• Podcasty
  • Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Polední publicistika: Dostane Ukrajina německé tanky? Trest pro Nedvěda. Výročí židenického puče

Proč stále nepadlo rozhodnutí o tom, jestli Ukrajina dostane německé tanky Leopard 2? Jak se bývalý viceprezident Juventusu Pavel Nedvěd dostal do problémů kvůli finančním podvodům? Devadesát let od pokusu o státní převrat v brněnských Židenicích. Jakou roli sehrál puč českých fašistů v historii Československa?

20:13

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Vydává: Český rozhlas

Komentáře, analýzy, rozhovory. Publicistický souhrn nejdůležitějších kauz dne.

Web

Dnes 19:53

Polední publicistika: Rostoucí ceny potravin. Stávka učitelů. Léčba kostních nádorů. Naďa Urbánková

Mohlo by prověření cen potravin ukončit spory zemědělců, potravinářů a obchodníků? Proč zvažují učitelé humanitních věd na vysokých školách stávku? Jak pokročila léčba kostních nádorů a čím především se proslavila zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, která včera zemřela? Poslechněte si celou Polední publicistiku.

Včera 19:50

Odpolední publicistika: Závěry auditu NKÚ. Žádost o abolici. Bojkot ruských sportovců na olympiádě

Mělo by vedení Kanceláře prezidenta republiky zveřejnit výsledky kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu? Žádal odcházející prezident Miloš Zeman skutečně premiéra Petra Fialu (ODS) o abolici pro své dva spolupracovníky? A měl by se podle hokejisty Dominika Haška připojit Český olympijský výbor k bojkotu letní olympiády v Paříži, pokud bude umožněn start Rusům a Bělorusům?

Včera 19:54

Polední publicistika: Nižší ceny energií. Podpora Ukrajiny Evropskou unií. Špionážní balóny

První energetické společnosti začínají nabízet ceníky nižší, než je vládní strop, a bez fixace – vyplatí se teď měnit dodavatele? Špičky Evropské unie osobně v Kyjevě ujišťují o další podpoře pro Ukrajinu – co konkrétně z toho vyplyne? A k čemu se ještě dnes používají špionážní balóny? Poslechněte si polední publicistiku s Vladimírem Krocem.

Před dvěma dny 19:17

Odpolední publicistika: Rozpad Babišova týmu. Úroková sazba ČNB. Útok na íránskou zbrojovku

Klíčoví lidé z týmu Andreje Babiše s ním ukončili spolupráci. Proč a jak se podíleli na kampani Andreje Babiše v prezidentských volbách? ČNB dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedm procent, je to správný krok? Írán obvinil Izrael z útoku na svou zbrojovku. Kdo útok mohl spáchat a může to mít souvislost s tím, že Írán dodává drony do Ruska? Poslechněte si odpolední publicistiku s Tomášem Pancířem.

Před dvěma dny 19:43

Polední publicistika: Hlas Ukrajinců. Situace na úřadech práce. Kolik ČEZ odvede státu na daních?

Ukrajinští uprchlíci v Česku pracují častěji než loni v létě, roste ale míra jejich chudoby. Vyplývá to z nové studie PAQ Research, na důvody se podíváme s její spoluautorkou. Ministra práce Mariana Jurečky se Tomáš Pancíř zeptá, co s tím plánuje dělat vláda. Kdy se zlepší situace na úřadech práce? ČEZ dnes zveřejnil odhad, že letos státu odvede přes 100 miliard korun. Dalo se to očekávat? A jaká je budoucnost polostátní energetické skupiny?

Před třemi dny 19:43

Odpolední publicistika: Změny v zahraniční politice. Boj proti korupci na Ukrajině. Kauza Nečas

Nově zvolený prezident Petr Pavel mluvil s britskými médii o Ukrajině a Číně. Naznačuje to zásadnější změny v české zahraniční politice? Ukrajinská tajná služba dnes podnikla razii u dvou prominentních mužů. Souvisí to s novou vlnou boje proti korupci, kterou vyhlásila ukrajinská vláda? Bývalého premiéra Petra Nečase soud potrestal roční podmínkou za křivou výpověď. Jak daleko jsou další kauzy, které vedly před skoro 10 lety k pádu Nečasovy vlády?

Před třemi dny 19:57

Polední publicistika: Volby doznají změn. Školní jídelny. Politická situace v Barmě

Volby by se mohly od roku 2026 konat jen v pátek od 07.00 do 22.00. Co by to udělalo s volební účastí? Měla by se rozšířit možnost školních obědů zdarma? Jaké byly dva roky, kdy v Barmě vládla vojenská chunta?

Před čtyřmi dny 19:53

Odpolední publicistika: Korupce v Česku. Brexit a ekonomika. Změna zákona o advokacii

Česko zaostává v boji s korupcí za průměrem EU. Jak to řeší vláda? Jak moc souvisí špatná prognóza vývoje ekonomiky Velké Británie s jejím odchodem z EU, od kterého právě uběhly tři roky? A budou se lidem po zásahu Ústavního soudu lépe shánět advokáti? Poslechněte si odpolední publicistiku s Věrou Štechrovou.

Před čtyřmi dny 19:53

Polední publicistika: Podoba převzetí úřadu. Oblasti postižené korupcí. Telefonát s Tchaj-wanem

Jak bude vypadat převzetí prezidentského úřadu a začaly už oba prezidentské týmy jednat o předání agendy? Ve kterých oblastech má Česko největší problém s korupcí? A co proti ní dělá současná vláda? Mění Petr Pavel telefonátem s tchajwanskou prezidentkou zažitá diplomatická pravidla a politiku jedné Číny dvou systémů? Poslechněte si polední publicistiku s Věrou Štechrovou.

Před pěti dny 19:51

Odpolední publicistika: Tři volební neúspěchy hnutí ANO. Stávka v Nexen Tire. Útok v Isfahánu

Chystá hnutí ANO po třech volebních neúspěších nějaké změny ve vedení nebo v programu? Jak velkou podporu má stávka v žatecké firmě Nexen Tire, kterou chtějí zítra zahájit odbory? A kdo útočil na zbrojovku v íránském Isfahánu? Poslechněte si celou odpolední publicistiku s Věrou Štechrovou.