- Podcasty
- Očima Saši Mitrofanova
Poslechněte si podcast: Proč pro Rusko platí “Zanechte vší naděje”
V české společnosti a nejen v ní je rozšířen názor, že v Rusku nemusí být tak zle, protože současný režim se opírá o starší generace, jejichž přirozený odchod ze života otevře pro Rusy možnost pozměnit poměry v zemi a třeba se i zamyslet nad budováním demokracie. Tomuto tématu byl věnován nedávný rozhovor s vědeckým šéfem agentury Levada Centr profesorem Lvem Gudkovem na YouTube kanálu Nové gazety.
Očima Saši Mitrofanova
Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.
Lynch nasvítil zlo a je lépe poznatelné
Co je komu v Česku do toho, že ve Spojených státech zemřel David Lynch? Pivo proto levnější nebude. Navíc je vnímání Lynche nenárokové. Když se někdo necítí dobře ve světě viděném jeho očima, neznamená to, že tento člověk má nedostatek citu či rozumu. Lidé, kteří se do Lynchova vnímání světa ponořili, však byli odměněni.
Moskva vyzývá ruskojazyčné Evropany, aby se stali jejími špiony
V posledním půlroce se na komunikátoru Telegram v proputinovských kanálech měsíc, co měsíc objevují výzvy, aby rusky mluvící obyvatelé Evropy posílali prostřednictvím speciálního bota informace o vojenských zařízeních NATO.
Putinův klon zpoza velké louže
Odrůda zvaná Putin-Versteher ve světě existuje už dávno. Jsou to politici i nepolitici, kteří jsou tak fascinováni velikostí ruského prezidenta, že pro jakoukoli jeho vylomeninu včetně masových vražd hledají a nacházejí zdůvodnění a pochopení. V Česku je máme taky a jsou zpravidla zbarveni rudě či hnědě. Teď ale víc frčí jiná odrůda, Trump-Versteher.
Ruské politické špičky zhmotňují vidiny jurodivých
Jména Vladislav Surkov a Alexandr Dugin znají převážně experti na současné Rusko. Přestože nemá momentálně ani jeden z nich oficiální funkci v mocenských strukturách, vývoj událostí se dostal do okamžiku, kdy mocenské špičky v zásadě uplatňují mnohé Duginovy představy a dělají to na fundamentu, který pro Putinův režim svého času vybudoval Surkov.
Středověk neskončil
Začátkem 80. let minulého století se kremlinologové proměnili v něco připomínající starořímské augury. Zatímco augurové interpretovali vůli bohů pozorováním letu ptáků, kremlinologové vyvozovali závěry z pořadí členů politbyra na tribuně Leninova mauzolea. Nyní je veřejný prostor plný trumpologů, kteří se snaží uhodnout, co udělá nevyzpytatelný senior po inauguraci 20. ledna.
Ruská společnost je zasažena barbarizací
Téměř tři roky každodenních svědectví, že v současném Rusku vládne barbarský režim s ambicemi rozšířit svůj destruktivní vliv na co největší území Evropy a vrátit tam sovětské pořádky, přece jen nepřesvědčily četné jedince v Česku, o západních zemích nemluvě, že ruská společnost vykoná každé nařízení svého vůdce, ať je sebekrutější.
Seriálová óda na KGB se ruským divákům líbí
V roce 2023 bylo v Rusku vyrobeno 241 televizních seriálů s více než čtyřmi epizodami. Z toho 104 projektů mělo premiéru v televizi a 137 na online platformách typu Netflix. Toto číslo představuje nárůst v porovnání s rokem 2022, kdy počet televizních seriálů činil 215.
Hnutí ANO, za svobodna Движение ДА
Pojďme pracovat s hypotézou, že se Hnutí ANO za svobodna, ještě než se vynořilo na české scéně, ale už vzniklo v hlavách stratégů, jmenovalo Движение ДА. Je to divoký předpoklad? Prozkoumáme.
Zlý Putin a pomýlení Rusové, anebo je to jinak?
Pro zájemce o dění kolem Ruska a Ukrajiny, který vývoj podrobně nesleduje, ale řídí se takzvaným zdravým rozumem, by mohl znít logicky závěr, že Putinovi odpůrci v emigraci soustřeďují všechny síly k tomu, aby docílili porážky současného Ruska, a tudíž bezvýhradně podporují Ukrajinu v jejím boji.
Zlo globální a zlo každodenní
Svět je podle šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky svědkem globalizace zla kvůli vzájemné podpoře Ruska, Číny, Íránu či Severní Koreje. Roli v tom hrají ruské tajné služby, řekl Koudelka před týdnem na sněmovní konferenci Sovětská a ruská subverzní činnost proti Evropě.