• Podcasty
  • Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Polední publicistika: Výchovné pro muže. Dobrovolníci na Donbasu. Hlučínsko po 100 letech

Jsou požadavky pro přiznání výchovného stanoveny dost jasně? V jakých podmínkách působí na Donbasu čeští dobrovolníci? Před sto lety byly k tehdejšímu Československu připojeny dvě poslední vesnice na Hlučínsku. Jak tam tuto událost vnímají dnes?

19:38

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Vydává: Český rozhlas

Komentáře, analýzy, rozhovory. Publicistický souhrn nejdůležitějších kauz dne.

Web

Včera 19:50

Polední publicistika: Zákon o domácím násilí. Nedůvěra na finančních trzích. Den s Czech Press Photo

Vláda plánuje změny v zákonech, které se týkají domácího násilí. Pomohou zlepšit situaci obětí? Evropské finanční trhy se stále potýkají s nedůvěrou investorů. Zeptáme se na důvody. V Národním muzeu v Praze dnes probíhá den s Czech Press Photo. Jaký nabízí program?

Před dvěma dny 19:52

Odpolední publicistika: Nový stavební zákon a portál. Pád akcií Deutsche Bank. Film Východní fronta

Bude včas připravený Portál stavebníka potřebný k novému stavebnímu zákonu? Je bankovní sektor po pádu akcií Deutsche Bank tak stabilní, jak tvrdí evropští lídři? Festival Jeden svět představil nový dokument o válce na Ukrajině – jak snášel život na východní frontě jeho spoluautor a kameraman?

Před dvěma dny 19:30

Polední publicistika: Upravený stavební zákon. Látka kratom na českém trhu. Protesty v Izraeli

Sněmovnou prošel upravený stavební zákon – přinese opravdu rychlejší stavební řízení a bude zároveň dostatečně chránit veřejný zájem? Proč je v Česku stále možné volně koupit návykovou látku kratom? Izraelci stále protestují proti tamní reformě soudnictví v ulicích. Je možné, že se do protestů zapojí i armáda?

Před třemi dny 19:46

Odpolední publicistika: Odvolání šéfa Úřadu práce. Zahraniční dluh ČR klesl. Zatčení Putina v JAR?

Jaké možnosti dává ministrům služební zákon, pokud chtějí vyměnit vedení úřadu, který pod ně spadá? Výše zahraničního dluhu Česka klesla a představuje skoro 66 procent HDP. Je to ještě bezpečné zadlužení? A čeká Vladimira Putina zatčení, pokud se v srpnu skutečně vydá do Jihoafrické republiky, jak má v plánu?

Před třemi dny 19:51

Polední publicistika: Novela vodního zákona. Španělsko a zákony o rovnosti. Beethovenovy vlasy

Zabrání krizová novela vodního zákona zmatkům a chybám při šetření ekologických havárií, jako byla ta na Bečvě? Jakou má španělská vláda podporu při prosazování zákonů o rovnosti a genderových kvót? A co odhalili vědci z vlasů Ludwiga van Beethovena? Poslechněte si polední publicistiku s Věrou Štechrovou.

Před čtyřmi dny 20:15

Odpolední publicistika: Změny v České poště. Severní Irsko po brexitu. 170. výročí pražských hasičů

Česká pošta projde transformací. Jak se podnik změní a proč mají náklady na změnu přesáhnout osm miliard korun? Co přinese klíčová část dohody o novém pobrexitovém uspořádání pro Severní Irsko, na kterém se Londýn dohodl s EU, a dnes ho schválila britská Dolní sněmovna. Pražští hasiči si připomněli výročí 170 let od založení prvního profesionálního hasičského sboru na našem území. Jak tehdy bojovali s ohněm? Poslechněte si odpolední publicistiku s Věrou Štechrovou.

Před čtyřmi dny 19:45

Polední publicistika: Reforma penzí. Den vody

Jak složité bude najít shodu nad důchodovou reformou? Co vidí stejně koalice a SPD? Zachrání důchody prorodinná politika a podpora porodnosti? Co se stane s vodou, pokud se Země oteplí nad jeden a půl stupně? A kolik jí bude na českém území?

Před pěti dny 19:50

Odpolední publicistika: Zdražování potravin. Čínský prezident v Moskvě. Pokles počtu narozených dětí

Jak zatím hodnotí zástupci zemědělců vládní kroky proti neúměrnému zdražování potravin na tuzemském trhu? Může se třídenní cesta čínského prezidenta do Moskvy zásadněji odrazit na čínsko-ruských vztazích? A proč se loni v Česku narodilo nejméně dětí za bezmála 20 let? Poslechněte si odpolední publicistiku s Tomášem Pancířem.

Před pěti dny 19:53

Polední publicistika: Energetická situace. Petr Pavel a česko-německé vztahy. Češi a poruchy spánku

Jaké lekce vyplývají podle české vlády pro český průmysl a domácnosti z mimořádné energetické situace v uplynulé zimní sezoně? Může nástup Petra Pavla do prezidentského úřadu výrazněji změnit česko-německé vztahy? A proč až třetina dospělých obyvatel Česka trpí poruchami spánku?

Před šesti dny 19:55

Odpolední publicistika: Nižší ceny plynu. Klimatická zpráva IPCC. Válečné zločiny na Ukrajině

Energetické suroviny zlevňují. Kdy by to mohly výrazněji pocítit tuzemské domácnosti? Na kolik podložené je nejnovější vážné varování Mezinárodního klimatického panelu? Mění se vlivem klimatických změn i zdejší roční období, včetně dnes nastupujícího jara? Kam dospěla dnešní londýnská schůzka desítek ministrů spravedlnosti zaměřená na stíhání zločinů páchaných při ruské invazi na Ukrajině? Poslechněte si celou Odpolední publicistiku.