Mezi námi
9. duben 2022

Poslechněte si podcast: Ukrajinským uprchlíkům pomáhá v Česku i vietnamský spolek LamChaMeCZ

Proč se v Rusku dostala na černou listinu nevládní organizace Memorial, která studuje politické represe v někdejším Sovětském svazu a v současném Rusku. Rozhovor se známou operní pěvkyní maďarského původu Lívií Ághovou. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Ilona Zasidkovyčová.

24:01

Mezi námi

Vydává: Český rozhlas

Magazín o národnostních menšinách v Česku, ve kterém seznamujeme nejenom s výjimečnými osobnostmi, ale i s jejich kulturními tradicemi a činností jejich spolků.

Web

Před čtyřmi dny 23:58

Magazín o životě deseti méně početných národnostních menšin žijících v České republice

Tentokrát nabídneme rozhovor s ukrajinským spisovatelem Volodymyrem Rafajenkem pocházejícím z Doněcka, připomeneme si sté výročí tzv. Maloasijské katastrofy, při které doško k obrovské výměně lidí mezi Tureckem a Řeckem a také přineseme reportážní rozhovor s devadesátiletou Chorvatkou Zlatou Pelánovou. Pořad připravila dramaturgyně Tajana Mančalová, moderuje Lidija Stevanovič.

Před týdnem 23:55

Magazín o životě deseti méně početných národnostních menšin žijících v České republice

Dnes o tom, jaké je aktuální dění kolem pravoslavného chrámu Zesnutí svaté Bohorodice na pražských Olšanských hřbitovech. Poslechneme si rozhovor s filmovou dokumentaristkou původem ze Srbska Mirou Erdevički, která studovala na FAMU, a dnes žije a pracuje v Londýně, a při příležitosti 30. výročí Svazu Maďarů si popovídáme s jeho předsedkyní Annou Rakoczi. Pořad připravila a moderuje Tajana Mančalová.  

Před 2 týdny 23:58

Magazín Mezi námi prozradí, jak válka ovlivnila festival Týden ukrajinského filmu

Představí dvě umělkyně, které žijí v Praze - ruskou lektorku hry na klavír a bulharskou básnířku. Připravila a slovem provází Tajana Mančalová.

Před 3 týdny 23:46

Magazín Mezi námi vás zavede mezi Bělorusy v Česku, nabídne rozhovor s ruským výtvarníkem, který prožil rok v Antarktidě a navštíví ukrajinské uprchlíky s handicapem

Připravila a slovem provází Tajana Mančalová.

29. říjen 2022 23:45

Pořad o životě deseti méně početných národnostních menšin žijících v České republice

Dnes například  o aktuální situaci na Podkarpatské Rusi a o rusínské menšině. Poslechneme si také rozhovor se studentem etnologie a antropologie Janem Hakenem, který nedávno procestoval část Banátu, a v rozhovoru s Pham Huu Uyenem o tom, jak Vietnamci oslavují památky zesnulých. Moderuje Tajana Mančalová.

22. říjen 2022 23:47

Situaci ruských a běloruských studentů na českých vysokých školách popíše magazín Mezi námi

Představí psycholožku, která řeší traumata cizinců. A podívá se i na festival pravoslavné hudby. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Lidija Stevanovič.

15. říjen 2022 23:57

Jaké jsou vztahy Ukrajinské a Ruské menšiny se dozvíte z dnešní debaty ve speciálním vydání magazínu Mezi námi

Řeč bude ale také o tom, jaký mají zástupci národnostních menšin zájem o volby a co očekávají od aktuálních změn na radnicích měst. Debatují v něm představitelé 3 významných národnostních menšin: Evženie Čihalová, zastupitelka ruské menšiny v Radě vlády pro národnostní menšiny, Bohdan Rajčinec, zastupitel ukrajinské menšiny, a pan Huu Pham Uyena, zastupitel vietnamské menšiny.  Připravili Tajana Mančalová a Libor Kukal.

8. říjen 2022 23:29

Magazín o životě národnostních menšin Mezi námi popíše život homosexuálů ve Vietnamu

Zavede vás do Mariánských lázní na Den ukrajinské kultury a také na festival pravoslavné hudby Archaion Kallos. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Lidija Stevanovič.

17. září 2022 23:48

Dnes se v pořadu o životě deseti méně početných národnostních menšin v České republice dozvíme, jak Volyňská Češka s dětmi utekla před válkou, a přijela do země svých předků

Poslechneme si rozhovor s Rusínem Jurijem Kapacem o tom jak život v dnešní Zakarpatské oblasti Ukrajiny ovlivňuje invaze Ruska na Ukrajinu, a jaká je mezi Rusíny a dalšími obyvateli tohoto kousku země nálada. A popovídáme si s majitelem cestovní kanceláře v Praze a autorem několik knížek, Srbem Miroslavem Radakovićem. Pořadem provází Tomáš Pilát.

10. září 2022 23:22

Národní cenu za studentský design získal před pěti lety designér z Vietnamu, kterého představí magazín Mezi námi

Přiblíží běloruský román Zrozeni pod Saturnem, který vznikl v Praze. A věnovat se bude také vysídleným lidem z Ukrajiny a jejich dětem. Připravila a moderuje Tajana Mančalová.