Momenty
30. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Občas mám pocit, že nestíhám s lidmi na divadle sdílet všechno, co bych chtěla, říká Lída Engelová

Jedna z prvních českých režisérek vzpomíná na mistry konverzačního divadla, přemítá nad tím, proč vlastně divadlo dělá a jakou zkušenost si odvezla z tří hostování v Rusku.

11:55

Momenty

Vydává: Český rozhlas

Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi českého kulturního života přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co má v životě smysl, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje. Podcast Českého rozhlasu Vltava vysíláme v odpolední Mozaice.

Web

6. leden 2023 11:24

Velcí umělci své řemeslo vždy dokonale ovládali, totéž by mělo platit pro herce, říká Jiří Štěpnička

Český herec vypráví o momentech, které s ním v životě otřásly, o tom, co pro něj znamená Národní divadlo a že opravdová herecká osobnost se vychovat nedá.

5. leden 2023 10:04

Dabingový scénář je libretem emocí, říká dabingová režisérka Olga Walló

Dabingová režisérka mluví o tom, že se opakovaně snažila propagovat dabing jako terapeutickou a meditativní metodu, při které člověk přichází na to, jak vnímá.

4. leden 2023 11:38

V každém z nás je něco, co máme všichni společné a na čem bychom se mohli domluvit, říká Jan Schmid

Herec, režisér a výtvarník se zamýšlí nad úkolem umění i nad tím, proč jsou v životě důležité chyby. A vypráví, jak to dopadlo, když dal při inscenaci dohromady znesvářené herce Rudolfa Hrušínského a Josefa Kemra.

3. leden 2023 10:20

Vždycky mě ze všeho nejvíc bavil jazz, říká zpěvačka Jana Koubková

Jazzová zpěvačka mluví o samotě až opuštěnosti, kterou prožívá a o tom, že se snaží být neustále aktivní a ‚neohroženou seniorkou‘.

2. leden 2023 12:40

Dělá mi radost, když někomu ujede „jenom“ vlak, a pak počká na další, říká Ivan Kraus

Spisovatel a loutkoherec mluví o tom, co pro něj znamená humor, jaké podoby má čeština a kdy byl v exilu mezi českými emigranty nejvíc zaskočen.

30. prosinec 2022 12:26

Veřejnoprávní média by neměla soupeřit s komerčními, říká režisér Hynek Bočan

Český filmový a televizní scenárista a režisér mluví o současném českém hraném filmu i o svém přátelství s Jiřím Stránským. Zamýšlí se i nad stavem výuky na FAMU a důležitosti rodiny.

29. prosinec 2022 11:32

Eva Kantůrková: Řešení se vždycky najde

Spisovatelka a scénáristka vypráví o dětství prožitém v různých prostředích. Zamýšlí se nad tím, proč zlý člověk ubližuje víc sobě než svému okolí. A co to znamená, když zasáhne hlas shůry?

29. prosinec 2022 12:16

Věděl jsem, že musím být originální, jinak je to zbytečné, říká malíř a sklář Vladimír Kopecký

Malíř a sklář přemítá o tom, jak jeho tvorbu ovlivnil vážný úraz hlavy, proč chtěl vždycky dělat ošklivé sklo a že by umění mělo člověka zasáhnout.

28. prosinec 2022 12:52

Některé chyby dělám doživotně, jsem mnohomluvný recidivista, přiznává Milan Uhde v podcastu Momenty

Český spisovatel, scenárista a bývalý politik vypráví o tom, proč se z něj nestal básník, i o své zálibě ve škrtání. A čím ho oslovuje příběh Jiráskova Temna?