• Podcasty
  • Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Polední publicistika: Emigrace z Česka. Kdo je Lvová-Bělovová? Si Ťin Pching v Kremlu

Kolik odchází z Česka mladých vzdělaných lidí? Kdo je Marija Lvovová-Bělovová, která se má podle Mezinárodního trestního soudu zodpovídat z válečných zločinů společně s Vladimirem Putinem? Čína a Rusko se chystají odstartovat novou éru vztahů. Měl by se mít Západ na pozoru?

19:52

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Vydává: Český rozhlas

Komentáře, analýzy, rozhovory. Publicistický souhrn nejdůležitějších kauz dne.

Web

Dnes 20:07

Polední publicistka: Odbory v České poště. Rusko v čele Rady bezpečnosti. Sezóna na Buchlově

Jaké záměry mají poštovní odbory a jaká je jejich síla? Promítne se do dubnové agendy Rady bezpečnosti výrazněji fakt, že se předsednictví v tomto orgánu ujímá na měsíc Rusko? A co čeká se zahájením turistické sezóny na tuzemských památkách ty, kdo se vydají na hrad?

Včera 19:51

Odpolední publicistika: Jaké pobočky pošty zaniknou? Úpravy penzijního systému. Obžaloba Trumpa

Vysvětlilo vedení České pošty dostatečně městským nebo krajským samosprávám, podle jakého klíče postupuje při rušení stovek poštovních poboček? Mají odbory po dnešní schůzce s ministrem Jurečkou jasněji v otázce, jaké úpravy chystá vláda v penzijním systému? A jak významný okamžik v rámci amerických dějin je rozhodnutí newyorské velké poroty, že exprezident Donald Trump má být trestně stíhán, jako vůbec první bývalý šéf Bílého domu?

Včera 19:59

Polední publicistika: Rušení poštovních poboček. Trestní stíhání Trumpa. Ruská kybernetická válka

Jak hodnotí zástupci tuzemských měst a obcí chystané "zeštíhlení" sítě poštovních poboček? Co by pro další prezidentské ambice Donalda Trumpa mohlo znamenat rozhodnutí newyorské velké poroty, podle níž by měl být poprvé v amerických dějinách trestně stíhán bývalý šéf Bílého domu? A co nového odhalila mezinárodní investigativní operace o metodách, jež Rusko využívá v kybernetické válce proti Západu?

Před dvěma dny 19:52

Odpolední publicistika: Zpráva OECD a konsolidace českého rozpočtu. Knihovna Milana Kundery v Brně

OECD doporučuje Česku více zdanit lidi s vyššími příjmy nebo zvednout důchodový věk. Měla by se tím vláda řídit? Jak reálný je záměr kabinetu snižovat strukturální deficit o 70 miliard korun ročně? A co znamená pro Věru Kunderovou symbolický návrat jejího manžela Milana Kundery do rodného Brna, kde se v sobotu otevírá jeho knihovna? Poslechněte si celou Odpolední publicistiku.

Před dvěma dny 19:52

Polední publicistika: Prezident v Senátu. Projev Zelenského v rakouském parlamentu. Padělání diplomu

Jak si prezident a Senát představují budoucí spolupráci? Jak se to projeví při obměně Ústavního soudu? Proč rakouští svobodní až dodnes blokovali vystoupení ukrajinského prezidenta v parlamentu? A co hrozí ženě, která padělala svůj vysokoškolský diplom a osm let vedla středočeskou ZŠ bez příslušného vzdělání? Poslechněte si polední publicistiku s Tomášem Pancířem.

Před třemi dny 19:42

Odpolední publicistika: Ruské jaderné palivo. Informace o jaderných zbraních. Maso z laboratoře

Česko bude po více než 40 letech nezávislé na dodávkách jaderného paliva z Ruska. Ovlivní to naši energetickou bezpečnost? Co znamená, že Rusko a Spojené státy ukončily vzájemnou výměnu informací o jaderných zbraních? Italská vláda schválila zákaz laboratorně vyráběného masa. Je toto maso bezpečné a kam pokročil jeho vývoj? A co by mohlo zvrátit doporučení Mezinárodního olympijského výboru vrátit ruské a běloruské sportovce do soutěží? Poslechněte si odpolední publicistiku.

Před třemi dny 19:57

Polední publicistika: Vláda a prezident na východě republiky. Munice pro Ukrajinu. Hudební průmysl

Proč se právě teď vydali prezident i vláda na východ republiky? Jak se daří Evropské obranné agentuře koordinovat společné nákupy munice pro Ukrajinu? A díky čemu vzrostly příjmy českého hudebního průmyslu?

Před čtyřmi dny 19:49

Odpolední publicistika: Emisní norma Euro 7. Hodina pravdy. Ruští sportovci. Střelba v USA

Co znamená z pohledu automobilového průmyslu schválení unijní legislativy, která má ukončit prodej nových vozů se spalovacími motory? Jak odpoví vláda na požadavky vysokých škol, které volají po navýšení platových tarifů pro pedagogické sbory? Jak zdůvodnil Mezinárodní olympijský výbor své dnešní doporučení pro návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do světových soutěží? A jaké otázky provázejí nejnovější případ střelby na amerických školách?

Před čtyřmi dny 19:54

Polední publicistka: Protesty na VŠ. Autoemisní dohoda. Rozhlasová konference

Co si slibují zástupci humanitních vysokých škol od dnešních protestních akcí? Jak se evropským zákonodárcům jeví emisní norma, kterou dnes schvalují unijní ministři a která má zásadně omezit prodej vozů se spalovacími motory po roce 2035? A co jsme mohli slyšet na mezinárodní konferenci Radiodays Europe?

Před pěti dny 19:54

Odpolední publicistika: Platy pedagogů. Sociální sítě a mez zákona. Ruské zbraně na území Běloruska

Posunula se po dnešní schůzce na ministerstvu školství diskuse o mzdách pedagogů vysokých škol? Jak složité je pro tuzemskou justici posoudit, kdy příspěvky na sociálních sítích překračují mez zákona, a mohou být dokonce vykládány jako podpora terorismu? A jak by mohl Západ odpovědět na chystané rozmístění ruských jaderných zbraní na území Běloruska? Poslechněte si celou Odpolední publicistiku.