Osudové ženy
18. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Anna Fárová: O osud československé fotografie bojovala s vervou i po podpisu Charty 77

Jejím světem se stala fotografie. Kunsthistorička a propagátorka československé fotografie ale sama sebe s nadsázkou nazývala uklízečkou. „Drtikola, Sudka, Háka a nakonec i Koudelku jsem totiž nejdříve uklidila, to jest utřídila, seřadila, zpracovala, a při tom jsem se je snažila pochopit.“ V dokudramatu účinkují Martina Preissová, Kamil Halbich nebo Jan Hrušínský. Hovoří výtvarný a literární historik Radim Kopáč.

28:52

Osudové ženy

Vydává: Český rozhlas

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály.

Web

Před čtyřmi dny 27:42

Anna Sedláčková: Prvorepublikový erotický symbol. Postavila se i nacistům

Byla jednou z nejpopulárnějších hereček první poloviny 20. století. Mezi jejími ctiteli byl Haas, Štěpánek i prvorepublikoví politici. Dnes ji zná málokdo. Přestože se postavila nacistům a pro komunisty, kteří ji připravili o divadlo, byla kolaborantkou. V dokudramatu účinkují Klára Sedláčková-Oltová, Petra Špalková nebo Libor Vacek. Hovoří teatrolog Vladimír Just.

Před týdnem 27:19

Mystička Míla Tomášová: Dokázala se napojit na vědomí rostlin a měla i čichové vize

Profesně se věnovala přírodním vědám. Zároveň měl na její život silný vliv duchovní svět. Jako hluboce věřící křesťanka se zabývala i dalšími náboženskými směry včetně východních filozofií. Osudové pro ni bylo setkání s duchovním učitelem Františkem Drtikolem i životním partnerem, mystikem Eduardem Tomášem. V dokudramatu účinkují Kateřina Macháčková, Petra Hřebíčková nebo Daniel Bambas. Hovoří spisovatel Viliam Poltikovič.

Před 2 týdny 24:19

Houslistka Alma Rosé: Hrála na světových pódiích i spoluvězeňkyním v Osvětimi

Narodila se roku 1906 ve Vídni a u kolébky jí stál strýc, skladatel Gustav Mahler. Po jeho ženě Almě Mahlerové dostala jméno. Sama koncertovala od 15 let, vzala si tehdejšího nejznámějšího českého houslistu Vášu Příhodu a za svědka jim šel spisovatel Franz Werfel. Ale život na cestách si vybral svou daň. A pak ještě přišla válka... V dokudramatu Almu Rosé hraje Kristýna Frejová. Dále uslyšíte Dalimla Klapku nebo Marka Lamboru. Okolnosti přibližuje publicista Zdeněk Geist.

Před 3 týdny 25:39

Magda Lokvencová-Husáková: Po nečekané smrti první manželky Husák opravdu plakal

Byla vychována v duchu masarykovských idejí. Pak ji ale zasáhla idea socialismu a komunismu. I proto se asi zamilovala do jednoho z nejmocnějších mužů doby. Stala se první manželkou prezidenta Gustáva Husáka. Hlavně to ale byla první žena slovenské divadelní režie. V dokudramatu účinkují Ladislav Frej, Jiří Dvořák nebo Zuzana Stavná. Hovoří teatrolog Petr Christov.

2. září 2023 25:21

Eliška Rejčka: Královna, která zbořila středověký mýtus poslušné manželky

Eliška byla královnou českou a polskou. Nejdříve si vzala vdovce Václava II., po jeho smrti Rudolfa Habsburského. Už v 19 letech ale byla dvojnásobnou vdovou. V dokudramatu účinkují Anna Theimerová, Andrea Buršová nebo Marek Lambora. Hovoří historička Eva Doležalová.

26. srpen 2023 27:52

Alma Mahler: Zasáhla do života několika velikánů své doby. Často i současně

Říkali jí „Velká vdova“ nebo „Vdova čtyř umění“. Poslední femme fatale habsburské monarchie. Milenka Gustava Mahlera, Waltera Gropia, Franze Werfela nebo Oskara Kokoschky. V dokudramatu účinkují Kristýna Frejová, Kamil Halbich, Petra Hřebíčková... Hovoří historik Michal Stehlík.

12. srpen 2023 24:06

Jana Krejcarová: Pitky, milenci, milenky, odboj, blázinec, umění...

Žila nespoutaně. Pro své okolí byla naprosto nevyzpytatelná. Česká „prokletá“ básnířka a prozaička, o které vám zakázali se učit. V dokudramatu účinkují Andrea Elsnerová, Jan Teplý nebo Simona Postlerová. Hovoří literární kritik Radim Kopáč.

22. červenec 2023 25:34

Marta Kadlečíková: Múza i milenka Jiřího Muchy. Oba spolupracovali s StB

Říkalo se o ní, že je intelektuální hvězdou Prahy. Nebyla ale jen asistentkou, milenkou, partnerkou a organizátorkou bohémských večírků spisovatele Jiřího Muchy, syna slavného otce. Pod krycím jménem Simona spolupracovala i s StB. V dokudramatu účinkují Vendula Fialová, Aleš Procházka nebo Marek Adamczyk. Hovoří publicista Dan Hrubý.

15. červenec 2023 24:33

Hana Benešová: Stala se módní ikonou a vzorem pro všechny první dámy

Svůj život neprožila ve stínu manžela, přestože byla jeho celoživotní oporou a spolupracovnicí. Hana Benešová definovala pojem první dámy Československa. V dokudramatu účinkují Jitka Ježková, Martin Hruška nebo Pavel Soukup. Hovoří historik Petr Zídek.

8. červenec 2023 25:43

Usilovala o emancipaci žen a odmítala intimní lásku. Osudové ženy: Růžena Svobodová

Patří mezi nejrozporuplnější autorky vůbec. Usilovala o emancipaci žen a odmítala intimní stránku lásky. Přesto téměř celý život prožila mezi dvěma muži. Děti nikdy neměla, zato desítky zachránilaběhem 1. světové války.