- Podcasty
- ArtCafé

Poslechněte si podcast: Od sošky jelena ke keramice a porcelánu, který se vyjadřuje k otázkám současného světa
Jak pracují s porcelánem a keramikou současní tvůrci? Jak se skrze médium užitého umění lze vyjadřovat ke složitým otázkám dneška? Hosty ArtCafé Alžběty Žabové je kurátor brněnské výstavy Terra Alba v Moravské galerii Radek Wohlmuth a výtvarník a vedoucí ateliéru Design keramiky na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Antonín Tomášek. Nezávislou scénu a workshopy pro veřejnost představuje členka kolektivu Hlinotéka Karolína Kučerová.
ArtCafé
Objevujte témata a osobnosti mimo hlavní kulturní proud.
Tvůrčí a deníkové psaní. Jak začít? Dá se naučit? A co nám dává?
Motivace k psaní může být různá, někdo si chce utřídit vzpomínky, někdo se prostřednictvím psaní vyjadřuje k dění ve světě a pro někoho je to prostředek, jak se uvolnit. Dá se ale psaní naučit? ArtCafé o tvůrčím psaní, základních technikách i zdrojích povzbuzení navštívil spisovatel a učitel tvůrčího psaní Marek Šindelka a divadelní lektorka a koordinátorka vzdělávání v HaDivadle Tereza Chvátalová.
Ať žije umění! Na letošní oslavě Narozenin umění bude znít dechovka, slam, ale i volná improvizace
Ať žije umění! Umění slaví 1.000.060 let od svého narození a Český rozhlas Vltava se připojuje ke konceptuální oslavě. Jak budou znít dary, které umělci předají 17. ledna v pražském klubu Punctum? O programu večera mluví Alžběta Žabová s dramaturgy Ladislavem Železným a Miro Tóthem. Své plánované vystoupení přišli do studia představit dva dlouholetí kamarádi Richard Grimm a František Pisarovič, kteří spolu vytvořili hudební duo BOH VAJEC + SKLOBETON = FORMAČKA.
Skončilo už baroko? V hudbě i divadelních kusech morfuje dodnes
Herečku, zpěvačku a lektorku zpěvu Alenu Hladkou spojuje s barokářem, cembalářem a cembalistou Filipem Dvořákem žitá zkušenost s uměním baroka, které se prolíná s dneškem. Dvořák je mimo jiné členem uskupení Transitus Irregularis, jež se pohybuje na rozhraní barokní a jazzové hudby. Hladká působí v divadelním souboru Geisslers Hofcomoedianten, který se věnuje takzvanému novému baroku; jako zpěvačka do repertoáru nedávno zařadila i barokní šansony. Proč je pro ně baroko živé?
AI (umělá inteligence) píše umělecké texty. Jak, jaké a jak kvalitní?
Umělá inteligence a umělecké texty? Jak může vývoj AI ovlivnit oblast psané tvorby? Jaké to je mít umělou inteligenci za spolutvůrkyni povídky? O technologickém vývoji na poli jazykových modelů, emocích s ním spjatých i různých možných podobách budoucnosti umění mluví v ArtCafé Anna Herza Tydlitátová s komputační lingvistkou Kateřinou Lesch a producentkou a autorkou Annou Vošalíkovou.
Mezinárodní den švihlé chůze. Jaké stopy zanechává chůze švihlá i nešvihlá v kultuře lidstva?
Sedmého ledna se slaví Mezinárodní den švihlé chůze – recesistický svátek inspirovaný legendárním skečem britské skupiny Monty Python z roku 1970. O fenoménu chůze švihlé i nešvihlé, pochodování a vykračování hovoří kulturní teoretik, publicista a výtvarník Václav Hájek a klaun, herec a pedagog Lukáš Houdek. Tradici švihlého pochodu, se kterou se začalo v roce 2012 v Brně, představují organizátoři Adam Jandora a Dan Mašek. Moderuje Hanka Malaníková.
Čím žijí současní básničtí debutanti a debutantky? A jak svět kolem nich vstupuje do jejich tvorby?
Rozhovor se třemi mladými literáty otevírá otázky dneška. V čem jsou si podobní, jak se liší a nad čím přemýšlí mladá básnická generace? Co je motivuje k psaní? A jaké jsou hlavní motivy jejich tvorby? Anna Gažiová debutovala na podzim roku 2022 knihou Jak vrabec na šlahounu svlačce, ve stejné době představil svou prvotinu i Jiří Šimčík pod názvem Vězeňská strava a Kláře Krásenské vychází její první kniha Mýtiny v příštích měsících. Moderuje Anna Luňáková.
Fenomén vánočních filmů. Kde se berou, co od nich očekávat a co si pustit jako alternativu?
Proč mívají vánoční hity unifikovanou estetiku i žánr a kde sídlí skutečná továrna na sváteční kinematografii? O kulturním fenoménu vánočních filmů a historii i trendech svátečního televizního vysílání hovořili mediální analytik Milan Kruml, ředitel kina Aero Jiří Flígl a televizně-festivalová dramaturgyně Jana Čížkovská. Pro posluchače si hosté i moderátorka připravili filmové, televizní i audio tipy, a to od úplného mainstreamu až po vánoční alternativu.
Moje tělo není ostrov. Eva Koťátková v Národní galerii vypráví příběhy lidských i nelidských traumat
Co má vliv na naše těla a identity? Odpovědi se snaží najít výstava Moje tělo není ostrov, která pátrá po kořenech útlaku a poukazuje na to, jak jsou naše osobní životy ovlivněny sociálním prostředím, ve kterém žijeme. Instalace umístěná ve Veletržním paláci vypráví příběhy lidských i nelidských traumat a těl. Hosty ArtCafé Agáty Hrnčířové jsou umělkyně Eva Koťátková, spolukurátor výstavy Rado Ištok a performer Anna Klusák.
Přemysl Rut: Zapomínáme, že vánoční příběh je jen první kapitola
Jak a čím se nás dnes dotýká vánoční příběh o narození Ježíška? Je to příběh šťastný a veselý? Jak zabránit tomu, aby se dokola opakovaný a notoricky známý příběh vyprázdnil a stal se vánočním kýčem? Hosty ArtCafé Hanky Malaníkové jsou dramaturgyně divadla D21 Kristýna Čepková, loutkář a ředitel Ústavu úžasu Jakub Folvarčný a spisovatel, režisér a pedagog pražské DAMU Přemysl Rut.
Necítit se jako mimozemšťan! Povědomá vlákna rodu prorůstají perníkem i naší fantazií
Literátka a publicistka Anna Luňáková stojí za knižní novinkou Atlas babiček, kde podnikla fantaskní průzkum linie babiček sahající až 4000 let nazpět. Jinudy jde při hledání kořenů filmařka Anastasia Serďuk, která umělecký výzkum rodinných příběhů z osy Pobaltí–Sibiř vtělila do filmu Dlouhá cesta. Minulé vtahuje do přítomnosti i Michaela Smolová, ta sdílí cukrářské a pekařské recepty prověřené praxí předků skrze blog Sistersbakery a kuchařky Téměř zapomenuté recepty 1 a 2.