Online Plus
NejnovějšíPřed šesti dny

Poslechněte si podcast: Občanka v mobilu: Obavy nejsou na místě. Kdyby nás stát chtěl sledovat, může už teď, míní Koubský

Už příští rok se mají čeští občané dočkat možnosti nosit s sebou občanku a další úřední průkazy v mobilním telefonu. Na mobilní aplikaci eDokladovka, která to má umožnit, začne pracovat nová státní Digitální a informační agentura, která má digitalizaci státu na starosti. Vláda teď schválila usnesení, které start prací na prototypu umožní. I když ještě nejsou schváleny potřebné novely zákonů.

24:20

Online Plus

Vydává: Český rozhlas

Co se děje ve světě nových médií, vysvětlují odborníci ze světa IT, fanoušci internetu a pionýři mobilních aplikací.

Web

Před týdnem 23:45

Texty vytvořené AI nelze bezpečně odlišit od výtvorů lidí, tvrdí výzkumníci

Texty vytvořené umělou inteligencí se nedají bezpečně rozpoznat od výtvorů lidí. Na základě své studie to tvrdí výzkumníci z americké univerzity v Marylandu. Podle jejich testů při detekci zklamaly všechny dnes nejpoužívanější metody od zkoumání textů jinou neuronovou sítí až po tzv. watermarking, tedy metodu, při které se do textu vkládají člověkem nerozpoznatelné signály, ze kterých má být možné určit, že text vytvořil stroj.

Před 2 týdny 23:42

Rozšířená realita? Nový AI model Mety dokáže „rozštěkat“ fotku psa a chce přenášet i pachy

Společnost Meta, která provozuje Facebook, Instagram či WhatsApp, oznámila vytvoření nového AI modelu, který dokáže kombinovat data z více rozdílných vstupů – text, zvuk, obraz a data například ze senzorů měřících teplotu, hloubku prostoru nebo pohyb. Zatímco současné nejznámější modely obvykle propojují dva druhy dat, kdy na základě textů dokážou vytvořit například obrázek, model ImageBind se učí propojovat až šest dimenzí.

Před 3 týdny 23:55

Přihlašování bez hesla. Passkeys je bezpečné, ale jen dokud mi někdo neukradne telefon, říká Koubský

Budoucnost, kdy k přihlašování k digitálním službám nebudeme potřebovat hesla, je zase o něco blíž. Společnost Google oznámila, že všem svým uživatelům zpřístupnila přihlašování k jejich Google účtům přes tzv. přístupové klíče, anglicky passkeys. V praxi to znamená, že uživatel k přihlášení nepotřebuje heslo, ale svou totožnost potvrdí například naskenováním otisku prstu, obličeje nebo zadáním PIN kódu.

28. duben 2023 24:25

Koubský: Modrá ikona na Twitteru vyvolala chaos. Typický Musk – dělá věci narychlo a neřeší důsledky

Twitter uživatelům z jejich profilu smazal modré ikony tzv. ověřeného účtu, které získali podle pravidel platných před tím, než se majitelem služby stal podnikatel Elon Musk. Modrou fajfku teď mají jen účty, které Twitteru platí předplatné (přes 200 korun měsíčně). Služba jejich totožnost nijak neověřuje, stačí jen, aby při registraci zadali telefonní číslo. Změna se neobešla bez komplikací.

21. duben 2023 23:54

Pozor na falešné weby napodobující státní instituce. Působí velmi přesvědčivě, hodnotí Koubský

V Česku stoupá počet pokusů vylákat z lidí jejich citlivá data pomocí podvržených webů napodobujících stránky státních institucí. Ve své situační zprávě za březen o tom informoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jeho ředitel Lukáš Kintr pak v ČT řekl, že ve spolupráci se správcem české národní domény sdružením CZ.NIC už úřad nechal od loňského srpna zablokovat kolem pěti stovek podobných domén.

14. duben 2023 23:48

Masarykova univerzita podporuje studenty ve využívání AI. „Inspirace pro ostatní,“ hodnotí Koubský

Masarykova univerzita vydala stanovisko k používání umělé inteligence jejich studenty i pedagogy, americká veřejnoprávní rozhlasová stanice NPR odešla z Twitteru kvůli nálepce od Elona Muska a redakce Seznam Zprávy zveřejnila zásadu pro práci s AI nástroji – redaktoři například nebudou zveřejňovat texty generované AI.

7. duben 2023 24:07

Itálie vyšetřuje společnost OpenAI z porušení GDPR. Hrozí v Evropě zákaz jejích služeb?

Itálie zablokovala automatizovaný konverzační nástroj ChatGPT americké firmy OpenAI. Italský úřad pro ochranu osobních údajů a služby s okamžitou platností zakázal zpracovávat data italských uživatelů a OpenAI jim na základě tohoto příkazu přestala umožňovat přístup k ChatGPT.

24. březen 2023 23:58

Když ji vidím, tak ji poznám. Ale definovat dezinformaci neprůstřelně je nemožné, soudí Koubský

Nový zákon, který by měl v Česku stanovit tresty za šíření dezinformací, možná vůbec nevznikne. Na základě informací od poslanců vládní koalice to napsal server Aktuálně.cz. Je podle něj stále pravděpodobnější, že koalice zákon ani nepošle k projednání do Poslanecké sněmovny. Proti šíření dezinformací se totiž podle poslanců dá bojovat i jinými způsoby než speciálním zákonem.

17. březen 2023 23:50

Koubský: Vymýšlení si a fantazírování novému jazykovému modelu GPT-4 zůstalo, přesto je tam posun

Firma OpenAI tento týden zpřístupnila vybraným uživatelům novou generaci jazykového modelu GPT-4, která má být přesnější, spolehlivější, ale stále ne bezchybná. Podle společnosti má výrazně posílené mechanismy, které zabraňují tomu, aby model poskytoval odpovědi na nevhodný či nepovolený obsah. Mělo by jej tedy být mnohem těžší různými triky k něčemu podobnému přimět. Systém by si také měl méně vymýšlet nebo dávat nesmyslné reakce.