Zdravíčko
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Obézní lidé a diabetici často mají potíže spojené se žlučníkem. Bolest může být až nesnesitelná

Bolest pod dolním okrajem pravého žebra může značit potíže se žlučníkem. Nevelký orgán hruškovitého tvaru je skrytý pod játry a zásobuje je žlučí. Bolí v případě zánětu, nebo ucpání žlučových cest kamenem. Taková bolest může být až nesnesitelná, může se přesunout nejen do okolí žlučníku, ale i do zad a pod pravou lopatku. Vedle toho se často dostavuje pocit na zvracení, v případě zánětu také teploty a třesavka.

30:26

Zdravíčko

Vydává: Český rozhlas

S lékaři a dalšími odborníky o zdraví, nemocech, léčbě i prevenci.

Web

Dnes 33:27

Kýla. Hostem magazínu Zdravíčko je Marta Horáková, primářka chirurgického a urologického oddělení

Pořad připravila Eva Kadlčáková.

Před pěti dny 28:14

Jak zvládnout stres? Především se snažte přijít na to, co ho vlastně vyvolává, radí psycholog

Lov mamutů stresoval kdysi pravěkého člověka a aktivizoval jeho nervový i svalový systém. Dnes nás k boji i útěku vedou zcela jiné důvody. Stresujeme se ale mnohem víc. Pomineme-li příčiny pracovní a osobní, z těch nedávných to mohla být třeba volba prezidenta. V magazínu Zdravíčko to podotýká klinický psycholog Václav Šnorek z českobudějovické nemocnice.

Před 2 týdny 29:13

Kvůli ošetření není nutné vždy cestovat do ordinace. Zdravotní sestry pomáhají pacientům i doma

Pečovatelství a ošetřovatelství patří mezi služby, které poskytuje Český červený kříž. Jeho pobočku u nás založila dcera prvního československého prezidenta Alice Garrigue Masaryková, a tak právě na její počest nese agentura domácí péče při Českém červeném kříži jméno Alice. Zajišťuje dvě základní služby – ošetřovatelskou a pečovatelskou péči.

Před 3 týdny 34:41

Brýle pořizujeme hned, ale sluchadlům se vyhýbáme. Přitom velmi pomáhají, dají se i napojit na mobil

Nedoslýchavost až úplná hluchota vzniká jako vrozená vada s přispěním dědičnosti, ale i v průběhu života mechanickým poškozením, silným hlukem, opakovanými infekcemi a podobně. Člověk k ní může dospět také věkem. Řešením, které mnohdy lidé podceňují, jsou sluchadla.

3. leden 2023 22:19

S otužováním začněte doma. Až vydržíte minutu pod studenou sprchou, můžete do rybníka, radí kouč

Celostní kouč Vít Schlessinger se věnuje vrcholovým sportovcům i laikům a učí je, jak se soustředit na výkon, aby byl co nejlepší. V kurzech chladové terapie radí také lidem, kteří se chtějí začít otužovat. A protože to může být novoroční předsevzetí mnoha lidí, zeptali jsme se ho v magazínu Zdravíčko, jak na to.

30. prosinec 2022 21:01

Nedonošenost není nemoc. Předčasně narozené děti toho potřebují méně, než jsme mysleli, říká primář

Nejstarší české neonatologické oddělení specializované na péči o novorozence je v nemocnici v Českých Budějovicích. Založil ho profesor Miloš Velemínský už v roce 1985. V současnosti je zařízení na vrcholu třístupňového systému péče. Ročně v budějovické porodnici přijde na svět asi dva a půl tisíce dětí, míří sem ale miminka z celého kraje, pokud potřebují při startu do života odbornou pomoc.

22. prosinec 2022 22:11

K pubertě patří veletoče. Chování teenagera už neovlivňují rodiče, ale vrstevníci, říká psychiatr

Velkou emoční bouři zažívá každý dospívající. K tomu se navíc přidávají otázky sexuality, což znamená, že období je velmi náročné jak pro teenagera, tak jeho nejbližší. O všem, co souvisí se změnou dítěte v dospělého, mluvil v magazínu Zdravíčko psychiatr Jaroslav Vrba z Dětské psychiatrické nemocnice Opařany.

14. prosinec 2022 27:20

Zápal plic vyvolaný streptokokem může být velmi nebezpečný. Ohroženi jsou hlavně starší lidé

Nejspíš znáte pojem streptokok nebo pneumokok. To je virus, který napadá lidské dýchací cesty. Za určitých okolností může být pneumokoková infekce velice nebezpečná. Ve vyšší věkové kategorii bylo v Česku loni zaznamenáno 140 případů zápalu plic vyvolaného streptokokem. Z toho přes třicet lidí nemoci podlehlo, tedy skoro čtvrtina.

7. prosinec 2022 23:20

Vyšetření, které včas odhalí počínající rakovinu plic, nabízí nemocnice silným kuřákům

Prachatická nemocnice spustila screening kuřáků. Připojila se tak k národnímu projektu, jehož cílem je včasné odhalení počínající rakoviny plic, a tím pádem i naděje na úspěšnější léčbu. Lékař Roman Čerkl, který vede radiodiagnostické oddělení Nemocnice Prachatice, potvrdil, že pacienti mají o vyšetření zájem.