5. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Žalkovice nikdy neměly tvrz ani hrad, přesto se po nich psal rytířský rod

Žalkovice najdeme v úrodném kraji Hané mezi Přerovem a Kroměříží. Archeologické nálezy prokazují, že zde lidé žili již od prehistorického věku a trvalé osídlení zde přetrvalo dodnes přes veškeré útrapy, které zdejší kraj v minulosti postihly.

03:44

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Před týdnem 03:55

Farní chrám v Šumperku pamatuje patrně už založení města

Děkanský kostel sv. Jana Křtitele v Šumperku je součástí nejstarší historie města. Ta je sice zahalena tajemstvím, nicméně je jisté, že už při založení centra obchodu a řemesel pod Jeseníky se muselo počítat i s centrem duchovním.

Před týdnem 03:59

Chválkovice byly selskou vesnicí a do jisté míry se jejich podoba zachovala dodnes

Obce a osady, které dnes tvoří Olomouc, si někde zachovaly svůj starý vesnický charakter, někde zcela splynuly s městem a po jejich původních centrech zbyly jen matné stopy. U Chválkovic, které najdeme ne severním okraji města je to tak napůl.

Před týdnem 03:44

Milkov vyvažuje polohu v drsné krajině krásnými výhledy

Milkov je osadou na konci světa, alespoň by to tak mohlo vypadat díky její poloze mimo hlavní silnice procházející kraje. Na druhou stranu je tato osada krásným důkazem vytrvalosti obyvatel náhorních plošin Bouzovské vrchoviny, kteří v odlehlém kraji žili a žijí už téměř 650 let.

Před 2 týdny 03:58

Ostružná vznikla jako vesnice dřevorubců až v 16. století

Ostružná patří mezi nejvýše položené obce někdejšího kolštejnského panství. I díky tomu byla založena poměrně pozdě, nicméně i tak je její historie docela pozoruhodná.

Před 2 týdny 03:50

Kostel ve Starém Městě u Bruntálu patří k nejstarším stavbám celého Bruntálska

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu je položený mimo hlavní cestu a zdá se být běžnou vesnickou sakrální stavbou. Jak se však díky desítkám let průzkumů ukazuje, je právě on patrně jedním z nejstarších svědků osídlení Bruntálska.

Před 2 týdny 04:10

Přestavlky měly hradiště tvrz, zámek i klášter

Archeologické nálezy potvrzují, že krajina kolem Přestavlk na Přerovsku byla osídlena už od doby kamenné. Z doby bronzové nám zde dávný předek zanechal poklad v podobě bronzového depotu a krajinu obývali i dávní Keltové v době železné. Už v 10. století bylo na kopci nad obcí hradiště, kterému se dodnes říká Švédské šance. Není se co divit, že obec v zemědělské a velmi přívětivé krajině má dlouho také v listinách popsanou historii.

Před 3 týdny 03:50

Moravská Sázava pramení jen kousek od sjezdovek Bukové hory

Moravská Sázava není žádný veletok, přestože je druhou největší řekou šumperského okresu a odvodňuje území o rozloze větší než 500 kilometrů čtverečných. Přesto je její pramen pro mnoho obyvatel jejího údolí místem naprosto neznámým.

Před 3 týdny 04:04

Vřesovický kostelní areál dýchá dějinami

Vřesovice na Prostějovsku patří k nejstarším obcím kraje. Velmi dávná je také historie zdejší farnosti a kostela sv. Petra a Pavla, který svou polohou na návrší nad obcí tvoří její skutečnou dominantu.

31. prosinec 2021 04:25

Kudy tudy vlastně od Pradědu na Hanou?

Od Pradědu na Hanou se společně s Českým rozhlasem Olomouc vydáváte už téměř dvacet let. Někdy jsou ty cesty dost krkolomné, a tak od Pradědu míříme na Hanou třeba přes Rychlebské hory a podobně. Napadlo Vás však někdy, kudy je to tedy od Pradědu na Hanou nejblíž?

30. prosinec 2021 03:46

Jeden z nejkrásnějších výhledů Jesenicka nabídne skála na vrcholu Medvědího kamene

Rychlebské hory jsou stále poněkud stranou turistického zájmu a tak zde dodnes najdeme místa, kde se dá nerušeně rozjímat nad krásou krajiny. Takovým místem je i Medvědí kámen, vyhlídka nad Vápennou, odkud je vidět velká část údolí i protějšího hřebene tohoto pohraničního pohoří.