- Podcasty
- Novinky.cz
Poslechněte si podcast: Očima Saši Mitrofanova: V zářijových volbách v Rusku nesmí kandidovat opozice
V říjnu Česko chystají volby. Jedinou jistotou je, že se budou o hlasy ucházet kandidáti ze všech směrů politického spektra. To v zářijových ruských volbách bude vše jinak.
Novinky.cz
Zpravodajský server Novinky.cz připravil pro své čtenáře sérii podcastů. Posluchači se mohou těšit na souhrn bizarních událostí, povídání z cest, politické komentáře a mnohem více.
Klicperová: Ukrajinský konflikt už lidi přestává bavit, některá média ho „přepálila“
Podle novinářky Lenky Klicperové, která na Ukrajině dokumentovala prapor Karpatská Sič, už čtenáře a diváky válka přestává bavit. Některá média totiž začátek konfliktu „přepálila“ a nedala prostor jiným tématům. Redakce už její materiály z fronty odmítají a novináře na volné noze to nutí do čím dál nebezpečnějších pozic. V nové epizodě podcastu Zbytečná válka mluví také o tom, jak se vojáci chovají k novinářům na frontě, a proč je důležité sledovat i ruské zdroje.
Balaš: Jako první musím řešit nedostatek míst na středních školách
Před novým ministrem školství Vladimírem Balašem leží řada výzev. Během prázdnin se musí popasovat s nedostatečnými kapacitami středních škol, ale také desítkami tisíc ukrajinských dětí, které mají do tuzemských škol také nastoupit. V podcastu PoliTalk také mluvil o tom, co ho k vládnímu angažmá přesvědčilo a čemu dalšímu se chce ve funkci věnovat.
Mladé sestry Novákovy mají společnou vášeň, tatínka ale musely přesvědčovat
Sestry Adéla a Klára Novákovy začaly dabovat už v devíti letech. Kromě rodinného pouta spolu sdílí právě velikou vášeň k dabingu. Hlas Kláry Novákové můžete znát z animovaného filmu Ledové království a Adéla Nováková ho propůjčila postavě z filmu Barbie. Do podcastu V českém znění si sestry pozval dabér Richard Wágner.
Sucho je pro kritickou infrastrukturu horší než terorismus, varují experti
V podcastu Zbytečná válka bezpečnostní expert Milan Mikulecký, člen prezidia Asociace kritické infrastruktury ČR a ředitel útvaru ochrany skupiny ČEZ Daniel Rous a redaktor Alex Švamberk probírali stav kritické infrastruktury v ČR. Je v dobrém stavu, ale chybí jí jasné velení, shodli se hosté. Dozvíte se, jak podzim zvládnout souběh nové vlny koronaviru a energetické krize i to, proč se od dob socialismu zhoršil přístup státu ke kritické infrastruktuře.
Jediným překvapením je ruská gerontizace války
Od ruského útoku na Ukrajinu uplynuly v pátek čtyři měsíce. O tom, co konflikt za tu dobu ukázal, hovořili v podcastu Zbytečná válka redaktor Novinek.cz specializující se na válečné konflikty Alex Švamberk s bezpečnostním expertem Milanem Mikuleckým. Ten upozornil, že se Rusko masově používá nejen starou techniku, ale že dochází k nasazování stále starších lidí, důstojníků ve výslužbě, takže jde mluvit až o gerontizaci.
V šest večer po válce. Bez koblih
Začalo to Francisem Fukuyamou. Před třiceti lety vyjádřil přesvědčení, že nastal konec dějin, protože už bude jen liberální demokracie, která nejvíc vyhovuje vývoji lidstva. Už tehdy mi připomněl epizodu z mého mládí, kdy jsem, o osmnáct let dříve než vyšlo Fukuyamovo dílo a v zemi, která liberální demokracii považovala za podvratné zřízení, na hodině marxismu-leninismu zvedl ruku a položil našemu vysokoškolskému profesorovi otázku.
Přelet nad kukaččím hnízdem ve 21. století: Elektrošoky jsou účinnější než léky
Deprese patří k nejčastějším duševním onemocněním a celosvětově se s ní potýká přibližně pět procent dospělé populace. Situace se s ohledem na období pandemie zhoršila i v Česku. Řešení je ale velmi jednoduché. Terapie elektrošoky. Ročně ji podstoupí milion lidí, je účinnější než léky a dnes je o ní řeč v podcastu Jiný hrníček.
Rusko na cestě ke KLDR
V oficiálním ruském podání provádí země humánní speciální vojenskou operaci na Ukrajině, kde zabíjí výhradně ukrajinské nacisty a vojáky jejich západních chlebodárců a naopak se stará o civilisty jako o své vlastní. Což je svým způsobem, v ruském chápání, pravda, protože podle oficiálních údajů má být rusifikováno 307 423 ukrajinských dětí, které Rusové dosud deportovali z jejich vlasti.
Petráš: Jaderné zbraně zůstanou dál jen hrozbou, Rusko na NATO nezaútočí
Už čtvrtý měsíc odolává Ukrajina ruské agresi a konflikt se dostal do další, tzv. opotřebovací fáze. Jak dlouho ještě konflikt potrvá, jaké jsou scénáře jeho konce a máme se obávat, že Rusko použije svůj jaderný arzenál? To vše rozebere další díl podcastu Zbytečná válka s vojenským bezpečnostním analytikem Zdeňkem Petrášem z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany.
V Bruselu alespoň jednou za život okradou každého
O Bruselu se nejčastěji hovoří ve spojitosti s institucemi Evropské unie. Život za jejich branami je však pro řadového obyvatele Belgie diametrálně odlišný. Dvojí daňový systém, dvojí politika a několik jazyků často způsobují v zemi chaos a třenice mezi Valony a Vlámy. O dalších specifikách místního života, zvycích, bezpečnosti, častých krádežích i gastronomii vypráví v novém díle podcastu Pas a pusu novinářka Kateřina Farná.