale i společnostem ze světa financí. Nahlédli jsme také do budoucnosti a Jiří prozradil, jaký je jeho názor na to, zda a případně do jaké míry nás v pracovním životě nahradí AI. Více už se ale dozvíte v samotné epizodě.
Výplata v Bitcoinu díky Coinwage s Dominikem Bránkou
Po světě se objevuje stále více novinek o tom, že si významní politici či sportovci nechávají zasílat celou výplatu nebo její část v bitcoinech. To již však není výsadou pouze populárních osobností, ale stejně tak můžete díky Coinwage [https://www.coinwage.io/] dostávat část výplaty v bitcoinech i vy. Pokud jste zaměstnavatel, můžete pak tento mechanismus nabídnout svým zaměstnancům jako pracovní benefit. Kromě toho jak administrativně a technicky Coinwage tento proces řeší, jsme se bavili také o kartách, díky kterým lze bitcoin darovat. Probrali jsme také další plány Coinwage do budoucna včetně možnosti podpory Etherea. Dominik nakonec prozdradil i to, co ve světě kryptoměn aktuálně sleduje.
Snadné investování do nemovitostí s Petrem Maslíkem z Investown
Rádi byste si do svého investičního portfolia přidali nějakou nemovitost, ale schází vám kapitál na to, abyste si ji mohli koupit celou? S tím vám může pomoci Investown [https://www.investown.cz/], jehož COO Petra Maslíka jsme zpovídali v této epizodě našeho podcastu. S Petrem jsme se bavili o tom, jak investování do nemovitostí prostřednictvím crowdfundingu funguje a také jak si na tom stojí z hlediska faktorů investičního trojuhelníku - výnosy, rizika, likvidita. Doplnili jsme také spoustu dalších zajímavých informací, jako je průběh investice SeedStarteru České spořitelny do Investown a další plány pro rozvoj do budoucna.
Low-code a no-code řešení v BFSI sektoru s CTO MoroSystems Radkem Teichmannem
Vývoj informačních systémů s FinTech nerozlučně souvisí. Proto jsme si do našeho podcastu pozvali Radka Teichmanna, který je CTO MoroSystems [https://www.morosystems.cz/] - technologicko-konzultační společnosti, která pomáhá předním českým i světovým firmám digitalizovat procesy a zavádět technologické inovace. Pro své zákazníky navrhuje a vyvíjí aplikace, systémy a portály na míru, ať už se jedná o platební systémy, věrnostní programy a bankovní, finanční či monitorovací aplikace. S Radkem jsme se bavili o využití Low-code a No-code řešení v oblasti BFSI (Banking Financial Services and Insurance). Konkrétně jsme je pak probrali z hlediska typických příkladů využití a zmínili i jejich výhody, nevýhody a implementační překážky.
Modernizace amerického soudnictví pomocí AI se zakladatelem Parrot Tomášem Ščavnickým
Americký právní systém stojí na výpovědích svědků, které podle zákona musí být přepsané do textové podoby. To doposud dělal manuálně soudní stenograf, kterému ale proces zabral i přes týden. Zásadní změnu přinesl česko-americký startup Parrot [https://www.parrothq.com/], který chce soudnictví modernizovat pomocí umělé inteligence a proces přepisu zkracuje na hodiny. Se spoluzakladatelem a CTO Parrotu Tomášem Ščavnickým jsme si v dnešní epizodě povídali o tom, jak umělá inteligence pokročila v možnostech přepisu mluveného slova na text, kdy u soudu nahradí člověka i co jsou její stávající limity. Probrali jsme také další zajímavosti, jako plánované series-A investiční kolo této společnosti nebo výhled Tomáše do budoucnosti z hlediska vývoje AI technologií pro práci s textem.
Směrnice NIS2 a kyberbezpečnost s Oldřichem Gosmanem z Thein Security
Velkým tématem se v poslední době stává nová směrnice EU o kybernetické bezpečnosti NIS2. Co je jejím hlavním cílem a kdy vejde v platnost? Jaké další povinnosti bude znamenat nad rámec Zákona o kybernetické bezpečnosti? To a další detaily se dozvíte v této epizodě podcastu od Oldřicha Gosmana, SOC Program Managera z Thein Security. [https://www.thein.eu/cs/security/] Kromě směrnice NIS2 jsme probrali další zajímavosti, jakými je vývoj v oblasti kybernetické bezpečnosti za poslední léta v souvislosti s činnostmi Thein Security, mezi které patří například poskytování služeb v rámci vlastního Security Operations Centra (SOC).
PropTrading se zakladateli FTMO Markem Vašíčkem a Otakarem Šuffnerem
K hostům podcastu FinTech Roadmap se touto epizodou přidali i Marek Vašíček a Otakar Šuffner, kteří stojí za založením FTMO [https://ftmo.com/cs/]. Tato společnost v minulosti plnila titulky článků hovořících o jejím impozantním růstu ve výši tisícovek procent. Díky tomu se jim podařilo několikrát obsadit první místo prestižního žebříčku Deloitte Technology Fast 50, naposledy v roce 2022. S Otou a Markem jsme si povídali o tom, jak funguje jejich business model a jak s FTMO začínali. Jelikož dnes svou platformu provozují v mnoha zemích po celém světě, podělili se s námi také o aktuální statistiky a zajímavosti. Probrali jsme i to, jak je možné stát se FTMO traderem a co díky tomu trader získá. Rozhovor jsme uzavřeli s vyhlídkou vývoje této platformy do budoucnosti.
Scoring akcií pomocí AI s Vladimírem Vaculou z Analytical Platform
Statistické modely založené na pokrokových technologiích, jako je umělá inteligence nebo strojové učení mají v dnešní době širokou škálu využití. O tom, že s nimi jde pracovat i v oblasti financí pro ohodnocování akcií jsme se bavili s Vladimírem Vaculou, který je product managerem Analytical Platform [https://www.analyticalplatform.com/]. V podcastu jsme debatovali o tom, zda se vyplatí věřit počítačovému algoritmu namísto zkušeného investičního poradce. Probrali jsme také, jak konkrétně využít investiční strategie, které v Analytical Platform uživatelé naleznou. Povídání jsme zakončili úvahou, jak se do budoucna bude využití AI v oblasti financí vyvíjet a co můžeme očekávat. Abychom si zachovali transparentnost, je nutné dodat, že Ondra, který je moderátorem podcastu pracuje také jako vývojář pro Analytical Platform.
Nařízení MiCA s europoslancem Ondřejem Kovaříkem
Svět kryptoměn již delší delší dobu očekává obávané nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets), jehož znění byl nedávno schváleno. Jaké hlavní otázky toto nařízení řeší a co to znamená pro budoucnost trhu s krypto aktivy? To jsme řešili v této epizodě podcastu s europoslancem Ondřejem Kovaříkem, který se přímo podílí na jeho tvorbě. Stěžejním bodem diskuze byla regulace stablecoinů (Asset reference tokens), na které se MiCA výrazně zaměřuje. Probrali jsme však také, zda toto nařízení reguluje i kryptoměny jako Bitcoin či Ethereum a zda počítá s koncepty, jakou jsou DeFi a NFTs. Bavili jsme se i o tom, jak regulace dopadne na burzy, směnárny a další poskytovatele služeb spojených s krypto aktivy, ale i na celý trh.