Dopolední host
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Od opic se máme co naučit, od surikat ne. Ty žijí v krutém společenství, líčí chovatelka

Gabriela Mařáková Železná se už desítky let věnuje chovu zvířat, poradenství a v posledních letech i lektorství. Zaměřuje se na domácí mazlíčky, ale vlastně spíš na jejich páníčky. Způsob, jakým se chováme ke svým zvířatům, o nás podle ní hodně vypovídá. A chceme-li zlepšit vztah mezi majitelem a zvířetem, musíme se zaměřit na člověka.

28:50

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Před třemi dny 21:52

Šikanu v práci zažila pětina zaměstnanců v Česku. Objevuje se mezi kolegy, ale obětí může být i šéf

Šikanu si obvykle spojujeme se školním nebo vojenským prostředím. Objevuje se ale i na pracovištích. Podle průzkumu, který zveřejnila Palackého univerzita, ji v Česku zažilo až 20 procent zaměstnanců. Častěji jsou oběťmi ženy, ohroženější bývají lidé s nižším vzděláním.

Před čtyřmi dny 27:35

Pěstoval zeleninu a dobré vztahy. Pátera Martina Vícha, který sloužil na Dobrši, připomíná kniha

Osobnost dobršského faráře Martina Františka Vícha, muže, který prošel komunistickými lágry a poté ho – i s podlomeným zdravím – vykázali z českobudějovického působiště u petrínů do novodobého vyhnanství v Pošumaví, připomíná knížka novináře Radka Gálise Zahradník duší.

Před pěti dny 28:39

Díky pivu vedou trasy i do Rakouska. Manželé udržují desítky kilometrů stop pro běžkaře na Lipensku

Ekonomka Kamila Sušanková pochází z Teplic, aktuálně žije v Říčanech u Prahy, ale do podnikání se pustila na jihu Čech. S manželem na Lipensku provozují nový běžkařský areál, jehož srdcem je bývalý objekt pohraniční roty Pasečná.

Před šesti dny 31:43

Prezident Beneš ukrytý v kredenci. Poklady táborského fotoateliéru Šechtl & Voseček objevují potomci

Už v roce 1865 založil jistý Ignác Schächtel, nadšenec pro vše nové, fotografický ateliér v Táboře. Protože si ale jako vlastenec své příjmení brzy počeštil a jelikož k sobě také přibral pomocníka Jana Vosečka, vešel jejich fotoateliér ve známost už pod názvem Šechtl & Voseček.

Před týdnem 32:29

Co internet schvátí, nikdy nenavrátí. Třikrát si rozmyslete, jestli pošlete něco intimního

Dobrý sluha, ale špatný pán. To se dřív říkalo o ohni, dnes by to mohlo platit o internetu. Život bez něj už si skoro nedokážeme představit, jeho využívání přináší nesčetně benefitů. Zrovna tak nás ale může i ohrozit. Jak říká IT specialista a školitel v oblasti kyberbezpečnosti Martin Řehka ze strakonické společnosti Miraclehelp, uživatelé jsou často neopatrní, důvěřiví a pro kyberútočníka jsou snadným terčem.

Před týdnem 28:16

Nebourat, radši prorazit díru do zdi. Za rodinný dům, který vznikl z menších staveb, dostali cenu

Není potřeba neustále stavět nové domy, když už jich tolik zajímavých stojí. V to věří manželé Barbora a Jiří Weinzettlovi, kteří za přestavbu čtyř drobných venkovských staveb v Trhových Svinech v ucelený domov získali hlavní ocenění České ceny za architekturu. Porota vyzdvihla velkorysost, střídmost, ale i respekt k původní stavbě a materiálům. Výsledkem je rodinný dům s neopakovatelnou atmosférou, v němž nyní architekti žijí.

Před týdnem 23:56

„Všelék“ z bylin, opia a zmijí užívali lidé po tisíciletí. Dnes z něj zbylo slovo dryák. A víčka

Byl jednou jeden starověký král a ten smíchal ořechy, fíky, sůl a routu, čímž vytvořil základ legendárního léku. Lidé ho pak v různých obměnách používali dlouhá tisíciletí. Až moderní doba ho zavrhla. O tom svědčí hanlivé slovo dryák, které nám po theriaku zbylo.

Před týdnem 23:09

Energie čtyřikrát dražší. Bez zastropování by ceny byly ještě mnohem vyšší, říká člen svazu družstev

Ceny energií neustále rostou a dá se očekávat, že tento trend bude pokračovat i v následujících letech. Nezbývá než hledat úsporná řešení. Ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice to potvrdil Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev.

Před týdnem 30:41

Rodiče vychovávají a prarodiče rozmazlují? Tak by to být nemělo, říká lektorka kurzů

Renata Švestková je maminkou dvou dospívajících dětí, které se jí postaraly – jak sama říká – o tu nejlepší školu rodičovství. K dětem měla vždy vřelý vztah, od mládí s nimi například jezdila na tábory. Teď o práci s dětmi přednáší na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity, také je mimo jiné lektorkou kurzu Silní rodiče – silné děti.

Před 2 týdny 34:02

Domácí oltář pro tajemné obřady? Překvapivé nálezy odkryli archeologové na stavbě dálnice

Mezi lidmi panuje představa, že co je staré, to leží hluboko pod povrchem Země. Pokud se ale archeologové pohybují v místech, kde od doby pravěké už nebylo nic jiného nežli pole, nebo pokud se nejedná o údolí, kam by se postupně usazovaly půdní splachy, může se stát, že tisíce let stará pohřebiště nebo sídliště nacházejí hned pod ornicí.