Mozaika
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Obsazení Stavovského divadla rekonstruuje performance Stavovské národu!

Ačkoli bylo slavnostně otevřeno roku 1783, první zmínka o Stavovském divadle v archivu Národního divadla pochází až z 16. listopadu 1920. Proč? Toho dne totiž do budovy vnikl rozvášněný dav demonstrantů a vyhnal její německé nájemce. O tom, jak se Stavovské divadlo stalo součástí Divadla národního, pojedná na místě činu 18. listopadu happening Stavovské národu!

06:40

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 05:53

Oslava fantazie a představivosti prožívaná všemi smysly. Cirk La Putyka uvádí inscenaci Senses

Slavný finský režisér Maksim Komaro opět spolupracuje se souborem Cirk La Putyka. Společná inscenace “Senses”, neboli smysly, se dnes představí veřejnosti na holešovické scéně Jatka78. Jejím cílem je oslavit samu podstatu cirkusu jako svobodného, hravého a imaginativního nástroje.

Před dvěma dny 08:32

Tady se směju já. Populární italský herec Tony Servillo zahájí festival italských filmů v Praze

Do Česka přijíždí další herecká hvězda: Tony Servillo. Čeští diváci ho znají především z filmů podobně hvězdného režiséra Paola Sorrentina; tvůrců, kterým pomohl k úspěchu jejich snímků, je ale mnohem víc. Jen letos stihl Servillo natočit tři filmy, jeden z nich například s Marcem Bellocchiem.

Před dvěma dny 09:06

Radioservis vydává árie a scény z oper Verdiho a Wagnera v podání operního pěvce Beno Blachuta

Operní pěvec Beno Blachut (1913–1985) působil čtyřiačtyřicet let v opeře Národního divadla v Praze. Okolnosti doby omezily jeho působení téměř výhradně na území tehdejšího Československa a tím i přednostně na český, případně slovanský repertoár – Jeníka, Dalibora, Ctirada, Prince, Lenského, Heřmana a řadu dalších.

Před čtyřmi dny 05:50

Každý den je nový. V komiksovém deníku Lucie Lomové se vyjevují pointy postřehů všedního dne

Co o nás a o životě obecně mohou vypovědět každodenní záznamy? A co když nejsou jen písemné, ale i obrazové? Komiksový deníček si v roce 2017 vedla spisovatelka a výtvarnice Lucie Lomová, známá díky příběhům myšek Anči a Pepíka nebo grafickým románům jako Divoši. O vzniklé knize Každý den je nový (Labyrint) si s ní povídala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková.

Před čtyřmi dny 07:44

Klavírista Ivo Kahánek mimořádným sólistou SOČRu. Zahraje virtuózní skladbu Richarda Strausse

V pondělí 28. listopadu v 19:30 si můžete na Vltavě naladit přímý přenos koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu z pražského Rudolfina. Pod taktovkou amerického dirigenta Johna Axelroda zazní hudba Ericha Wolfganga Korngolda – suita z hudby k filmu Dobrodružství Robina Hooda a Symfonie in Fis. Na programu je ale také Burleska pro klavír a orchestr d moll od Richarda Strausse.

Před čtyřmi dny 06:10

Mythos? Museum Montanelli představuje výstavu děl více než dvacítky domácích i zahraničních umělců

Museum Montanelli v Praze se už řadu let věnuje pořádání výpravných tematických výstavních projektů, na nichž jsou konfrontováni domácí a zahraniční umělci, historické artefakty se současnou aktuální tvorbou i nejrozmanitější umělecké přístupy. Platí to i o výstavě MYTHOS? s podtitulem Mýty, víra a její symboly ve výtvarném umění ze sbírky Musea Montanelli, kterou kurátorsky připravila zakladatelka Musea Montanelli – lékařka, sběratelka a mecenáška Dadja Altenburg Kohl.

Před čtyřmi dny 10:37

Konec kariéry s prvními šedinami? Taneční soubor 420PEOPLE říká rezolutně NE!

Nový způsob, jak vnímat tanečníkův pohyb a tělo na jevišti, nabízí teď projekt 42+PEOPLE. Soubor současného tance 420PEOPLE v čele s uměleckým šéfem Václavem Kunešem jím vzdává hold interpretům starším dvaačtyřiceti let. Právě ty totiž vrací na scénu, aby polemizovali s předsudky ovládajícími jejich obor.

Před týdnem 05:55

Sondu do německé dělnické rodiny podniká Muž své třídy

Dva roky starý debutový román Christiana Barona Muž své třídy u nás ještě vydán nebyl, ale Pražský divadelní festival německého jazyka přiváží jeho jevištní přepis. Divadlo Schauspiel Hannover si vypůjčilo spisovatelův autobiografický příběh, aby vyprávělo o tristních podmínkách života dělnických rodin.

Před týdnem 06:48

Straussův Růžový kavalír se vrací do pražské Státní opery. Režíruje ho legendární Andreas Homoki

Ve Státní opeře v Praze má ve čtvrtek 24. listopadu premiéru opera Richarda Strausse Růžový kavalír. Jde o remake původní velmi úspěšné inscenace berlínské Komické opery režiséra Andrease Homokiho, současného intendanta Opery v Curychu. Hudebně dílo řídí Gabriel Feltz, který působí jako hudební ředitel Opery v Dortmundu i na mnoha německých a švýcarských operních scénách.

Před týdnem 08:14

Muž na pokraji vzplanutí pod černým deštníkem. Jiří Hájíček pokračuje s trojveršími ve stylu haiku

Muž na pokraji vzplanutí a Muž pod černým deštníkem. To jsou dvě sbírky krátkých trojverší spisovatele Jiřího Hájíčka, který je jinak známý spíše svým romány Selský baroko či Rybí krev. Jak na první sbírku navazuje ta následující a co oba titulní muže spojuje?