• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: „Obývák města“, jak se někdy přezdívá Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně, čekají velké změny

Celková rekonstrukce knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně začne sice až ve druhé polovině letošního roku, ale už teď se jičínské knihovnice na tuto změnu, spojenou i s přestěhováním rozsáhlého knižního fondu, pečlivě připravují.

02:44

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Včera 02:51

Odborníci testují tělesnou zdatnost mládeže. Porovnají je s výkony jejich vrstevníků z roku 1923

V Česku a na Slovensku se testuje fyzická zdatnost studentů středních škol. S nápadem přišli odborníci z katedry tělesné výchovy a sportu Technické univerzity v Liberci. Výsledky zjištěné v několika sportovních disciplínách porovnají v unikátní studii se 100 let starými výkony stejně starých žáků. Do výzkumu se zapojili i studenti Gymnázia v Náchodě.

Včera 01:53

Stále je možnost vyrazit na lyže do Krkonoš. Jen si musíte zjistit, jaké areály jsou ještě v provozu

Oteplení a menší zájem lyžařů, to jsou hlavní důvody, proč některá menší zimní střediska v Krkonoších ukončila sezónu, anebo se rozjedou už jen o víkendu. Velké areály jsou ale stále otevřené a podmínky pro milovníky lyžování, hlavně ráno, jsou podle jejich provozovatelů stále dobré.

Včera 02:37

Dočasně omezený provoz hradecké záchytky komplikuje práci policistům, strážníkům i zdravotníkům

Protialkoholní záchytná stanice v Hradci Králové by v nejbližší době měla znovu obnovit nepřetržitý, čtyřiadvacetihodinový/ provoz. Tvrdí to zástupci hejtmanství, které je zřizovatelem zařízení. Čeká se na nástup vedoucího lékaře s potřebnou odborností.

Před dvěma dny 03:41

10 důvodů, proč má architekt, herec a zakladatel divadla Sklep David Vávra tolik rád Hradec Králové

Architekt, herec a zakladatel divadla Sklep David Vávra přijel do Hradce Králové besedovat o krásách krajského města. Říká, že město které nemá řeku, nic neznamená. A to se o krásně dvěma řekami vytvarovaném Hradci Králové říct opravdu nedá.

Před dvěma dny 02:24

Silnice v Královéhradeckém kraji se letos dočkají investic za téměř čtyři miliardy korun

Královéhradecký kraj chystá na letošní rok opravy silnic II. a III. tříd za miliardu a 700 miliónů korun. Další dvě miliardy investic má připravených Ředitelství silnic a dálnic. Kraj chce opravit sto kilometrů rozbitých silnic nebo třináct mostů. Právě na jednom z míst, kde by se zanedlouho mělo začít pracovat, zjišťoval informace reportér Tomáš Lörincz.

Před dvěma dny 02:07

20. březen je Světovým dnem žab. Po celém světě se konají akce s cílem chránit tyto obojživelníky

Každé jaro se nejen v Krkonoších objevují podél silnic nízké plastové plůtky, které hlásí: nastal čas žabího tahu! Nebýt zábran, které instaluje i Správa Krkonošského národního parku, tisíce obojživelníků by zcela jistě skončily pod koly aut. Ohroženým a chráněným druhům můžete pomoci i vy.

Před třemi dny 02:48

Hra jako důležitá součást lidského života. Švadlena Světlana Musilová sbírá staré kočárky a panenky

Světlana Musilová z Nové Paky sbírá kočárky a panenky od roku 2012. A sběratelství se stalo její vášní. S chutí se ujímá i těch nejvíc poškozených trofejí a většinou je sama opravuje. Její sbírka čítá přibližně 100 kočárků a 150 panenek, k tomu nepočítaně dalších sběratelských předmětů. Jsou to pro ni poklady, které renovuje i obdivuje.

Před třemi dny 03:35

Blíží se začátek turistické sezóny v objektech Národního památkového ústavu. Na co se můžete těšit?

Zástupci Národního památkového ústavu představili letošní novinky na památkách v jeho správě na území Královéhradeckého kraje. Jde o pět památek - hospital Kuks a zámky v Hrádku u Nechanic, Náchodě, Opočně a Ratibořicích. Chystají se drobné změny prohlídkových okruhů, někde se symbolicky zdražuje vstupné pro dospělé, naopak děti budou mít vstup levnější než dřív.

Před třemi dny 02:09

Do obnovy Vodárenské soustavy na východě Čech půjde v následujících letech na 5 miliard korun

Provozovatelé Vodárenské soustavy východní Čechy představili nový společný dispečink v Hradci Králové. Jeho úkolem je zjednodušit vzájemnou komunikaci v regionu včetně společného řízení v případných krizových situacích. Do konce roku 2030 chtějí provozovatelé s pomocí dotací investovat do obnovy zastaralých technologií skoro 5 miliard korun.

Před čtyřmi dny 02:53

Starostové obcí v okolí Dobrušky nejsou spokojení s činností tamního stavebního úřadu

Starostové obcí v okolí Dobrušky si stěžují na práci úředníků stavebního úřadu. Jsou prý arogantní, je složité se s nimi domluvit, rozhodnutí navíc údajně vydávají pozdě a tím komplikují výstavbu. Podle starostů tak obce přichází o dotace a práce se jim prodlevou času prodražují. Podobné zkušenosti mají i samotní obyvatelé města.