- Podcasty
- Reportáže Radiožurnálu

Poslechněte si podcast: „Očkovat se nenechám, čekám na seriózní vakcínu,“ říká pacient. Nepřesvědčila ho ani hospitalizace
Přes léto měli pauzu, teď ale zdravotníci ze Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze museli znovu otevřít covidové oddělení. Pacientů tam postupně přibývá. Na třetí interní klinice leží ti, co sice nejsou s nemocí covid-19 v nejhorším stavu, bez lékařské pomoci se už ale neobejdou.
Reportáže Radiožurnálu
Vybíráme to nejzajímavější z vysílání! Reportáže, jednotlivé díly seriálů a rozhovory z místa dění, které jste během dne slyšeli na vlnách Radiožurnálu.
Pravidla platí pro všechny stejně, vylučuje hygienička Svrčinová možnost výjimky pro prezidenta
Pražský hrad oznámil, že Miloš Zeman v neděli přijme Petra Fialu, aby ho jmenoval premiérem. Prezidentovi přitom ve čtvrtek vyšel pozitivní PCR test na koronavirus. Podle platných opatření by nyní u něj měla následovat dvoutýdenní karanténa. Jak by musela kancelář schůzku zorganizovat, aby proběhla z epidemiologického hlediska v pořádku?
Činohru Národního divadla příštích pět let povede úspěšné duo SKUTR
Režisérskou dvojci SKUTR, tedy Lukáše Trpišovského a Martina Kukučku, do vedení činohry ve zlaté kapličce vybrala v konkurzu komise spolu s vedením první české scény.
Beatles intimně. Peter Jackson natočil třídílný dokument s překvapivým závěrem
Dokumentární seriál s názvem Get Back! pro streamovací platformu Disney+ ho připravil oscarový režisér a tvůrce Pána prstenů Peter Jackson. Autentické videonahrávky přenesou diváky do nahrávacího studia kapely Beatles a taky do ledna roku 1969. Dvojice John Lennon a Paul McCartney právě dokončila text k nové písni Get Back a společně s Ringo Starrem a Georgem Harrisonem ji začínají nahrávat. Zvládli to za dva dny.
Freddie Mercury před 30 lety podlehl AIDS. Jak na něj vzpomíná jeho osobní asistent Peter Freestone?
Zpěvák britské hudební skupiny Queen zemřel v pětačtyřiceti letech 24. listopadu 1991 a stal se jednou z nejznámějších obětí nemoci AIDS. Svým fanouškům to dal vědět pouhý den před smrtí a v prohlášení pro tisk také uvedl, že by se lidé měli zapojit do boje s touto zákeřnou chorobou.
„V novinách bylo, že vůdce věnoval Židům město Terezín.“ První transport tam vyjel před 80 lety
24. listopadu 1941 v pět hodin ráno vyjel z Prahy vlak do Terezína. Skupina 342 mladých židovských mužů, takzvané komando výstavby, měla za úkol připravit městečko v Ústeckém kraji na příjezd dalších obyvatel – desetitisíců Židů z celé Evropy. Terezínské ghetto se stalo přestupní stanicí do nacistických vyhlazovacích táborů.
„K očkování mě nepřesvědčil ani pobyt v nemocnici,“ říká penzista, který skončil na kyslíku
Víc než 90 procent pacientů na covidovém oddělení v nemocnici v Hranicích v Olomouckém kraji není podle ředitele zařízení Eduarda Sohlicha očkovaných. A někteří odmítají očkování i poté, co je přivezou z jednotky intenzivní péče na standardní oddělení, kde dál dostávají kyslík. To je i případ bývalého horníka a řidiče kamionu, 71letého penzisty Mariána z Lipníka nad Bečvou.
NASA zkouší odvrátit kolizi Země s asteroidem. Dokáže lidstvo v budoucnu předejít katastrofě?
Americká NASA zahájila zkoušku takzvané planetární obrany. Ze základny v Kalifornii odstartovala mise s cílem otestovat schopnost lidstva vychýlit z dráhy vesmírné těleso, a tím případně někdy v budoucnu odvrátit nebezpečí pro celou planetu Zemi.
„Nejsme ničí agenti!“ Ruská prokuratura chce zrušit lidskoprávní organizaci, která pátrá v archivech
V Moskvě začíná první soudní stání, kde se bude rozhodovat o likvidaci známé ruské organizace Memorial. Nejprve jejího lidskoprávního křídla a ve čtvrtek i moskevské centrály. Memorial mapuje oběti stalinského teroru a pomáhá zahraničním badatelům hledat stopy v archivech. Ruská prokuratura chce organizaci zrušit proto, že údajně systematicky porušuje zákon o takzvaných zahraničních agentech. Memorial to označuje za politické rozhodnutí.
Zachraňte chuť parmazánu! Produkci kvalitního sýra komplikují klimatické změny i evropská pravidla
Na vině je ubývání luk v severní Itálii. Jediný pravý parmazán, sýr Parmigiano Reggiano, se totiž vyrábí podle pravidel pro tento typ sýru zásadně jen z mléka krav krmených zeleným krmivem produkovaným v regionu, tedy spásáním luk nebo senem z nich. Na severu Itálie ovšem přírodních luk, a tím i krmiva dlouhodobě ubývá, protože místní farmáři je často mění na pole. A může za to mimo jiné i Evropská unie.
V Národním muzeu bude k vidění nejstarší rostlina na světě. Ve sbírkách je už sto let
Připadat si jako v kulisách filmů Cesta do pravěku nebo Jurský park můžete od příštího týdne v historické budově pražského Národního muzea. Bude tam nová stálá expozice s názvem Okna do pravěku. Nechybí v ní například věrné modely dinosaurů i mamutů, stejně jako drobné zkameněliny s nejstarší rostlinou světa.