Zprávy z jižních Čech
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Odborníci potvrdili, že ostatky z budějovického kláštera patří prvnímu převorovi, a vrátili je zpět

Během slavnostní bohoslužby v Českých Budějovicích se do obnovené pohřební niky vrátily ostatky prvního převora dominikánského kláštera Jindřicha Libraria. Kosti tohoto osobního zpovědníka krále Přemysla Otakara II. našli archeologové v roce 2020 v kostele Obětování Panny Marie a detailně je prozkoumali.

02:50

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:10

Bledule, prvosenky, ladoňky. Botanickou zahradu v centru Tábora zaplavily jarní květy

Tisíce pestrobarevných květů mohou v těchto dnech obdivovat návštěvníci botanické zahrady v Táboře. A to nejen ve sklenících, ale i venku. V arboretu s příchodem jara rozkvétají chráněné sněženky, bledule a další květiny.

Dnes 02:12

Strakonické centrum péče o zrak za rok navštívilo deset tisíc lidí, na vyšetření se čeká i měsíce

Ošetřit záněty oka, operovat šedý zákal nebo se postarat o dětské pacienty. To všechno je úkolem centra péče o zrak strakonické nemocnice. Loni tam zdravotníci ošetřili kolem deseti tisíc lidí, počty pacientů se rok od roku zvyšují. A s tím i čekací doby, v některých případech můžou být několik měsíců.

Včera 02:28

Nový stacionář pro lidi s postižením vznikl v budějovickém Centru sociálních služeb Empatie

Lidé s mentálním a kombinovaným postižením mají v Českých Budějovicích nový prostor. Jihočeský kraj postavil v Centru sociálních služeb Empatie za téměř 120 milionů korun nové budovy pro denní a týdenní stacionář. Klienti tam můžou také trénovat, jsou totiž velmi úspěšní v boccie.

Včera 03:17

Až tisíc aut na budějovickém sídlišti Máj parkuje nelegálně. Problém má vyřešit nová budova

Dvě až tři patra a skoro 500 stání – takové jsou parametry plánovaného parkovacího domu na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Radnice ho chce postavit na místě stávající trolejbusové točny v ulici Antonína Barcala. Budova má zlepšit situaci, která je podle vedení města kritická.

Včera 02:36

Žáci navrhovali chytrý parkovací dům. Soutěž Talent pro firmy má přilákat k technickým oborům

Firmy trápí nedostatek zaměstnanců v technických oborech. Motivovat k jejich studiu pomáhají odborné soutěže. V Hluboké nad Vltavou představili žáci ze základních a středních škol pod vedením konstruktérů z největších jihočeských firem své návrhy chytrého parkovacího domu.

Před dvěma dny 02:27

Území u zaniklé obce Pohoří na Šumavě v srdci Novohradských hor se stane přírodní památkou

Na seznam více než 200 zvlášť chráněných území v Jihočeském kraji letos přibyde minimálně jedno další. Plochu o celkové rozloze přes 155 hektarů u zaniklé obce Pohoří na Šumavě v Novohradských horách chce Jihočeský kraj prohlásit za přírodní památku. Cílem je především ochrana vzácných druhů rostlin a živočichů.

Před dvěma dny 02:39

Přetížené náklaďáky ničí silnice a ohrožují ostatní vozidla. Celníci proto váhu nákladu kontrolují

Jeden přetížený kamion se rovná stejné síle jako 1700 osobních aut. Vyplývá to ze studie Ředitelství silnic a dálnic. Jihočeští celníci se proto zaměřují na kontrolu zátěže nákladních aut. Některá překročí limit i o více než dvě tuny. Od začátku roku už kvůli takovým přestupkům Celní správa na jihu Čech udělila pokuty za desetitisíce korun.

Před třemi dny 02:12

Nová mobilní aplikace rozpozná podle fotografií kostely z česko-bavorského příhraničí

Nová aplikace pro mobilní telefony dokáže podle neznámé fotografie určit některé kostely v česko-bavorské příhraniční oblasti. Vyvinul ji tým vědců Jihočeské univerzity a Technické vysoké školy v německém Deggendorfu. Aplikace zpřístupní v mobilu snímky a informace o vybraných středověkých památkách, obsahuje i navigaci, která zájemce ke kostelům dovede.

Před třemi dny 01:49

Cena tepla ve Strakonicích vzrostla o více než polovinu. Lidé ze sídliště Šumavská sepsali petici

Obyvatelé strakonického sídliště Šumavská sepsali petici kvůli drahému teplu. Reagují na meziroční navýšení ceny o 55 procent na 890 korun za gigajoule. Zatímco ještě loni na zálohách platila domácnost například 3000 korun, teď je to přes 4500 korun.

Před čtyřmi dny 03:30

Martin Biháry patří mezi slabozrakými sportovci k největším silákům na světě

Ve své osobní sbírce má Martin Biháry titul mistra světa a stále drží platný světový rekord. V Prvním centru zdravotně postižených Jihočeského kraje se se svými úspěchy pochlubil ředitelce Nadačního fondu Světluška Gabriele Drastichové.