Zaostřeno
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Obnova biotopů řek, které protékají několika zeměmi, má „zelenou“

Poničená krajina by se měla zas obnovit. Alespoň si to myslí europoslanci, kteří uprostřed léta schválili návrh na Obnovu přírody na územích dotčených lidskou činností. Co to bude znamenat pro členské státy? Proč z návrhu vypadla zemědělská krajina? A jak obnovovat například biotopy řek, které protékají několika zeměmi? Téma pro Zaostřeno a Terezu Čapkovou.

25:55

Zaostřeno

Vydává: Český rozhlas

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

Web

Před třemi dny 25:55

Uřízněte mi nohu, ale bojovat půjdu zas, říká válečný veterán z Ukrajiny. Za sebou má už 58 operací

Místo županu nosí uniformy a na hrudi se jim blýskají medaile. Neobvyklí pacienti začali přijíždět do lázní Darkov u Karviné. Mají za sebou léta bojů na východní frontě a také těžká zranění, která utržili v těžkých střetech s ruskými okupanty. Na Ukrajině je podle hrubých odhadů několik desítek tisíc převážně mladých mužů, kteří přišli o jednu nebo víc končetin. I to bude jeden z úkolů, se kterými se bude muset po válce ukrajinská společnost vypořádat.

Před čtyřmi dny 25:19

Malé české toky ohrožuje sucho. Velký problém mají i organismy, které v nich žijí

O suchu slýcháme v souvislosti se změnou klimatu čím dál častěji. Prázdnější studny a zákazy napouštění bazénů ale nejsou jediným dopadem změn na Zemi. Ještě drtivější dopad má sucho na organismy, které žijí ve vodě a v její těsné blízkosti.

Před týdnem 25:06

Integrovat ukrajinská území, kde devět let „vládli“ Rusové, rozhodně nebude procházka růžovým sadem

Ukrajinská ofenziva sice postupuje pomalu, vedení země ale stále deklaruje odhodlání osvobodit celé Ruskem okupované území. To má pod svou správou část Chersonské a Záporožské oblasti. Území Luhanska, Donbasu a Krymu pak Rusové kontrolují neuvěřitelných devět let.

Před týdnem 25:56

Je lidstvo i Česko připraveno na klimatické změny?

Planeta se otepluje. Letošní léto bylo z globálního pohledu nejteplejší v historii měření. A v budoucnu to nebude lepší. Jsme na to jako lidstvo připravení? Mají stát, kraje nebo města a obce své adaptační plány? Po tom celé léto pátrala Šárka Fenyková, víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Zaostřeno.

Před 2 týdny 26:21

Stát chce z nezaměstnaných udělat živnostníky

Česko má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Podniky postrádají pracovníky, takže by se mohlo zdát, že ten kdo práci hledá, taky ji najde. Má v této situaci smysl dotační program státu nazvaný Z nezaměstnaných živnostníci? Téma pro Víta Pohanku.

Před 3 týdny 25:52

Přechod na udržitelnou formu dopravy je možný i v USA, kde má auto každý, myslí si americká expertka

Benzínové auto se stalo ve Spojených státech modlou a jeho vlastnictví až povinností. Teď se Američané pokoušejí zakořeněnou kulturu měnit, protože i na tom záleží, jestli se podaří zastavit změny klimatu a přežití lidstva. „Můj vztah k autům je teď odlišný. Když mi bylo 16 –17, auta jsem miloval. V dospělosti bydlí v New Orleans a nějakou dobu jsem byl úplně bez auta – a bylo to skvělé,“ vzpomíná Geoff Coats, ředitel společnosti, která provozuje systém sdílených kol.

27. srpen 2023 25:22

Češi kempují jinak než před lety. Viditelně se nemáme tak špatně, myslí si jeden z provozovatelů

V Česku je asi 600 až 700 kempů. Nároky jejich návštěvníků na kvalitu a vybavení rostou. Nejlíp se to pozná v případě, když přestane jít elektřina. „Kdysi lidi okamžitě přišli kvůli sprchám a umývárnám – když nejde proud, nejde čerpadlo a neteče voda. Dnes se přiřítí, ale z jiného důvodu: Nejde jim wifi,“ popisuje s úsměvem provozovatel jednoho takového zařízení u Prahy Pavel Hess, jinak také provozovatel webových stránek camp.cz.

13. srpen 2023 25:31

Válka na Ukrajině přinesla českým exportérům jedno velké poučení – diverzifikovat, říká podnikatel

Čelní náraz do zdi – tak popisuje důsledky vypuknutí války na Ukrajině šéf podniku, který směřoval 90 procent výroby do Ruska. „Od toho okamžiku nemůžete do tohoto teritoria nic exportovat. I to, co tady bylo připraveno a rozpracováno,“ říká předseda představenstva kunovické firmy Aircraft Industries, výrobce legendárních letadel L-410 Michal Hon.

6. srpen 2023 26:52

Američané na Floridě změny klimatu pochopí, ale teprve až budou mít mokré zadnice, říká geolog

Profesor Floridské mezinárodní univerzity v Miami a geolog přímořských oblastí Henry Briceno se už léta věnuje výzkumu stoupání hladiny oceánů. Tvrdí, že když přijde dvakrát ročně na Floridu takzvaný královský příliv, jsou města jako Miami nebo Miami Beach zaplavovaná. Královský příliv je jev, kdy se i za klidného, slunečného počasí ocitnou ulice města pod vodou. Ta totiž nepřichází shora jako při hurikánu, ale zespod. A se stoupající hladinou oceánu je to stále horší.