Příběhy z Vysočiny
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Ocicat je mladé kočičí plemeno, které připomíná šelmu ocelota. Jsou to však hravá a učenlivá zvířata

Původně si chtěli domů pořídit egyptskou kočku, ale koťata nesehnali, tak hledali dál až narazili na kočičí plemeno ocicat.

02:59

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Dnes 02:56

Na starém strojku po dědovi stáčejí v Újezdu na Žďársku pevná lana. Jednoduchý princip funguje stále

Když v zimě nebyla práce na poli, vyráběli naši pradědové dřevěné nářadí nebo opravovali stroje. Dědeček Jiřího Daňhela z Újezdu na Žďársku stáčel poctivé pevné provazy. Jednoduchý strojek funguje i dnes.

Před třemi dny 03:05

Malování mě uzdravilo, myslí si malířka a restaurátorka Magdalena Křenková ze Staré Říše

Stará Říše - obec, kde, jak se žertovně říká, je v každé druhé chalupě Florian. Z rodiny vydavatele a literáta Josefa Floriana pochází i malířka Magdalena Křenková. V domku, kde se rodina usadila na konci devatenáctého století, nyní žije a tvoří se svojí rodinou.

Před čtyřmi dny 02:52

Čtyřměsíční pohodový kříženec Balů vyroste ve velkého psa. Hledá nového pána

Český rozhlas Vysočina pomáhá psům v útulcích v našem kraji najít nové pány. V zařízení Městské policie v Pístově u Jihlavy na jednoho takového čeká Balů. Je to hravé štěně, které brzy doroste v pořádně velkého psa.

Před pěti dny 03:00

Jsou to sochy pro každého, říká o kovaných znameních zvěrokruhu náměšťský kovář Pavel Tasovský

Téma dvanácti znamení zvěrokruhu si vybrali představitelé v Náměšti nad Oslavou, aby zkrášlila novou kulturní promenádu a stezku kolem řeky Oslavy.

Před šesti dny 02:57

Osmdesátiletá sběratelka má ve své knihovně přes čtyři stovky Babiček. Je mezi nimi i první vydání

Babička Boženy Němcové je kniha, která nechybí ve většině domácích knihovniček. A i když v té polici není, určitě ji každý zná. V České knize rekordů je teď čerstvě zapsaná sběratelka, která má doma v regálech těch Babiček přes čtyři stovky.

Před týdnem 02:59

Zrušení poddanství a vznik volného času umožnil lidem scházet se v hostincích

Rozvoj pohostinství a hoteliérství souvisí s velkými změnami ve společnosti v polovině 19. století. Při pátrání po historii bývalých slavných hostinců a hotelů v Novém Městě na Moravě to zjistil historik Libor Denk.

Před týdnem 03:02

Vojenská košile z anglické vlny připomíná dramatický příběh z druhé světové války

Rodina Ludmily Moržolové z Jihlavska desítky let uchovává starou vlněnou košili. Řeklo by se, že je to jen kousek obyčejného oblečení. Stojí za ním ale velký příběh a kus české i evropské historie.

Před týdnem 02:57

Spolek Hříbátka založila skupina kamarádek z Hříběcí. Chtěly, aby to i v malé obci žilo

"Vznikly jsme v roce 2017, ale všechny jsme kamarádky a znaly jsme se mnohem dřív," vysvětluje Monika Vrbová. "Protože jsme všechny byly maminky a měly jsme malé děti, tak jsme chtěly podporovat kulturní život pro děti a připravovat jim různé aktivity. K tomu jsme přidaly i různé tvůrčí dílny," vzpomíná na začátky.

Před týdnem 02:57

Provazník Huber z Jihlavy žádal ďábla o bohatství. Dopis dodnes leží v archivu

O některých dávných pověstech si můžeme říkat: Kdoví, co je na tom pravdy? Po jiných ale zůstaly písemné doklady podložené jmény skutečných osob. Je to i případ dopisu ďáblovi, který leží v jihlavském archivu.

Před týdnem 03:04

Jít do muzea nebo na výstavu bez mobilu je chyba, nové technologie návštěvu obohatí

Aplikace, QR kódy, interaktivní tabule - všechny tyto moderní technologie najdeme na většině současných výstav. Nechybí ale ani v historických výstavních prostorách, jaké najdeme v rodném domě Josefa Hoffmanna v Brtnici.