Zrcadlo
NejnovějšíPřed třemi dny

Poslechněte si podcast: Obdivuji každou ženu, která ohlásí znásilnění. Já jsem to nedokázala. Zrcadlo Marie Konvalinkové

Dlouhodobě se věnuje lidem se závislostmi a traumatem. Vykonávala duchovní službu obviněných a odsouzených lidí v několika věznicích. Je nemocniční kaplankou v pražském Ikemu a ve své soukromé praxi pomáhá obětem sexuálního násilí. Sama přitom byla znásilněna několikrát. Jak se jí podařilo životní trauma překonat? Jak dlouhá byla cesta od vlastní oběti k pomoci ostatním?

25:45

Zrcadlo

Vydává: Český rozhlas

Dokumentární série o inspirativních ženách a mužích dnešního Česka.

Web

Před týdnem 25:04

Toxikomanie je zoufalý výkřik po životě a zároveň pomalá sebevražda. Zrcadlo psychologa Ivana Doudy

Profesní život zasvětil pomoci závislým na drogách. V 90. letech spoluzaložil neziskovou organizaci Drop In a patřil mezi průkopníky substituční léčby u nás. Z problematického užívání drog dostal tisíce toxikomanů. Činorodý je ale i ve svých téměř 80 letech. Dodnes poskytuje terapie a objíždí Česko s preventivními besedami. Proč se rozhodl pomáhat závislým lidem? A jak nese, když se někteří k užívání drog vrátí?

Před 2 týdny 21:21

Maroko byl pro mě kulturní šok. Jinakost mi daly pocítit i místní učitelky. Zrcadlo Terezy Huclové

Projela kus světa a mluví mimo jiné arabsky a berbersky. Jistotu v německém korporátu vyměnila za marockou nejistotu na volné noze. Dnes se však díky jejímu působení mají dobře minimálně dvě horské marocké vesnice, kde klidně žije i čtvrt roku sama. Jak se ze stydlivého dítěte stala holka do světa? A není pro ni cestování i dobrovolnou cestou za komfortní zónu?

Před 3 týdny 24:13

Když nejde o život, není to nesnáze. Zrcadlo dobrodruha a milovníka železnice Alberta Fikáčka

Pomáhá opravovat jindřichohradeckou úzkokolejku a spojuje po železnici Česko se zeměmi na východě Evropy i v Asii. Zakladatel expedičního klubu, organizátor kulturních a cestovatelských akcí na železnici a taky dobrodinec. Jak se Albertovi Fikáčkovi podařilo zorganizovat rychlou pomoc obětem tornáda? Co všechno musel zařídit, aby vyslal vlak pro ženy a děti na Ukrajinu? A proč chtěl přeplout Středozemní moře na lodi z PET lahví?

22. srpen 2023 24:56

Mým posláním je přivádět lidi k jejich nitru – ve světě, který je nahlas. Zrcadlo Karolíny Presové

Založila neziskovou organizaci Replug Me, která se věnuje vlivu technologií na náš každodenní život. V neziskových workshopech učí, jak k nim mít udržitelný vztah. Proč z dobře rozjetého projektu odešla? Jak prožívala ve svém mladém věku úspěch? A stydí se ještě za to, že je holka z vinohradu?

15. srpen 2023 23:41

Mateřství nedramatizuji. Bez pomoci bych ale vědu a péči o dítě nezvládla. Zrcadlo Julie Dobrovolné

Špičková vědkyně, inovátorka a předsedkyně pracovní skupiny rektora Masarykovy univerzity pro výzkum vesmíru a astronautiku. Ve firmě Entrant provázané s univerzitou vyvíjí přístroj na měření stresu pro astronauty, záchranáře a jiná riziková povolání. Jak se Julii Dobrovolné podařilo skloubit výchovu dětí včetně autistické dcery s vědou? Proč mluví nerada o svých dobročinných aktivitách? Jakým způsobem podporuje ženy ve vědě? A co ji naučil tanec?

8. srpen 2023 25:28

Denně jsem v kontaktu s někým, kdo někoho ztratil. Vyvažuji to hudbou. Zrcadlo Petry Glosr Cvrkalové

Život se jí před lety ve vteřině otočil. Když jí bylo 31 let, ovdověla a zůstala na výchovu dvou malých dětí sama. Když přemýšlela, jak se znovu zvednout, napadlo ji založit u nás i v Evropě ojedinělý nadační fond Vrba, který pomáhá ovdovělým rodinám. Co pro textařku a skladatelku Petru Glosr Cvrkalovou znamená hudba?

1. srpen 2023 22:10

Povinností zasloužilého novináře je předat zkušenost nastupující generaci. Zrcadlo Jany Ustohalové

Zabývá se brněnskou politikou, školstvím, zdravotnictvím a sociálními tématy. Opakovaně se vydává na místa, která stojí mimo pozornost většinových médií. Skrze své reportáže dává hlas samoživitelkám i seniorům a upozorňuje na chyby systému. Za svou práci získala dvakrát Novinářskou cenu. Své zkušenosti předává budoucím novinářům hned v několika projektech. Proč má podle Jany Ustohalové smysl věnovat se mladé generaci? A co pro ni znamená regionální zpravodajství?

25. červenec 2023 26:20

Nikdy nebudu litovat, že jsme si dítě s ichtyózou vzali. Bylo to znamení. Zrcadlo Hany Kadlecové

Byla to mladá žena s velkými plány do budoucna. Ty ale musela od základů změnit, když do jejího života vstoupil Martínek – chlapec, kterého s mužem adoptovali a který má kožní onemocnění ichtyózu. Hana Kadlecová se dnes naplno věnuje rodině i spolku Ichtyóza, který lidem s podobným osudem pomáhá. Proč bylo jejím osudovým slovem auto a co jí dělá vrásky na čele?

18. červenec 2023 21:32

S čím za mnou děti přicházejí, je někdy velká síla. Cítím i bezmoc. Zrcadlo kaplanky Marty Židkové

Školní kaplanka, farářka, manželka, matka. Žena spíše v mužské roli. Na evangelických školách pracuje s mladými lidmi, kteří se připravují na pomáhající profese v sociálních službách a ve zdravotnictví. Co Martu Židkovou motivuje zapojit se do paliativní péče? A jak na ni reagují mužští kolegové?