Dobré dopoledne
23. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Oblečení inspirované lesem i ságou Star Wars představí mladí módní tvůrci na soutěži v Jihlavě

O titul Mladý módní tvůrce České republiky budou bojovat studenti v Jihlavě. Stejnojmenná soutěž se koná už 32. rokem. Začínala v Liberci, odtud se přes Prahu a Pardubice dostala v roce 1998 na Vysočinu, kde zůstává dodnes. Ve studiu Českého rozhlasu to připomněly ředitelka Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín Silvie Čermáková a její zástupkyně pro praktické vyučování Míla Svobodová.

20:09

Dobré dopoledne

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti, zdravý životní styl, móda, cestování, regionální informace, poradna.

Web

Před dvěma dny 22:35

Svoji 7 let starou knihu Šlápoty přirovnává spisovatel Jiří Čáslavský k terapii

Rodák z Lipnice nad Sázavou, v 90. letech vedoucí filmového klubu oko v Havlíčkově Brodě, dlouhé roky působil u drah a navíc je sběratelem filmových promítaček, kterých vlastní přes 50 kusů. Je spisovatelem a ve své filmové maringotce procestoval republiku a pouštěl filmy na náměstích i v letních kinech. Činorodý Jiří Čáslavský byl hostem Hely Dvořákové ve vysílání Českého rozhlasu Vysočina.

Před třemi dny 22:20

Hypotéka je jediný smysluplný typ úvěru, tu reverzní bychom ale měli důkladně zvážit

Před každou půjčkou je potřeba zvážit, na co peníze potřebuji. Zhodnotit, kolik peněz zaplatím navíc na úrocích a poplatcích a jakou hodnotu za ně dostanu. Hypotéky, úvěry a půjčky byly tématem čtvrtečního rozhovoru Hely Dvořákové s finančním poradcem Josefem Šimonem.

Před pěti dny 21:13

Ne vše, co napíšu do erotické povídky, jsem prožila, usmívá se třebíčská spisovatelka Marie Špačková

Povídky pro dospělé i knihy pro děti píše autorka Marie Špačková z Třebíče. Letos v březnu vyjde její už v pořadí 10. kniha Pohádky z České Kanady dvě. V dopoledním rozhovoru s Helou Dvořákovou mluvila o muzikoterapii, které se ještě před lety věnovala, ale došlo i na otázku její energické povahy, díky které absolvovala seskok padákem, let balonem a další netradiční aktivity.

Před týdnem 19:24

Děj knihy Poslední pozdrav zasadila spisovatelka Jitka Ludvíková na Vysočinu

Zkrocení zlého muže, Zakázané uvolnění nebo Propast, to je jen krátký výčet knih spisovatelky Jitky Ludvíkové. Autorka humoristické literatury a také detektivek byla hostem Hely Dvořákové.

Před týdnem 17:58

Ženou zákona je už 18 let, od konce minulého roku velí Městské policii v Třebíči

K práci u policie je přivedla souhra náhod a okolností. Před osmnácti lety, po ukončení střední školy, začala řešit, co bude dělat dál. Chtěla zkusit pracovat u městské nebo u státní policie. A vzhledem k tomu, že bylo vypsáno výběrové řízení na městskou policii v Třebíči, tak se zkusila přihlásit. Od konce loňského roku strážníkům ve městě velí. Hostem Hely Dvořákové byla ředitelka Městské policie Třebíč Lucie Šerková.

Před týdnem 19:47

Vědci by se letos mohli přiblížit poznání, jak vznikla sluneční soustava

Americká sonda se letos vydá prozkoumat planetku, která je úplně jiná než dosavadní světy, které jsme studovali. Na Zemi se letos vrátí sonda se vzorky z planetky Bennu. Analýzy jejich složení by mohli vědcům pomoc pochopit, jak vznikla sluneční soustava. I o tom ve středečním vysílání mluvila Hela Dvořáková se svým hostem, popularizátorem kosmonautiky a šéfredaktorem časopisu Kosmonautix Dušanem Majerem

Před týdnem 19:18

U výchovy dětí bychom se měli řídit selským rozumem, pro pocit bezpečí potřebují pravidla a řád

Máte doma školáka? Pokud ano, možná si i vy občas kladete otázku, jestli ho vychováváte správně. Jak nepodlehnout radám ze sociálních sítí a co děti pro pocit bezpečí nejvíc potřebují, i o tom si v úterním Dobrém dopoledni Hela Dvořáková povídala s výkonnou ředitelkou studijních center BASIC pro Českou republiku Zdeňkou Masopustovou a ředitelkou studijních center v Jihlavě a Pelhřimově Veronikou Šmejkalovou.

Před týdnem 22:48

Bez podpory rodičů a dobrého trenéra není dobrý sportovec, myslí si trenér karate Zdeněk Vlček

Jeho svěřenci se pravidelně účastní Mistrovství České republiky, Mistrovství světa i Mistrovství Evropy a mají úspěchy. Důkazem je úspěch Patrika Svobody, který v devíti letech získal titul mistra světa. Hostem Hely Dvořákové byl v pondělí trenér Tělovýchovné jednoty karate Třebíč Zdeněk Vlček.

Před 2 týdny 17:51

Horácké divadlo v Jihlavě chystá Hudební večírek k poctě Hany Zagorové

Horácké divadlo v Jihlavě uvede v sobotu 14. ledna svou 999. premiéru. Věnovaná bude krásné ženě s nádherným hlasem a neuvěřitelným charisma Haně Zagorové. V rozhovoru s Helou Dvořákovou na ni pozval umělecký šéf divadla Michal Zetel a choreografka a tanečnice Anna Korba Vanacká.

Před 2 týdny 20:02

Městský útulek v Jihlavě se loni staral o 150 odchycených nebo odložených psů

Hostem Hely Dvořákové byla v úterním Dobrém dopoledni vedoucí Městského útulku pro opuštěná a nalezená zvířata v Jihlavě Kateřina Škarková. Prozradila například to, že kromě psů má zařízení v péči i leguána, hada nebo papouška. Tématem bylo i povinné čipování psů.