O čem se mluví pod Ještědem
27. říjen 2023

Poslechněte si podcast: O zabezpečovacích systémech lanovky na Ještědu s kurátorem Severočeského muzea Ivanem Rousem

Na 31. října připadá výročí pádu lanovky na Ještědu, při kterém v roce 2021 zahynul strojvedoucí. Přesné příčiny tohoto neštěstí jsou stále předmětem šetření, jasný není zatím ani termín obnovení provozu. Jaké byly zabezpečovací systémy lanovky, která se poprvé spustila před 110 lety, je téma pro Ivana Rouse, kurátora průmyslových sbírek Severočeského muzea v Liberci.

17:23

O čem se mluví pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Co hýbe Libereckým krajem? Jak dopadají rozhodnutí vlády na život v našem kraji? O čem a proč rozhodli zastupitelé? Odpovědi hledá diskuzní pořad Českého rozhlasu Liberec. 

Web

Před týdnem 15:40

Smyslem adventu je očekávání, radost a naděje, ne honitba v obchodních centrech, připomíná farář

První adventní neděle roku 2023 připadá na 3. prosince. Jak se advent počítá, odkud se vzala tato tradice a jaký je její hlavní smysl, vysvětluje správce římskokatolické farnosti v Liberci, arciděkan Radek Jurnečka.

Před 2 týdny 14:10

O dědečkovi Karlovi, autorovi nesmrtelné stavby na Ještědu, s architektovým vnukem Petrem Hubáčkem

Od úmrtí architekta Karla Hubáčka uplynulo 23. listopadu 2023 12 let. O tom jakým byl dědečkem, jak viděl architekturu a jaká vlastnost určovala jeho dílo, si s jeho vnukem Petrem povídala redaktorka Jana Švecová.

Před 3 týdny 18:23

O lidských právech, jejich potlačování i obraně s historičkou Kateřinou Portmann

Specializací historičky Kateřiny Portmann z Technické univerzity v Liberci jsou lidská práva. O sametové revoluci, nedávných událostech spojených se vzrůstem antisemitismu a také bratrech Mašínových si s ní povídala redaktorka Jana Švecová.

10. listopad 2023 13:56

O plánované stávce a všem, co učitele trápí, s ředitelkou školy Jitkou Šťovíčkovou

Učitelé chtějí stávkovat kvůli vládním škrtům v rozpočtu na rok 2024. Redaktorka Jana Švecová si k mikrofonu pozvala ředitelku ZŠ Pasířská v Jablonci nad Nisou Jitku Šťovíčkovou.

3. listopad 2023 13:37

O státním vyznamenání z rukou prezidenta republiky s Janem Šolcem a Davidem Lukášem

Celkem pět lidí z Libereckého kraje získalo 28. října 2023 státní vyznamenání od prezidenta České republiky Petra Pavla. Dva z nich, disident, filozof a bývalý pedagog Jan Šolc a profesor Technické univerzity v Liberci David Lukáš s redaktorkou Janou Švecovou hovořili mimo jiné o tom, jak se o nominaci dozvěděli i s jakými pocity ji přijali.

20. říjen 2023 14:40

O přesčasech lékařů v nemocnicích s ředitelem Krajské nemocnice Liberec Richardem Lukášem

Lékaři v některých nemocnicích chtějí od prosince 2023 odmítnout sloužit přesčasy. K tématu si redaktorka Jana Švecová pozvala MUDr. Richarda Lukáše, generálního ředitele Krajské nemocnice v Liberci, pod kterou spadají také nemocnice v Turnově a Frýdlantu. K tématu se vyjadřuje nejen z pohledu ředitele, ale i chirurga a bývalého šéfa traumatologicko-ortopedického centra.

13. říjen 2023 17:16

O parkování v Liberci s Jiřím Šolcem

Omezený průjezd městem, omezené parkování v krajské nemocnici, zpoždění dostavby parkovacího domu ve spodním centru Liberce. A za této situace odsouhlasila Rada města Liberce razantní zdražení parkování. Lidi chce motivovat k využívání MHD, současně chystá i jeho zdražení. Na důvody i řešení se ptáme náměstka pro technickou správu a technologie města Liberce Jiřího Šolce z hnutí ANO.

6. říjen 2023 14:48

O motivaci úspěšného podnikatele k veřejně prospěšným projektům s Daliborem Dědkem

Prvním tématem nového pořadu Českého rozhlasu Liberec jsou nejen charitativní projekty mecenáše a spolumajitele Jablotronu Dalibora Dědka, kterého v září 2023 ocenil Stříbrnou medailí Senát Parlamentu České republiky.