Ruská demokratická opozice ztratila jakýkoli vliv

Očima Saši MitrofanovaEpizoda 50
25. září 2021 05:01

Nikdo nepochyboval, že za vítěze voleb, které proběhly v Rusku ve dnech 17. až 19. září, bude označeno Putinovo Jednotné Rusko. Pozorovatelé se lišili pouze v odhadech, kolik procent této straně napíše kancelář prezidenta republiky.

Očima Saši Mitrofanova

Novinky.cz

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.

Web

Další epizody

Před čtyřmi dny
Epizoda 5804:32

Jak vypadá v Rusku uměřený konzervatismus

Ve čtvrtek odpoledne hovořil prezident Vladimir Putin několik hodin na zasedání Valdajského klubu v Soči. Nejdříve pronesl projev, pak odpovídal na otázky přítomných. Valdajský klub je sdružení ruských a zahraničních odborníků. Začínal jako různorodé fórum, v poslední době jsou v něm však zastoupeni především stoupenci Putinova režimu.

Před týdnem
Epizoda 5704:28

Když dva dělají totéž, je jenom jeden momentálně zaostalý

Když teď napíšu, že Andrej Babiš je debil, nerozčilujte se prosím a neposílejte na mě hned udání. Jen opakuji hodnocení, které měla osoba pracovně blízká, tedy nikoli mně, ale premiéru Babišovi. Jana Maláčová, hustá ministryně práce a sociálních věcí, s ním musela strávit stovky, ba tisíce hodin, a takto dobře informovaný zdroj už za něco stojí.

Před týdnem
Epizoda 5604:55

Zatýkání, věznění, pronásledování. Zprávy z Ruska jako před mnoha lety

Před pár dny jsem doposlechl v rámci osvěžování vynikajících životopisných děl audioknihu o Stalinovi od Edvarda Radzinského. Na mém stole leží velká kniha, kompletní vydání Souostroví Gulag Alexandra Solženicyna z Kartuziánského nakladatelství v Brně. Zároveň sleduji aktuální dění v Rusku. Občas se nedá vyhnout podobě dnešních událostí s těmi, které popisují tato díla. Zatýkání, věznění, pronásledování, mučení, toto všechno je realita dnešního Ruska.

Před 2 týdny
Epizoda 5504:32

Nová vláda bude vládou Sisyfů. Pirátští ministři by to tlumili

Jihoamerická telenovela, Dietlův seriál nebo dynamický thriller. Ať už lze události posledních dnů a hodin přirovnat k čemukoliv, jednou, po zmizení všech vášní, odejdou do minulosti. Nevíme sice, po jak dlouhé době, vzhledem k lidem, kterým na pozdržení vzniku nové vlády záleží, ale víme jistě, že ta nová vláda tady bude. A s největší pravděpodobností v ní nebude ANO ani SPD.

Před 2 týdny
Epizoda 5404:32

Putin má pravdu, Rusko je zvláštní a výbojná civilizace

Moje kniha o Rusku Mrazík s pendrekem v ruce vyšla v nakladatelství Prostor před čtrnácti dny a její čtenáři nejčastěji kladou stejnou otázku: Opravdu je situace v ruské společnosti tak beznadějná? Odpovídám, že mi nejnovější vývoj dává za pravdu.

Před 3 týdny
Epizoda 5304:54

Je půlka února 1948

Je půlka února 1948. No ano, provokuju. Ale jen trochu. Pojďme uvažovat. Co se stalo v únoru 1948? Z demokracie, jakkoli nedokonalé mezi roky 1945 a 1948, se stala totalita. Co k tomu vedlo? Zemi začala řídit jako svou partajní buňku strana, která byla rezidenturou Sovětského svazu a opírala se o jeho vojenskou sílu. „Buržoazní elementy“ vyčistila nová moc rychle a za vydatné pomoci „obyčejných slušných občanů“.

Před 3 týdny
Epizoda 5204:29

Kreml dál drtí všechny známky nesouhlasu

Tuhle epizodu z nedávných ruských voleb mnoho lidí v Česku nezná. Hlasování proběhlo také částečně, jako experiment, v online formě ve vybraných regionech a hlavním městě. V Moskvě měli voliči možnost tzv. nového hlasování. To znamená, že nejdříve ukázali screenshot své volby svým bossům, aby nepřišli o práci. Pak mohli hlasovat znovu a tentokrát doopravdy.

27. září 2021
Epizoda 5104:21

Svůj k svému. Platí to i před volbami

Začínám psát tento sloupek po právě skončené velké předvolební debatě lídrů politických stran na CNN Prima. Beru ji jako názorný příklad věcí, které jsou pro někoho jasné už dlouho, a někomu budou srozumitelnější právě po zhlédnutí této diskuse. Jsou samozřejmě i spoluobčané, kteří si nehodlají projasňovat zrak, protože mají za to, že vidí nejlépe ze všech. Pro ně tento sloupek nebude.

20. září 2021
Epizoda 4904:38

Případ Jurečka: hlídat politiky, aby nezdivočeli

Koncem uplynulého týdne vybuchl a zase opadl skandál kolem výroku jednoho z lídrů koalice SPOLU, předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. Nejdříve zaujal rezolutní postoj k tzv. manželství pro všechny, které zahrnuje i manželství pro stejnopohlavní páry, pak pod tlakem potenciálních voličů a politických partnerů názor změnil a předchozí stanovisko popřel.