Přímo z místa
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: FOTO a VIDEO: Od malované vařečky po digitální hru. Jak se měnilo dětství v 19. a 20. století?

Jak se vyvíjela péče o novorozence, jak se formovalo školství, odkdy mají děti svůj pokojíček, do čeho se dříve oblékaly a s čím si hrály?

31:59

Přímo z místa

Vydává: Český rozhlas

Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.

Web

Před týdnem 24:52

Co se děje, než vstoupí herci na jeviště? Pojďte za oponu inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem

Než se zvedne opona, musí se udělat spousta věcí. Zveme vás do zákulisí Moravského divadla před premiérou inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem.

Před 3 týdny 19:26

Na jeden den v prostějovské knihovně. Co se děje s knihou, než se dostane ke čtenáři?

Knihovny už neslouží pouze jako místo pro studium a zapůjčení knih. Tyto instituce mají stále větší vliv na kulturní život lidí v obci, ve které se knihovna nachází.

8. leden 2023 19:48

Mají současné lesy naději na znovuzrození? Bezesporu, jen musíme počítat, že budou jiné

Lesy v našem okolí procházejí v současné době asi největší proměnou, kterou současné generace obyvatel kraje mohly v době svého života zažít. Nejede jen o rozsáhlé postižení kůrovcovou kalamitou a větrnými polomy. I nově vysazované lesy budou muset být zcela jiné, než na jaké jsme doposud byli zvyklí.

18. prosinec 2022 17:09

Pánové, zadejte se! zaznělo na závěrečné koloně olomoucké Taneční školy Progress

Taneční jsou fenoménem České republiky. Vzpomínají na ně naši prarodiče, absolvují je naše děti a vnuci. Není to samozřejmě jen o krocích na parketu, ale taky o základech správného chování a oblékaní. „Proměna, kterou v průběhu kurzu vidím, je obrovská,“ říká lektor Marek Černý.

4. prosinec 2022 20:49

Na počátku úspěchu rodinné konzervárny v Zábřeze stála stará kuchařka

Někdy stačí jen málo a člověku to změní život. To by mohlo být heslo Olina Bezchleby, který vybudoval v Zábřeze rodinnou konzervárnu, jejíž výrobky patří mezi vyhledávané regionální produkty a to nejen u obyvatel z okolí, ale i u mnoha lidí, kteří zdejší kraj navštíví.

29. listopad 2022 19:46

Zpracovávání odpadů tříděním v domácnostech zdaleka nekončí. Jak funguje dotřiďovací linka?

Třídění odpadů má velký význam pro jeho následné využití. Běžní spotřebitelé ale nikdy nebudou schopní třídit tak dokonale, aby bylo možné odpady rovnou recyklovat. Proto existují dotřiďovací linky. Jenda z nich funguje ve Chválkovicích v Olomouci.

6. listopad 2022 18:39

Unikátní muzeum v Dlouhé Loučce představuje nástěnné obrazy zachráněné z místního zámku

Od 15. září roku 2022 je možné v Dlouhé Loučce na Uničovsku navštívit unikátní muzeum. Nabízí možnost prohlídky zachráněných maleb, které na zdech zdejšího zchátralého zámku zanechali v době druhé světové války zajatí francouzští důstojníci.

30. říjen 2022 19:10

Chrám, který Olomoučané nikdy nenechali upadnout. Pojďte na prohlídku sv. Mořice v Olomouci

Kostel sv. Mořice v Olomouci slouží křesťanům už osm století. Za tu dobu prošel mnoha změnami. Opakovaně vyhořel a musel být rekonstruován. Olomoučané však nikdy nenechali svůj kostel upadnout.

23. říjen 2022 20:16

Střední odborná škola v Šumperku slaví 155 let. Najdeme v ní spoustu míst, která chcete vidět

Před 155 lety byla v někdejší Temenici, která je dnes součástí Šumperka založena jedna z hospodářských škol, které si po zrušení vrchnostenské správy dávaly za úkol vychovávat zemědělské odborníky pro práci pro velké statky i v drobné zemědělce. Jejím pokračovatelem je Střední odborná škola, která pro zajímavost vychovává kvalifikované farmáře i dnes.