Loono
Epizoda 231. říjen 2019

Poslechněte si podcast: O studiu medicíny s medičkou Lucií Hoznauerovou

Jak náročné je studium medicíny?  Jak dlouhou dobu tráví medici na pitevně a co tam vlastně dělají?  Jak se budoucí doktoři učí komunikovat s pacienty? Tohle a mnohem více se dozvíš v našem novém podcastu, ve kterém jsme se zabývali studiem medicíny. Tentokrát jsme pozvali studentku 6. ročníku 1. LF UK Lucii Hoznauerovou, která má za sebou stáže ve čtyřech největších pražských nemocnicích včetně IKEMu a kurz sonografie ve Vídni. Tři roky působila v Loono a sama založila projekt Allsono. [https://www.instagram.com/allsonoplus/] Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono. Více na www.loono.cz [http://www.loono.cz/].

31:43

Loono

Vydává: Loono

Podcast o prevenci a inovacích v medicíně. Naše moderátorky a studentky medicíny Michaela a Štěpánka si každý týden povídají s lékaři, studenty medicíny a technologickými nadšenci, kterým stejně jako nám leží na srdci lidské zdraví. Sledujte nás na instagramu @loonopodcast (https://www.instagram.com/loonopodcast/) .

Web

Epizoda 113Před třemi dny 40:42

Selhání srdce je často horší diagnóza než rakovina, pacienti si to neuvědomují

Selhání srdce je často horší diagnóza než třeba rakovina prsu, pacienti si to ale většinou neuvědomují, protože je srdce "nebolí". Úmrtnost pacientů s chronickým selháním srdce do pěti let je ale přitom vysoká. Co se stane, když srdce začne selhávat? Co dělat, pokud mám tuto diagnózu? A pokud jsem zdravý/á, jak této diagnóze předejít? Poslouchej nový Loono podcast s doc. MUDr. Františkem Bednářem PHd., který má 20 let praxe v kardiologii. Dnes naposledy s moderátorkou Michaelou Kríkovou. 

Epizoda 112Před 2 týdny 29:30

Končící moderátorka MUDr. Michaela Kríková o podcastech, balancu medicíny a práce a státnicích

"Dnes s Michaelou Kríkovou" jedna z vět, které jsi mohl/a slyšet každý druhý týden v našich Loono podcastech. Michaela Kríková společně se Štěpánkou Dostálovou  působily jako vynikající moderátorky podcastů a vyzpovídaly celou řadu lékařů a profesionálů z oblasti medicíny. Teď, s koncem studia medicíny, jdou pracovat na full time ve svém oboru, takže v podcastech je nahrazují nové moderátorky. A jedna z nich v dnešním díle vyzpovídala právě Míšu, která nám vypráví o svém studiu, balancu práce a školy, natáčení podcastů a státnicích. Poslechni si inspirativní rozhovor s Míšou, která zanechala v #loonopodcast kus sebe! 

Epizoda 11125. srpen 2022 28:27

Co dělat pro zdravý žlučník? O rakovině žlučníku z pohledu onkologa, MUDr. Marián Liberko

Je ti povědomá silná bolest pod pravým žebrem, která často následuje po jídle? Může se jednat právě o žlučník, orgán hruškovitého tvaru, který je uložen v pravém podžebří. Slouží ke skladování žluči, která se tvoří v játrech. I ten může onemocnět - žlučovými kameny, zánětem nebo rakovinou. Právě o tom si bude dnes nová moderátorka Kristýna Martináková povídat s MUDr. Mariánem Liberko. 

Epizoda 11011. srpen 2022 36:37

Alkoholismus nejde vyléčit, ale jde zastavit, říká člen Anonymních alkoholiků

Závislost na alkoholu - chronické a stále se vracející onemocnění. V České republice pije alkohol rizikově více než 1,5 milionů obyvatel, ačkoliv je známé, že žádná dávka alkoholu není bezpečná. Jedním z následků konzumace alkoholu je i závislost, která způsobuje škodlivé následky na zdraví a ohrožuje závislého na životě. Závislý člověk většinou nemá vůli se ze závislosti dostat. Právě proto vznikla podpůrná skupina Anonymních alkohliků [https://www.anonymnialkoholici.cz/], kteří si sdílejí vzájemnou podporu. Jak ale může taková skupina pomoct? Nebude tě tam někdo soudit? Jak Anonymní alkoholici vlastně fungují a co přesně se děje, když na nějaké jejich setkání přijdeš? A můžeš dorazit jen tak, nebo se musíš někde zaregistrovat? Je nějaká možnost online spolupráce, když nejsi z velkého města? Na všechny tyto otázky a ještě mnoho dalšího nám zodpoví Honza, který sám prošel progamem doléčování závislosti a v současnosti dokáže na základě svých zkušeností a svým příběhem inspirovat a vést lidi závislé na alkoholu správnou cestou léčby. Ačkoliv Honza nepije již mnoho let, stále dochází na setkání, protože ho to nesmírně naplňuje a dává mu to smysl. A zároveň, jak říká sám Honza, alkoholismus nejde vyléčit, jde ho jenom zastavit a je třeba být před ním stále na pozoru. Dnes poprvé s novou moderátorkou Lenkou Kadlecovou. 

Epizoda 10927. červenec 2022 26:42

Špinavé práce jsem se bála, ale bezdomovci si chtějí hlavně popovídat | Medics of Loono s Emou Neslušanovou

V dnešním podcastu si Michaela Kríková povídá s naší školitelkou Emou Neslušanovou o jejím působení v Loono, strachu z přednášení, studiu medicíny a také například pomáhání bezdomovcům v rámci iniciativy Medici na ulici. Co Loono Emě přineslo a jaké zábavné zážitky jí na stáncích potkaly? Poslouchej v dnešním Loono podcastu. 

Epizoda 10820. červenec 2022 37:08

Vegetariánství a veganství: je to zdravé a jak na výživu dětí?

Vegetariánství a veganství - fenomén posledních desítek let, který může nejen zlepšit pocit viny ze zabíjení nevinných stvoření, ale i pomoct planetě. Co ale říkají studie o vlivu vegetariánství a veganství na zdraví člověka? Jaké vitamíny je třeba doplňovat a jak správně na to? Jsou vegetariáni a vegani nemocnější? A jak se postavit k výživě u dětí? V dnešním podcastu si o těchto tématech promluví Štěpánka Dostálová s nutriční epidemiložkou MUDr. Eliškou Selinger.

Epizoda 1077. červenec 2022 45:18

Co je to "jíst zdravě" s nutriční epidemiložkou MUDr. Eliškou Salinger

V populaci se nám rozšiřuje epidemie obezity a lidé umírají na celou řadu civilizačních chorob. Přitom je na tyto problémy jednoduché řešení - zdravá strava.  Jak správně vyživit naše tělo? V podcastu na tuto otázku dostaneme jednoduchý návod, jak si "zdravý talíř" sestavit. Štěpánka Dostálová se společně s nutriční epidemiložkou MUDr. Eliškou Salinger rozebere jednotlivé složky stravy a vyvrátí několik mýtů, např. o doplňcích stravy a vitamínu D.  Jak si najít cestu k zdravé stravě? Je bílá mouka opravdu takové tabu? V čem se skrývá nebezpečí smoothies? A jaké jsou v moderní budoucí společnosti možnosti zastavení epidemie obezity? To vše a mnohem víc se dozvíš v novém podcastu! 

Epizoda 10623. červen 2022 39:50

Jsou lékařské fakulty bezohledné? O studiu medicíny a stresu

Nestíhám. Jsem ve stresu. Mám depku. Jsem na dně. Věty, které medici používají možná častěji, než by se mělo. Na problematiku stresu mezi mediky se zaměřili Barbora Mechúrová a Martin Palička ve svém průzkumu Čeští medici v (ne)pohodě 2021. Právě o něm si dnes s nimi bude povídat medička a moderátorka podcastu Štěpánka Dostálová. Výsledky průzkumu: https://www.pomedine.cz/cesti-medici-v-nepohode-2021/ [https://www.pomedine.cz/cesti-medici-v-nepohode-2021/]

Epizoda 10510. červen 2022 06:48

3 - Progresivní svalová relaxace

Epizoda 10510. červen 2022 04:28

2 - Bodyscan