- Podcasty
- Od Pradědu na Hanou

Poslechněte si podcast: Janovický zámek nahradil jako sídlo panství někdejší hrad Rabštejn
Janovice u Rýmařova jsou jedním z center podhůří Jeseníků. Poměrně rozsáhlou obec, která je dnes místní částí Rýmařova tvoří dvě původní osady – Janovice a Janušov. Oběma pak vévodí mohutný zámek, který byl kdysi sídlem pána celého okolního kraje.
Od Pradědu na Hanou
Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.
Klužínek budí zdání božského klidu, dějiny zde tak poklidné rozhodně nebyly
Osada Klužínek leží stranou frekventovaných cest a tak sem zamíří jen ten, kdo ví, kam míří. Přesto stojí se v obci zastavit, třeba pro ten klid, který se zde rozezní pokaždé, když projíždějící auto odjede a ticho ruší jen vítr v korunách náhorní plošiny Zábřežské vrchoviny.
V Petrovicích pod Biskupskou kupou najdeme stopy těžkého života místních obyvatel i krásné okolí
Název obce Petrovice je v naší zemi velmi frekventovaný. Tentokrát se vypravíme do Petrovic ležících ve Zlatohorské vrchovině, na hranici s Olomouckým krajem a je to vesnice položení v nejseverozápadnějším koutě Moravskoslezského kraje.
Pověst tvrdí, že po bludovské minerálce vyrostl i hanácký obr Drásal
Bludov je nejen jednou z největších obcí Šumperska, ale také vyhledávaným lázeňským střediskem. Historie zdejších lázní není dlouhá, byť pramen minerální vody zde byl znám již ve středověku.
Malé Hradisko je obec několika opevněných sídel s historií sahajících až do dob Keltů
Malé Hradisko je vesnice, kterou najdeme na Prostějovsku na svazích Drahanské vrchoviny nad řekou Oklukou. Obec není nijak velká, ale její historie sahá hluboko do minulosti, kdy právě na jejím katastru stávalo jedno z největších měst Kelty osídlené Moravy.
Na místě dnešního kostela v Novém Malíně prý podle legendy bylo pohanské obětiště
Nový Malín patří i díky rozvoji v nedávných letech k největším obcím na Šumpersku. Historie této obce, do roku 1947 nazývané Frankštát, je však poměrně málo známá a to platí i o zdejší farnosti a kostele.
Nejstarší v původní podobě dochovanou stavbou Litovle je někdejší zádušní kaple sv. Jiří
Přestože krajina kolem řeky Moravy na Litovelsku je osídlená už odpradávna, samotné město Litovel vznikalo postupně z rybářské a trhové vesnice až do podoby obchodního a řemeslného centra horní části olomoucké Hané. Z nejstarších dob se nám dochovalo několik svědků a jedním z nich je bezesporu i kaple sv. Jiří, která je dokonce považována za nejstarší, v původní podobě dochovanou, stavbu současného města.
Černá Voda na Jesenicku nabízí nejen cyklistické stezky ale i památky a krásnou přírodu
Černá Voda na Jesenicku je poměrně velká obec s kamenickou tradicí rozkládající se mezi Sokolím hřbetem přináležejícím do masívu Rychlebských hor a kopci Žulovské pahorkatiny.
V Řimicích dodnes stojí tvrz i prastarý mlýn přebudovaný na moderní elektrárnu
Řimice jsou nevelkou obcí, která se rozkládá na úpatí vápencového masívu kopce Třesína. Katastr vesnice uzavírá údolí Mohelnické brázdy a právě tady vstupují poutníci do jednoho z nejcennějších přírodních území Litovelska.
Brodek u Konice býval německou vesnicí a později i městem
Hned tři Brodky najdeme v Olomouckém kraji. Tím rozhodně nejvýše položeným je Brodek u Konice. Nachází se na svazích vrcholu Babylon v Drahanské vrchovině a jeho katastr se vine až do výšky přes 670 metrů nad mořem.
Pohořany byly založeny pravděpodobně jako uhlířská osada
Pohořany jsou dnes součástí nedalekých Dolan. Je to vesnice v horách a je o to pozoruhodnější, že se nachází jen asi 30 minut cesty autobusem příměstské dopravy od centra Olomouce. Dnes se jedná o vesnici s výrazným turistickým a rekreačním potenciálem, kdysi zde ale život rozhodně nebyl žádnou procházkou.