- Podcasty
- Od Pradědu na Hanou

Poslechněte si podcast: O počátcích Radíkova se toho moc neví, dnes je vyhledávanou rekreační lokalitou
Radíkov u Olomouce je malebnou vsí ukrytou v lesích Nízkého Jeseníku, přitom položenou co by kamenem dohodil od Olomouce, jehož je dnes součástí. Její historie je díky tomu poměrně dlouhá, byť dodnes s sebou nese určitá tajemství, která zatím zůstávají neodhalena.
Od Pradědu na Hanou
Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.
V Kolšově stály již ve 14. století dvě tvrze
Na jedné straně řeka Morava, na druhé kopce hraběšické pahorkatiny, kterým vévodí hora Markovice. Mezitím část rovného a část svažitého katastru a právě na něm se rozkládají již od 14. století domy Kolšova.
Zámek v Rokytnici u Přerova je už čtvrtým panským sídlem na stejném místě
Rokytnice na Přerovsku patří patrně mezi nejstarší obce v okolí. Prapůvodně to byla osada na místě, kde byly slatě, kterým bylo potřeba se vyhnout. Napovídá tomu jméno obce, které vychází ze slova rokytí, tedy podmáčené místo porostlé vrbami. Už v roce 1086 vedla přes obec hradská cesta, která spojovala olomoucký a přerovský zeměpanský hrad.
Potštátská hodinová věž byla kdysi součástí pivovaru
Má dnešní cesta od Pradědu na Hanou se zastaví v srdci Nízkého Jeseníku, kde odpradávna leží město Potštát. Toto pozoruhodné sídlo má krásné náměstím, které dokladuje vyloženě městský charakter původní zástavby a v jeho středu se nachází unikátní památka - hodinová věž.
Police je vesnicí dávné těžby železné rudy i mnoha legend
Obec se nachází na počátku prvních významnějších kopců Úsovské vrchoviny, a na konci údolí potoka Rohelnice napájející Polický rybník. Návštěvníci z anglosaských zemí jsou názvem Police pobaveni, protože jej spojují s označením vesnice strážců pořádku. Ve slovanském pojmenování znamená název něco jako vesnice v polích.
Břuchotín má své jméno skutečně podle nějakého dávného břicháče
Osídlení katastru dnešních Bystročic prokázali archeologové už z období mladší doby kamenné. I následní staletí a tisíciletí byla spojena s pobytem různých kultur, které po sobě zanechaly dostatek důkazů v podobě archeologických nálezů.
Kostel v Jedlí
Jednou z nekrásnějších silniček pro cestování na kole je bezesporu ta, vedoucí z obce Drozdov na Zábřežsku po náhorní plošině Drozdovské vrchoviny směrem do Jedlí. Projíždíte krajem, kde se střídají horské louky se smíšenými smrko-bukovými lesy a sem tam cestu oživí drobná sakrální stavba. Tu křížek, tam kaplička nebo sousoší Nejsvětější Trojice, kterých mimochodem okolo Zábřeha najdete opravdu hodně.
Nová Pláň vznikla kolem měděného hamru, který zmizel pod hladinou Slezské Harty
Cesta do Nové Pláně pro autora rozhlasové pohlednice začala poté, co mu Igor Hornišer z Bruntálského muzea ukázal fotografii obrazu, na němž byla pozoruhodná průmyslová stavba a v pozadí kopec s křížem na vrcholu. Údolím tekla řeka. Tehdy se společně dohadovali, kdeže dávný umělec obraz na přelomu 19. a 20. století namaloval. A právě tehdy padla volba na Novou Pláň.
Kaplička U tajného trápení skrývala po staletí potvrzení dávné pověsti
Kousek za Javorníkem při cestě na Travnou stojí přímo u cesty po staletí malá kaplička, které se odpradávna říkalo u Tajného trápení. Vázala se k ní malebná pověst, která se při opravě ukázala být možná pravdivější, než se v minulosti zdálo.
Harrachov u Rýmařova nese jméno svého zakladatele
Jméno Harrachov je spojeno se známým krkonošským lyžařským centrem. Málokdo však ví, že osada stejného jména je k nalezení také pod Jeseníky, jen pár set metrů severně od Rýmařova. Je sice mnohem menší než městečko na severu Čech, jeho historie však stojí rozhodně za zmínku.