Kdo umí, ten umí
9. březen 2023

Poslechněte si podcast: Od střihu a vzorů až po šití a tisk. Do výroby kabelek designérce nikdo nemluví

Práce designérky Hany Krauseové je velmi rozmanitá. Po škole byla zaměstnaná ve firmě, kde navrhovala spodní prádlo. Za pár let ale začala podnikat. Nyní vymýšlí vzory na textil, věnuje se ilustracím knih a tvoří autorské mapy. Kromě toho má také vlastní značku, pod kterou vyrábí kabelky, trička a doplňky.

23:54

Kdo umí, ten umí

Vydává: Český rozhlas

Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté české ručičky.

Web

Před 2 týdny 21:31

Úterky a pátky jsem do školy nemohl, hrála se extraliga, vzpomíná Lukáš Radil

Hokejový útočník Lukáš Radil se po několika letech strávených v zahraniční vrátil zpět do české extraligy. Navíc do jediného klubu, za který kdy v nejvyšší domácí soutěži hrál, a to jsou Pardubice.

Před 3 týdny 24:46

Od mikrofonu odešla k exotickému ovoci. Bývalá moderátorka vypráví o lásce k Itálii

Blanka Malá je bývala moderátorka Českého rozhlasu. Před dvěma lety se rozhodla ukončit svou kariéru a odjela do Itálie. Nyní se věnuje pěstování exotického ovoce, cestování a psaní knihy.

27. duben 2023 27:01

Proud mu nafackoval snad tisíckrát. Přesto ho práce opraváře audiotechniky těší už 30 let

Petr Procházka je v Pardubicích vyhlášeným opravářem spotřební elektroniky, zvukových aparatur a audio zařízení. Hlavně mezi muzikanty se ujalo rčení: „Co neopraví Procházka, to vyhoď. Nikdo jiný si s tím neporadí.“

20. duben 2023 25:09

Hledání v sutinách je týmová práce, člověk musí psovi důvěřovat

David Hynek je člen Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje, působí v Ústí nad Orlicí a jako psovod je také členem USAR týmu, který pomáhal naposledy po zemětřesení v Turecku. Své dva psy cvičí pro vyhledávání v sutinách v práci i ve svém volném čase.

13. duben 2023 24:30

Piano dokonale naladit nejde, je to živý nástroj, říká ladič Martin Kühr

Pod pojmem piano se skrývají dva nástroje – pianino, které stojí u zdi, a klavír neboli křídlo. Náplní práce Martina Kühra je jejich oprava a ladění. Původně přitom hrál na harmoniku. K pianům se dostal až na střední škole.

6. duben 2023 28:59

Divadlo patří k České Třebové neodmyslitelně, říká herec a režisér

Josef Jan Kopecký je původní profesí učitel. Od dob dospívání se ale věnuje amatérskému divadlu. Jako herec i režisér. Získal za něj řadu ocenění.

5. duben 2023 29:01

Golf už dávno není sportem jen pro bohaté

V Česku je kolem 120 golfových hřišť, zájemci tedy mají z čeho vybírat. A při nepříznivém počasí mohou využít golfový simulátor a zahrát si tak v online verzi na světových hřištích.

23. březen 2023 28:45

Farmář vybudoval soběstačnou biofarmu. Doporučuje česká plemena

Petr Herynek vede známou firmu v Proseči na Chrudimsku. Časem mu ale začala vadit jednostranná pracovní náplň manažera. Chyběl mu pohyb na čerstvém vzduchu a obyčejná práce rukama. Proto koupil starý kravín v Martinicích u Proseče i s pozemky a vybudoval z něj biofarmu. Jeho cílem je udržitelnost a soběstačnost.

16. březen 2023 21:30

Muži často uklidí lépe než ženy, přemýšlejí u toho logicky, říká majitelka úklidové firmy

Ivana Sýkorová se už osm let živí profesionálním úklidem. Začala hned po mateřské dovolené, kdy se z časových důvodů nemohla a nechtěla vrátit do svého původního zaměstnání.