Akcent
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Začíná festival Svět knihy. Jak vypadá podpora tuzemských autorů v zahraničí?

Saša Michailidis se ptá vedoucího Českého literárního centra Martina Krafla a básnířky, editorky, bývalé předsedkyně Asociace spisovatelů Jitky Bret Srbové. Do neděle můžete v Praze navštívit mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Na konci dubna se české spisovatelky a spisovatelé prezentovali také v Lipsku. Jak vypadá podpora tuzemských autorek a autorů v zahraničí? Co situaci komplikuje?

27:28

Akcent

Vydává: Český rozhlas

Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách. 

Web

Včera 27:30

1939⁠–⁠2021: Konec černobílé doby v Národní galerii

Saša Michailidis se ptá teoretika umění a spolupracovníka Vltavy Matěje Forejta a kurátora na volné noze Davida Koreckého. Ve Veletržním paláci v Praze je nově k vidění expozice 1939–2021: Konec černobílé doby. Tvoří ji více než tři stovky děl pouze ze sbírek Národní galerie Praha. Nakolik funkční je tato nová stálá výstava moderního a současného umění?

Před dvěma dny 26:19

Cesta do pravěku není problém. Moderní muzea v praxi

Saša Michailidis se ptá předsedkyně Asociace muzeí a galerií Ireny Chovančíkové a kurátorky, archeoložky Jany Klementové ze Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Výstavou roku se stala v soutěži Gloria musaealis multimediální archeologická expozice právě v Roztokách. Čím je výjimečná? Jak má vypadat moderní výstava v muzeu, aby zaujala dnešní náročné návštěvníky? Jak pomáhají peníze z EU?

Před třemi dny 24:25

Anticena za překlad pro nakladatelství Academia

Saša Michailidis se ptá překladatelky z norštiny a předsedkyně spolku Překladatelé severu Kateřiny Krištůfkové a Adély Procházkové, šéfredaktorky Nakladatelství Cesta domů, které vydává odbornou a dětskou literaturu. Souvisí kvalita překladů s nízkými honoráři pro překladatele, na což už delší dobu upozorňuje literární obec? A budou nakladatelé šetřit na živých překladatelích, když budou moci využívat zdokonalující se umělou inteligenci?

Před šesti dny 25:29

Výběr týdne: Tina Turner, šlechtici pečující o Santiniho, knihy bez DPH, když se připravuje výstava

Saša Michailidis mluví s hosty o hudební legendě Tině Turner, která zemřela ve věku 83 let. Jak šlechtici a zároveň soukromí majitelé zámků od Santiniho pečují o odkaz svých předků? Zlevní knihy, pokud se opravdu sníží sazba DPH na knihy na nulu? Vermeer, česko-bavorské baroko, Sluneční králové... Co se může zkomplikovat při přípravě mezinárodní výstavy?

Před týdnem 25:32

Jedinečná a nezaměnitelná. Simply the Best! Odešla Tina Turner

Saša Michailidis se ptá hudebních publicistů Ondřeje Konráda z Českého rozhlasu a Tomáše S. Polívky. Tina Turner zemřela. Jaké byly přelomové okamžiky a úspěchy v kariéře americko-švýcarské rockové legendy? Jak Tinu Turner vnímali její kolegové v branži? Koho inspirovala? A jak zapůsobila na české fanoušky při svých koncertech v Československu, posléze v Česku?

Před týdnem 26:08

Přišli z ciziny a v Česku se starají o památky. Stálo to za to, shoduje se šlechta v Akcentu

Saša Michailidis se ptá majitelky zámku Rychnov nad Kněžnou Andrey Kolowrat Krakowské a majitele zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou Francesca Kinského dal Borgo. Dny soukromých hradů a zámků mají letos podtitul Naše historie - vaše dědictví. A letos si také připomínáme 300 let od úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Jak pečují současní majitelé, příslušníci šlechtických rodů, o objekty, které jsou dílem zakladatele barokní gotiky?

Před týdnem 26:12

Padá exponát, něco si přej. Top výstavu připravujete roky a pak sloupem strhnete jeřáb

Saša Michailidis se ptá historika a kurátora Víta Vlnase z Katolické teologické fakulty UK, který se specializuje na dějiny umění a výtvarné umění 16. až 19. století a produkční z oddělení hlavního manažera expozic Národního muzea Zuzany Krouchalové. V Řeznu probíhá velká výstava o česko-bavorském baroku, v Amsterdamu pomalu končí opěvovaná výstava věnovaná Janu Vermeerovi. Co obnáší připravit takovou mezinárodní expozici?

Před týdnem 26:15

Zlevní knihy díky nulové sazbě DPH?

Saša Michailidis se ptá generálního ředitele nakladatelství Albatros Media Václava Kadlece a spoluzakladatelky Asociace malých nakladatelů a knihkupců Veroniky Benešové Hudečkové z nakladatelství Verzone. Vláda navrhla snížení sazby DPH na knihy z 10 procent na nulu. Zlevní knihy, pokud takové opatření projde Sněmovnou? Jak by to ovlivnilo knižní trh v Česku?

Před týdnem 26:46

Výběr týdne: jak dál s podcasty, DAMU po Ne!musíš to vydržet, brownfieldy, básně v moderním hávu

Saša Michailidis mluví s hosty o podcastové tvorbě, až do 5. června totiž můžete hlasovat v anketě Podcast roku. Jaké představy o divadelní práci mají letošní absolventi DAMU? Do jejich studia zasáhl covid a iniciativa Ne!musíš to vydržet. Jak se daří ve městech oživovat brownfieldy? Jak moderně prezentovat básně?

Před 2 týdny 26:17

Nahradí Lucii Výbornou umělá inteligence?

Saša Michailidis se ptá šéfproducentky ČRo Anny Vošalíkové a analytika ČRo Adama Javůrka. Právě dnes si připomínáme sto let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v Československu. A až do 5. června můžete hlasovat v anketě Podcast roku. Jak si vede právě Český rozhlas v podcastové tvorbě? Jak kvalitní obsah veřejnoprávních podcastů promovat?