Zprávy z jižních Čech
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Odkryté fresky, nové prostory, zrenovované varhany. Kostel v areálu strakonického hradu je opravený

Kostel sv. Prokopa ve Strakonicích po dvouleté rekonstrukci opět přivítá veřejnost. Sakrální stavba je součástí areálu strakonického hradu a během rekonstrukce se dočkala například statického zajištění, nové fasády, střechy i krovů. Restaurátoři také kompletně obnovili interiéry a historické malby.

03:17

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:40

Adventní městečko v Budějovicích bez omezení. Vyšší náklady kvůli drahým energiím radnice neřeší

Advent plný smíchu, dobrého jídla a pití a setkávání s rodinou a přáteli. A také vyzdobená města a otevřené vánoční trhy. Po dvou letech s proticovidovými omezeními si lidé znovu užívají předvánoční čas bez restrikcí. Jihočeši i turisté z Rakouska a Německa míří třeba do Českých Budějovic. Program adventního městečka tam neomezily ani rostoucí náklady.

Před dvěma dny 02:36

Geologové ukončili první fázi průzkumů podloží u Temelína. ČEZ tam chce postavit malý reaktor

Výstavbu malého modulárního reaktoru plánuje společnost ČEZ u Jaderné elektrárny Temelín. Má být velký jako fotbalové hřiště. Geologové proto teď zkoumají podloží a horninové složení. V pátek ukončili po několika týdnech první fázi vrtů.

Před dvěma dny 03:21

Jeden z největších obrazů malíře Petra Brandla opustil jindřichohradecký zámek. Míří na výstavu

Patří mezi nejcennější díla vystavená na jindřichohradeckém zámku. Lépe řečeno – patřil. Řeč je o jednom z největších obrazů barokního malíře Petra Brandla. Dílo s rozměry pět krát tři metry totiž z Jindřichova Hradce odvezli restaurátoři. Musí ho připravit na velkou výstavu Brandlova díla, kterou chystá Národní galerie.

Před dvěma dny 02:17

Úprava parku Dukelská v Českých Budějovicích nabírá zpoždění. Na stavbě se objevily komplikace

Stavební práce při rekonstrukci parku Dukelská v Českých Budějovicích nabraly zpoždění v řádu měsíců. Příští rok v únoru, kdy se mělo toto upravené veřejné prostranství znovu otevřít, se na místě bude dál pracovat. Radnice teď také řeší, o kolik korun se projekt prodraží.

Před třemi dny 03:16

Výbor UNESCO zapsal vorařství na seznam nehmotného kulturního dědictví. Tradice je stále živá

České spolky udržují stále živou tradici vorařství. Pořádají vorařské dny, předvádějí plavbu dřeva po řekách. I díky tomu zapsal ve čtvrtek Výbor UNESCO na zasedání v marockém Rabatu vorařství na prestižní seznam nehmotného kulturního dědictví.

Před třemi dny 02:23

Strakonická teplárna už nebude závislá na vodě z řeky. Investuje 50 milionů do nové technologie

Teplárna ve Strakonicích přestane využívat k chlazení turbíny vodu z řeky Otavy, za kterou musí platit. Umožní to nová technologie, za kterou firma zaplatí 50 milionů korun. Nový systém chlazení má ušetřit peníze a zároveň zvýšit efektivitu při výrobě elektrické energie.

Před třemi dny 02:35

Nový kravín má vyrůst mezi Záhořím a Chrastinami na Písecku. Místní mají obavy ze zápachu i dopravy

Proti výstavbě kravína mezi Záhořím a Chrastinami na Písecku protestuje více než stovka tamních obyvatel. Areál pro 900 kusů krav by měl stát zhruba půl kilometru od rodinných domů v areálu bývalého teletníku. Lidé se obávají snížení kvality bydlení i ceny jejich nemovitostí.

Před čtyřmi dny 03:57

Teplo, vodné a stočné i vstup do sportovních zařízení v Českých Budějovicích od ledna zdraží

Zdražení se od ledna nevyhne ani obyvatelům Českých Budějovic. Rada města na svém posledním zasedání rozhodla o navýšení cen za dodávky tepla z městské teplárny a také za vodné a stočné. V obou případech ale bude nárůst pod úrovní inflace. Zdraží i některé další služby, jiné naopak zůstanou na stejné sazbě.

Před čtyřmi dny 02:22

Darujeme kroužky. Díky novému projektu mohou rodiče získat příspěvek na volnočasové aktivity dětí

Náklady na energie i potraviny rostou a stále více rodin v Česku může mít problém zaplatit výdaje navíc. Aby při seškrtávání rodinného rozpočtu nedošlo i na mimoškolní aktivity dětí, vznikají různé projekty. Finanční pomoc nabídl rodinám Jihočeský kraj a nově můžou o příspěvek požádat i Českou radu dětí a mládeže, která otevřela program Darujeme kroužky.

Před čtyřmi dny 02:45

Nový kamenolom u Ševětína na Českobudějovicku bude. Všechny dotčené obce souhlasí

S výstavbou nového kamenolomu u Ševětína na Českobudějovicku souhlasí všechny dotčené obce. Poslední důležitý krok udělali zastupitelé Lišova, kteří schválili klíčovou změnu územního plánu ve své místní části Kolný. Do jejího katastru bude část lomu zasahovat. Těžařská firma Kámen a písek chce začít stavět do tří let.