Studio N
Epizoda 2289. červenec 2020

Poslechněte si podcast: Odhalujeme, k čemu slouží české peníze v Ruskem ovládané bance

Česká republika se podílí na financování firem, které mají vysoké reputační riziko nebo na jejich činnost upozorňují zpravodajské služby. Vyplývá to z dokumentů, které má Deník N k dispozici. V druhé části přinášíme reportáž z druhého přírodního hřbitova v Česku, který vznikl v brněnské Líšni. Další podobné projekty, které se snaží poslední rozloučení organizovat neformálněji a šetrněji k přírodě, jsou v běhu.

21:39

Studio N

Vydává: Deník N

Podcast Deníku N. Investigativa, zásadní události a jízlivé poznámky s Filipem Titlbachem.

Web

Epizoda 1071Před dvěma dny 45:12

Šimečka: Orbán i Fico moc dobře vědí, proč na Ukrajinu nejedou

Novinář a filozof Martin M. Šimečka se vydal spolu s dalšími lidmi na Ukrajinu, aby tam dovezli několik sanitek. V rozhovoru s Filipem Titlbachem se zamýšlí nad vlastní užitečností, vnitřními obavami i naštváním na svůj národ, pohrdáním a zbabělostí.

Epizoda 1070Před třemi dny 34:56

Co Izrael věděl o plánech Hamásu

Izrael věděl podle deníku New York Times o útoku Hamásu s víc než ročním předstihem. Izraelské bezpečnostní složky měly podle novinářů už od loňského roku v rukou dokument, který útok palestinského hnutí Hamás na izraelské území u Pásma Gazy popisoval, včetně detailního postupu. Opravdu Izrael znal plány protivníka? A proč nic neudělal? Filip Titlbach se ptá Ireny Kalhousové, ředitelky Herzlova centra izraelských studií při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Epizoda 1069Před čtyřmi dny 41:46

Proč muži nesmí plakat a ženy cítit hněv

Behaviorální a datová vědkyně Pragya Agarwal je přesvědčena, že způsoby, jakými vyjadřujeme své emoce, se během života musíme naučit. Nevěří v to, že jsou ženy ze své podstaty empatičtější nebo že jsou muži agresivnější – tvrdí, že to všechno jsou pouze očekávání, která vyplývají z naší kultury, společnosti a historie. Rozhovor s touto profesorkou z univerzity Loughborough a hostující vědeckou pracovnicí na Oxfordské univerzitě vedla redaktorka Deníku N Karolína Klinková. V podcastu se jí ptá Vítek Svoboda.

Epizoda 1068Před pěti dny 36:08

Mikuláš, anděl a trauma

Protože je 5. prosince, mnoho českých náměstí a obýváků k večeru zaplní tři postavy: Mikulášové, andělé a čerti. Dětí se budou ptát, jestli zlobily. A pokud ano, vysvětlí jim, že si je čert může odnést do pekla. Jak dětské oči chápou namaskovanou příšeru, která je možná ukradne rodičům? Co tahle tradice dělá s dětskou psychikou? A je vůbec dobrý nápad probouzet v dětech strach? Filip Titlbach se ptá sociální psycholožky a psychoterapeutky Vlaďky Bartákové.

Epizoda 1067Před šesti dny 32:04

Příští stanice: kulturní válka. Co si odnést z kauzy Hlavák?

Když Praha odhalila vítězný návrh na novou halu hlavního nádraží, rozhořel se spor. Potřebujeme ji? Je odvážná, nebo laciná? A respektuje urbanistický kontext hlavního českého města? Hlavní otázky nám ale unikají, píše ve svém komentáři Prokop Vodrážka, který v Deníku N píše o veřejném prostoru. Prokop je hostem podcastu Studio N.

Epizoda 1066Před týdnem 26:37

Odvrátil Fiala kolaps zdravotnictví?

Premiér Petr Fiala se domluvil s organizátory protestu lékařů na prozatímním řešení. Nabídl skoro 10 miliard korun na růst platů ve všech nemocnicích. Lékaři přitom chtěli od pátku omezit péči jen na tu akutní, lidé s odložitelnými potížemi si na ošetření měli počkat. A hlavním důvodem protestů měly být nadměrné přesčasy ve zdravotnictví. Budou tedy lékaři sloužit beze změn? A jak přidání peněz souvisí s nedodržováním pracovní doby? To jsou otázky pro Ivu Bezděkovou, redaktorku Deníku N se zaměřením na zdravotnictví. Moderuje Filip Titlbach.

Epizoda 1065Před týdnem 31:59

Jak se radikálové šikují do eurovoleb

Politické strany se už připravují na eurovolby. V létě příštího roku bude chtít v koalici uspět nejen ODS. Síly spojily i SPD s Trikolorou, komunisté se šikují do levicové koalice Stačilo!. Jaké mají šance? A s jakou strategií Tomio Okamura a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná k volbám přistupují? Filip Titlbach se ptá analytika Deníku N Jana Tvrdoně.

Epizoda 1064Před týdnem 24:29

Jak se k nám dostal ruský plyn

I když je plynovod Nord Stream poškozený, do Česka přesto začal znovu proudit ruský plyn. Ministerstvo průmyslu se přitom začátkem roku chlubilo, že se ho země už zcela zbavila. Jak se sem tedy dostal? A nakolik jsme závislí na Putinově režimu? Filip Titlbach se ptá ekonomického redaktora Deníku N Jana Úšely.

Epizoda 1063Před týdnem 01:41:53

Expremiér Ódor: Fico pod svá křídla sjednotil celou dezinformační scénu

„Fico velmi dobře ovládá technologii moci. Je to talentovaný politik, který dokáže pohnout masami a využívat strach. Zatím to ale nedokázal tak systematicky jako Orbán,“ říká v rozhovoru s Filipem Titlbachem slovenský expremiér Ľudovít Ódor. Míří Slovensko do minulosti? Jak zastavit odchod mladých lidí ze země? A jak se mění perspektiva střední Evropy? Poslechněte si záznam Studia N live z pražského Divadla Bez zábradlí.

Epizoda 1062Před týdnem 36:48

Proč se školy na den zastavily

V Česku začala celodenní výstražná stávka. Kromě firem je do ní zapojena většina českých základních, středních i mateřských škol. A to výrazná většina: podle školských odborů dnes zcela zavřelo nebo omezilo provoz 74 procent všech regionálních škol. Premiér Petr Fiala přitom k protestu uvedl, že objem financí mířících do školství neustále roste. Kdo tedy říká pravdu? A za co se dnes ve skutečnosti stávkuje? Hostem Studia N je dnes programový ředitel vzdělávací neziskové organizace EDUin Miroslav Hřebecký.