O knihách s knihovnicí
24. duben 2022

Poslechněte si podcast: Dětská kniha Velký úklid o nepořádné Marušce přiměje k zamyšlení i rodiče

Knihu Markéty Pilátové Velký úklid o malé Marušce, která po sobě neumí uklízet, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je psaná tak, že je na první pohled vypadá jako určená malým čtenářům, ale je plná zamyšlení i pro jejich rodiče,“ popisuje. Dále pořad přináší rozhovor s autorem povídek Petrem Bobkem.

05:58

O knihách s knihovnicí

Vydává: Český rozhlas

Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.

Web

Před pěti dny 07:30

Kniha Citový život zvířat vás naučí smýšlet o emočních projevech zvířat úplně jinak

Publikaci Citový život zvířat, kterou napsal německý přírodovědec Peter Wohlleben, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Přečtením knihy začnete o zvířatech a jejich emočních projevech smýšlet zcela jinak,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s geologem a klimatologem Václavem Cílkem o jeho vztahu k řece Vltavě.

Před týdnem 05:50

Dějiny Židů v českých zemích připomíná nová monografie. Autoři čerpali z pamětí i dopisů

Novou monografii Židé v českých zemích. Společná cesta dějinami, kterou sestavilo několik autorů, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Kniha je psána takovým pohledem zevnitř, protože autoři čerpali z primárních zdrojů, z různých zápisků z cest, pamětí, osobních archivů, dopisů a tak dále,“ říká. Dále v pořadu bohemista Štěpán Balík připomene, co z pračeštiny se udrželo v naší mluvě dodnes.

Před 2 týdny 07:04

Výpravná publikace provede příběhem malířství nejen odborníky, ale všechny milovníky umění

Knihu Příběh malířství s podnázvem Jak se dělalo umění představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Publikace vede k zamyšlení nad uměním a neučí jen jména malířů. Je sestavená s velkým porozuměním a velmi pěkně provede příběhem umění nejen malíře a kritiky, ale i obyčejného diváka a milovníka umění,“ říká. Dále pořad zve na Noc literatury.

Před 3 týdny 06:13

Kniha Propletený život popisuje, jak houby mění naši mysl a ovlivňují budoucnost

Publikaci Propletený život s podnázvem Jak houby utvářejí svět, mění naši smysl a ovlivňují budoucnost, kterou napsal Merlin Sheldrake, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Kniha je výzvou na dobrodružnou výpravu do říše hub a je to velmi zajímavé čtení,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Lukášem Bočkem, který vydal knižní prvotinu Zahrada mrtvých duší.

4. září 2022 04:58

Tajemství šumavských stromů poznají děti díky hravé knize s omalovánkami

Hravou publikaci Tajemství šumavských stromů s podtitulem Omalovánky nejen pro děti, kterou vydala správa národního parku, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Přináší spoustu informací a pro lepší zapamatování poznatků o stromech, které rostou na Šumavě, se hodí i omalovávání,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Marií Špačkovou o jejích Pohádkách z Nové Bystřice a okolí.

21. srpen 2022 07:06

Neboj, mám to pod kontrolou. Povídky z odvrácené strany života

Marie Špačková, spisovatelka a hudebnice, rodačka z Albeře na Jindřichohradecku, má na svém kontě spoustu knížek, hlavně pro děti. Teď ale udělala žánrovou změnu. Napsala povídkovou knížku o alkoholismu.

14. srpen 2022 05:29

Co by, kdyby... Aneb připomínka knihy Listopád Aleny Mornštajnové

Kromě jiného si poslechněte i rozhovor s nakladatelem a umělcem v jedné osobě Tomášem Pospěchem.

7. srpen 2022 05:52

Kniha Můj rodný blázinec vypráví životní příběh známého českého psychiatra Radkina Honzáka

Knihu Můj rodný blázinec s podtitulem Životní příběh známého českého psychiatra Radkina Honzáka, kterou napsala Daniela Brůhová, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Autorka sestavila knihu, která Honzákův životní blázinec výstižně přibližuje,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s bohemistou Štěpánem Balíkem o vlivu cizích jazyků na češtinu a naopak.

31. červenec 2022 06:47

Útěk Kryšpína N. vypráví dětským čtenářům příběh chlapce, který se stává snadným terčem šikany

Knihu Útěk Kryšpína N., kterou napsala Ivona Březinová, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Hrdinou je obyčejný kluk, který žije pouze s babičkou, téměř neslyší a musí nosit sluchadla. Stává se snadným terčem šikany,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Janem Vodřichem o jeho Příbězích ze šumavských chalup.

24. červenec 2022 05:28

Co by se stalo, kdyby se všichni obyvatelé venkova přestěhovali do měst, líčí román Příběh

Román Příběh, který napsal finský autor Kari Hotakainen, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Zavádí do ne až tak vzdálené a ne až tak nemožné budoucnosti, kdy se venkov proměňuje na takzvanou rekreační oblast a všichni jeho obyvatelé jsou přestěhováni do města. V důsledku toho dochází ke změnám ve společnosti,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Jaroslavou Pixovou o její vlastivědné knize Když Vltava zpívala.