14. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Mrtvá dívka v pruhovaném pyžamu na Šumavě. Zvláštní vraždu řeší detektiv v knize Prameny Vltavy

Mladá česká autorka Petra Klabouchová napsala detektivní příběh s názvem Prameny Vltavy. Knihu představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Příběh se odehrává v pohraničním pásmu na Šumavě, kde je nalezena mrtvá dívka. Má na sobě pruhované pyžamo s židovskou hvězdou a leží na místě, kterým za druhé světové války prošel pochod smrti,“ prozrazuje.

06:10

O knihách s knihovnicí

Vydává: Český rozhlas

Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.

Web

Před třemi dny 04:35

Co se skrývá v paměti Šumavy, Blaníku nebo Řípu, odhaluje kniha historika Eduarda Maura

Publikaci historika Eduarda Maura Paměť hor představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Kniha má dvě kapitoly. První je celá věnována Šumavě, druhá památným vrchům Čechů a Moravanů, mezi které patří Říp, Blaník, Hostýn, Radhošť,“ říká. Dále pořad přináší ukázku z knihy Slavnost květů s kocourkem Kosmosem, která si hraje s českým a japonským jazykem.

Před týdnem 06:42

O tom, že dědeček byl v koncentráku, se doma nikdy nemluvilo

Jakuba Katalpa, respektive vlastním jménem Tereza Jandová, má na svém kontě řadu knih, oceněných čtenáři a kritiky. Namátkou můžeme jmenovat: Je hlína k snědku? Hořké moře, Němci.

Před 2 týdny 07:32

Střet civilizací politologa Samuela P. Huntingtona je dodnes v mnohém platný

Román se musí vysedět, říká českobudějovický spisovatel Jaromír Jindra. Vydává i šest titulů ročně. I o tom bude další vydání rubriky O knihách s knihovnicí, kterou připravuje Filip Černý

Před 3 týdny 05:58

Dětská kniha Velký úklid o nepořádné Marušce přiměje k zamyšlení i rodiče

Knihu Markéty Pilátové Velký úklid o malé Marušce, která po sobě neumí uklízet, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je psaná tak, že je na první pohled vypadá jako určená malým čtenářům, ale je plná zamyšlení i pro jejich rodiče,“ popisuje. Dále pořad přináší rozhovor s autorem povídek Petrem Bobkem.

17. duben 2022 07:04

Po stopách baroka v Čechách se děti mohou vydat s knihou Martina Bedřicha

Publikaci Po stopách baroka v Čechách, kterou napsal literární historik Martin Bedřich, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Je to kniha určená dětem, zaujala mě hlavně výtvarná stránka a grafické zpracování,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Jiřím Macounem.

10. duben 2022 06:30

Knihy psychiatra Radkina Honzáka jsou zábavné, čtivé i plné informací

Cyklus knih psychiatra Radkina Honzáka představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Jsou velmi čtivé, napsané s velkým nadhledem a životními zkušenosti. Při čtení se člověk pobaví, získá spoustu informací a zjistí, že vše se dá brát s humorem,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s autorem knih o záhadách Arnoštem Vašíčkem.

3. duben 2022 05:23

Nejtajemnější kniha světa, kterou dosud nikdo nedokázal rozluštit a přečíst, vyšla i v Česku

Voynichův rukopis, respektive reprodukci všech jeho stránek s úvodní studií, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „V českém jazyce máme díky tomuto nakladatelskému počinu k dispozici první vydání nejtajemnější knihy světa. Proč poutá takovou pozornost? Nikdo dosud nebyl schopný rozluštit a přečíst ji,“ připomíná. Dále se pořad věnuje prozaické prvotině Jiřího Šestáka Cesta jinam.

27. březen 2022 06:07

Jaké hry mohl hrát malý Mozart nebo Einstein? To prozrazuje pestrá kniha pro dětské čtenáře

Publikaci Dětství slavných od Mozarta po Einsteina představuje knihovnice Helena Jelínková. „Kniha velkého formátu plná krásných ilustrací seznamuje děti s 25 slavnými osobnostmi. Z profilu každé z nich se dozví, jaké bylo její dětství i začátky. Velmi pěkné jsou připomínky dětských her, které mohlo dítě v dané zemi hrát,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelkou Irenou Obermannovou o její novele Babička.

20. březen 2022 06:49

Výpravná monografie zavede do kostela v srdci Milevska

Monografii Sv. Bartoloměj, kostel v srdci Milevska, kterou připravili Martin Pelich a Eva Raymanová, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Kniha je na krásném křídovém papíře, doprovázená mnoha ilustracemi a fotografiemi a je velmi zdatně odborně napsána,“ říká. Dále pořad nabízí krátký rozhovor se spisovatelem Jiřím Březinou o jeho nejnovější detektivce Mizení.

13. březen 2022 06:25

Poklady jižních Čech můžete objevit díky knize

Publikaci Poklady jižních Čech představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Kniha je pojata jako prezentace unikátních sbírek z muzeí zřizovaných Jihočeským krajem,“ vysvětluje. Dále pořad přináší rozhovor s režisérkou Martinou Schlegelovou o divadelní a rozhlasové podobě novely Café Groll, jejímž autorem je jihočeský spisovatel Jan Štifter.