Zprávy ze Severu
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Obce na severu Čech se potýkají s nedostatkem lékařů. Radnice se je snaží nalákat na výhody

Menší obce v Ústeckém kraji se dlouhodobě potýkají s nedostatkem lékařů. Třeba lidé z Vilémova na Děčínsku musí dojíždět za zubařem i desítky kilometrů daleko. V Chřibské zas úplně chybí dětský lékař. V Ústeckém kraji je navíc nejméně praktických lékařů v celé České republice a většina těch zbývajících je v důchodovém věku. Města a obce se snaží doktory lákat na různé výhody, jako je levné bydlení nebo vybavení ordinací.

01:59

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Před dvěma dny 02:43

Lázně v Klášterci nad Ohří řeší, kdo bude novým správcem léčivých pramenů

Klášterec nad Ohří na Chomutovsku řeší správu léčebných pramenů. Doteď se o ně staral nájemce tamních lázní – společnost ARC Med. Město ji ale od ledna odmítlo platit za údržbu pramenů s tím, že o dotaci rozhodne v únoru. V té době už by totiž mělo být jasné, kdy správu léčivých pramenů převezme společný podnik města a Priessnitzových lázní Jeseník. ARC Med proto od správy pramenů odstoupil.

Před dvěma dny 01:56

Na severu Čech začíná lyžařská sezona. Většina areálů může o víkendu spustit vleky

Lyžařská sezona je tady. Sněžení a chladné počasí umožní areálům na severu Čech už tuhle sobotu spustit vleky. Jejich majitelé a provozovatelé vhodné podmínky pro zasněžování a úpravu sjezdovek dlouho vyhlíželi. Dočkali se i běžkaři. Bílé stopy jsou částečně upravené v okolí Cínovce, v horách nad Telnicí, na Děčínském Sněžníku a na Polevsku.

Před dvěma dny 02:12

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede premiéru hry Hanzelkazikmund (zde jsou lvi)

První letošní premiéra Činoherního studia v Ústí nad Labem zavede diváky do dalekých krajin. Autoři se inspirovali objevitelskými cestami Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky v 50. letech 20. století.

Před dvěma dny 00:33

Koledníci Tříkrálové sbírky vykoledovali pro Diecézní charitu Litoměřice téměř 650 000 korun

Charity litoměřické diecéze postupně otevírají pokladničky letošní Tříkrálové sbírky. Z více než 1000 zapečetěných schránek jednotlivé charity v Ústeckém a Libereckém kraji zatím otevřely přes 800. Dosavadní výtěžek přesáhl tři miliony korun.

Před dvěma dny 02:15

27. ledna začíná druhé kolo prezidentských voleb

V pátek 27. ledna začíná hlasování ve druhém kole prezidentských voleb. Lidé budou vybírat mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem, kteří měli v prvním kole voleb nejvíc hlasů.

Před dvěma dny 01:58

Ústí nad Labem má první kameny zmizelých. Připomínají tragický osud Židů za druhé světové války

V Ústí nad Labem jsou první kameny zmizelých. Odkazují na památku zavražděných Židů za druhé světové války. Lidé je najdou před domy v Revoluční ulici.

Před třemi dny 01:59

Botanická zahrada v Teplicích upravuje xerický skleník. Pro návštěvníky to znamená omezení prohlídek

V Botanické zahradě Teplice se pustili do úprav v xerickém skleníku s pouštní vegetací. Zahradníci ve svažitých záhonech vyměňují kameny a vyčerpanou zeminu. Návštěvníci se teď do skleníku dostanou jen o víkendech, ve všední dny je kvůli stavebním úpravám zavřeno. Následovat bude jarní prořezávka, kvůli které se v únoru na několik dní zavřou všechny výstavní skleníky.

Před třemi dny 02:01

Chomutov chce pronajmout pozemky soukromníkovi na stavbu solární elektrárny. Opozice je proti

Chomutov se chystá pronajmout 20 hektarů pozemku na městské skládce soukromé firmě, která tam vybuduje solární elektrárnu. V budoucnu má zásobovat elektřinou depolymerizační jednotku na zpracování plastových odpadů. Opozici se pronájem pozemku zdá být netransparentní a přirovnává ho k nevýhodnému pronájmu Kamencového jezera z přelomu tisíciletí. To ale vedení města odmítá.

Před třemi dny 02:21

Pokud budou lidé z Počapel souhlasit s plánovanou těžbou štěrkopísku, dostanou finanční kompenzaci

Jednorázovou finanční kompenzaci v hodnotě 50 000 korun a milion korun určených jen pro místní část nabídla ve středu 25. ledna těžařská společnost České štěrkopísky lidem z terezínské části Počaply. Návrh zazněl na veřejném jednání.

Před třemi dny 02:06

Některé cesty v národním parku České Švýcarsko zůstanou kvůli požáru zavřené i v turistické sezoně

Správa národního parku České Švýcarsko už nastínila, jak bude vypadat turistická sezona v oblasti kolem Hřenska, kterou loni v létě postihl ničivý požár. Kvůli nestabilním skalám a tisícovkám nebezpečných stromů nebude možné otevřít Edmundovu soutěsku ani Gabrielinu stezku, která vede na Pravčickou bránu. Návštěvníci se na ni dostanou cestou od Tří Pramenů a lodičky budu jezdit jen v Divoké soutěsce. Tamní podnikatelé se proto obávají miliardových ztrát.