Názory a argumenty
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Petrem Hartmanem

Regulace cen není dlouhodobým řešením. Kde udělaly Univerzity pro klima taktickou chybu. Jak Biden zabránil Trumpovi zradit Ukrajinu. Co mají společného Ukrajina a Izrael. Proč budou muset občané Berlína jít po roce znovu k volbám.

25:54

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 03:32

Petr Šabata: Debata o zdanění vína ukazuje, proč vláda nedá rozpočet do pořádku

„Jestli se mi to podaří, nevím,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) o prosazení kroků, díky nimž by měl klesnout v roce 2024 strukturální schodek státního rozpočtu o 70 miliard korun. Kdo sleduje každodenní výroky členů koalice, musel si už závěr udělat – pane ministře, nepodaří se to.

Včera 10:01

Den pohledem renomovaných komentátorů (zkrácená verze)

Včera 03:49

Klára Notaro: Listopadová připomínka teroristických útoků ve Francii

V listopadu si Francie připomíná tragické události z roku 2015, kdy několik islámských teroristických komand napadlo různá místa v Paříži. A právě nyní byl do kin uveden dramatický film Novembre, Listopad, režiséra Cedrika Jimeneze.

Včera 04:38

Karel Barták: EU provádí kampaň, která je pro ni samotnou škodlivá

Ve vestibulech metra a na zastávkách autobusů se objevily plakáty a světelné billboardy, které kolemjdoucím sdělují, že oni jsou Evropská unie. Činí to s jistou dávkou důvěrné familiárnosti: Ty jsi Evropa, tykají každému, a kdyby to byl cizinec, dodávají na vysvětlenou: You are EU.

Včera 04:00

Petr Janyška: Kaczyński dává v Polsku zelenou radikálním nacionalistům

Polsko nedávno slavilo svůj největší symbol, Svátek nezávislosti. Varšavou prošel mnohatisícový průvod. Šli tam běžní občané, kteří si chtěli připomenout založení státu, hlavně se tam ale z celé země sjela krajní nacionalistická pravice. A zorganizovala největší nacionalistický pochod v Evropě.

Včera 03:43

Adam Černý: Britská vláda má k podpoře Ukrajiny domácí důvody

Od svého nástupu do funkce ukazuje britský premiér Rishi Sunak, že co se týče podpory napadené Ukrajině, hodlá v této linii pokračovat, možná i přitvrdit.

Včera 03:01

Petr Fischer: Toporný prezidentský tanec mezi vejci

Vládní pětikoalice sice nevybrala svého prezidentského kandidáta, třem jménům, které mají šanci na druhé kolo, ale dala svou obecnou podporu. Zdálo se zprvu, že to pro Petra Pavla, Danuši Nerudovou a senátora Pavla Fischera bylo vítané vyzdvižení z řady, praktické souvislosti probíhající kampaně, ve které se bojuje o každý hlas, ale ukazují, že jde spíše o politickou zátěž.

Včera 03:49

Jan Vávra: Negativní volba prezidenta

Jedním z favoritů prvního kola prezidentské volby je kandidát, který vyvolává nepřekonatelný odpor u více než poloviny populace. Dva v tuto chvíli nejsilnější kandidáti, ze kterých budeme dost možná ve druhém kole volby prezidenta vybírat, jsou normalizační komunisté, o kterých je známo, že vstupovali do KSČ kvůli své kariéře a slibovali věrnost socialismu.

Včera 25:42

Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Janem Fingerlandem

Negativní volba prezidenta, Toporný prezidentský tanec mezi vejci, Britská vláda má k podpoře Ukrajiny domácí důvody, Kaczyński dává v Polsku zelenou radikálním nacionalistům, EU provádí kampaň, která je pro ni samou škodlivá, Listopadová připomínka teroristických útoků ve Francii.

Před dvěma dny 03:23

Gita Zbavitelová: Nejnovější atentát v Jeruzalémě připomněl druhou intifádu

Ve středu došlo v Jeruzalémě k teroristickému útoku, jaký Izrael nezažil dlouhá léta. Při dvou pumových atentátech na městské autobusy půl hodiny po sobě zahynul 16letý student náboženské školy, přistěhovalec z Kanady, další muž je v kritickém stavu a přes dvacet lidí bylo zraněno, včetně dvou Američanů.