Zprávy z jižních Čech
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Obchod v Tučapech přišel kvůli rozkopané silnici o zákazníky. Kraj odmítl ušlý zisk kompenzovat

Majitelka venkovského obchodu s potravinami a smíšeným zbožím v Tučapech na Táborsku uvažuje o tom, že skončí. Koloniál přišel o zákazníky a s nimi i o velkou část tržeb kvůli rekonstrukci hlavní silnice, která na několik měsíců omezila jeho fungování. Obec hledá možnosti, jak provozovatelce pomoct

02:18

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 03:55

Je mu 86 let, ale stále aktivně obnovuje kříže ze zaniklých vesnic. Už jich zachránil osmdesát

Šestaosmdesátiletý Stanislav Schneedorf z Volar vlastními silami obnovuje zničené kříže a boží muka ze zaniklých šumavských vesnic. Letos zachránil svoji jubilejní osmdesátou křesťanskou památku a vydal o tom dvě knihy.

Včera 02:53

Tři měsíce museli noví provozovatelé budějovického městského kina Kotva hradit náklady ze svého

Před třemi měsíci převzali českobudějovické městské kino Kotva noví provozovatelé. A dosud museli fungování hradit ze svého. Oni sami i vedení města uvádí, že je to důsledek špatně nastavené vzájemné smlouvy. Magistrát by chtěl její podmínky upravit, ale nemá k tomu prakticky žádné zákonné možnosti. Nového provozovatele kina vybíralo předchozí vedení radnice v závěru minulého volebního období.

Před dvěma dny 02:51

Část bývalé židovské čtvrti v Hluboké nad Vltavou chce developer proměnit v moderní bytové domy

Patří k nejstarší zachovalé zástavbě ve městě. Soukromý developer teď ale chce část bývalé židovské čtvrti v Hluboké nad Vltavou přestavět na bytové domy. Někteří obyvatelé s tím nesouhlasí a iniciovali zapsání historických budov na seznam kulturních památek. Jak zjistil Český rozhlas, ministerstvo kultury už žádost začalo posuzovat.

Před dvěma dny 03:17

Odkryté fresky, nové prostory, zrenovované varhany. Kostel v areálu strakonického hradu je opravený

Kostel sv. Prokopa ve Strakonicích po dvouleté rekonstrukci opět přivítá veřejnost. Sakrální stavba je součástí areálu strakonického hradu a během rekonstrukce se dočkala například statického zajištění, nové fasády, střechy i krovů. Restaurátoři také kompletně obnovili interiéry a historické malby.

Před třemi dny 02:00

První probační dům pro podmíněně propuštěné vězně v Česku se otevírá v Písku

Postarat se o sebe, umět komunikovat s úřady nebo znovu najít cestu k rodině. To vše by se měli naučit podmíněně propuštění vězni v novém probačním domě v Písku. Zatím jediné zařízení svého druhu v Česku otevřela Probační a mediační služba.

Před třemi dny 02:36

Podzimní covidová vlna zatím není na obzoru. Jihočeští hygienici evidují nízký počet nakažených

I přes chladnější počasí se zatím počty případů koronaviru v Jihočeském kraji nezvyšují. Oproti očekávání ministra zdravotnictví, že v listopadu budou nemocnice čelit náporu kvůli nemocným covidem, je situace klidná. Statistiku ale pravděpodobně ovlivňuje i malý zájem o testování.

Před třemi dny 03:20

Pohyblivý betlém, bílá krajina, zvyky prababiček. Do Jihočeského muzea se vrací vánoční výstava

Jak prožívali adventní čas a vánoční svátky naši předci, ukazuje velká výstava v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Tradiční expozici tam slavnostně otevřou ve čtvrtek 24. listopadu odpoledne. Návštěvníci si na vlastní kůži mohou vyzkoušet i některé zvyky našich prababiček.

Před čtyřmi dny 02:10

Trenér volejbalistů Jihostroje má zvláštní recept na úspěch. Nařizuje hráčům, aby se usmívali

Volejbalové České Budějovice po výměně trenéra drtí jednoho soupeře za druhým. Platí to v Poháru CEV, kde po dvou hladkých výhrách nad chorvatským Osijekem Jihostroj postoupil už do osmifinále, i v extralize, kde je třetí v tabulce. Jihočeši mají na úspěch speciální recept – úsměv na tváři.

Před čtyřmi dny 02:46

Nižší teplota vody, kratší sezóna. Provozovatelé bazénu a stadionu v Krumlově reagují na růst cen

Rostoucí ceny energií komplikují provoz českokrumlovských sportovišť. Náklady na elektřinu a plyn má město oproti loňsku více než dvojnásobné. V plaveckém bazénu už snížili teplotu vzduchu i vody, na zimním stadionu zase zkrátili sezonu. Situaci tam navíc zhoršuje nevyhovující zakrytí ledové plochy.

Před čtyřmi dny 02:55

Modely pro Star Wars i sukní z králičího pletiva chtějí mladí návrháři z Třeboně zaujmout na soutěži

S neobvyklými kousky chtějí na mezinárodní soutěži Mladý módní tvůrce v Jihlavě zazářit studenti z Třeboně. Připravili nové modely pro sci-fi sérii Star Wars nebo společenské šaty se sukní z králičího pletiva. Ladí poslední detaily a už ve čtvrtek se pokusí oslnit porotu a dosáhnout na přední místa.