- Podcasty
- O knihách s knihovnicí
Poslechněte si podcast: Jaroslava Bendu, který svůj život zasvětil restaurování, připomíná objemná výpravná publikace
Objemnou výpravnou monografii Jaroslav Benda: život zasvěcený restaurování, jejímž autorem je Vladimír Staněk, představuje knihovnice Monika Vlasáková. Dále pořad přináší rozhovor s Jiřím Šestákem o jeho novém historickém románu Kristus jde na sever.
O knihách s knihovnicí
Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.
Kniha Spadané zelené listí vypráví příběhy lidí, kteří uprchli ze Severní Koreje
Povídkovou knihu Spadané zelené listí, kterou napsala Kim Jugjong, představuje knihkuphyně Veronika Kučerová. „Autorka v devíti povídkách přibližuje svět a myšlení Severokorejců. Zaměřuje se na osudy těch, kteří uprchli ze Severní Koreje a nyní se pokoušejí žít v Jižní Koreji, jako ona sama,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s básníkem Michalem Sochorou o jeho knize Jaro, léto, podzim, zima, rok, život.
Všechny spory o Jana Žižku připomíná ve své publikaci historik Petr Čornej
Publikaci Spory o Jana Žižku 1424-2024, kterou napsal historik Petr Čornej, představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Výstižně popisuje všechny rozpory, které se o Janu Žižkovi kdy napsaly,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor o knižní monografii k výstavě o Žižkovi v Husitském muzeu v Táboře.
Často kladené otázky o vesmíru vtipně zodpovídají dva američtí vědci ve své knize
Publikaci Často kladené otázky o vesmíru, kterou napsali američtí vědci Jorge Cham a Daniel Whiteson, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Autoři velmi vtipným a nenásilným způsobem provázejí různými otázkami fyziky a vesmíru,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s náměstkyní českobudějovické primátorky Zuzanou Kudláčkovou o výstavě a knize O vodním skřítkovi Vírkovi.
Tak o co jde? Knižní rozhovor s psychiatrem Cyrilem Höschlem pomůže chápat svůj život a okolní svět
Publikaci s názvem Tak o co jde?, tedy knižní rozhovor s psychiatrem Cyrilem Höschlem, představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Je to čtení pro každého, kdo si přeje léta chápat svůj život a svět kolem sebe. Každá kapitola v sobě nese malé poselství a malou radu,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Hynkem Klimkem, který převzal ocenění.
Muž z hodin ukazuje budoucnost, jak si ji asi představovali lidé 19. století
Knihu Muž z hodin, kterou napsal Vratislav Maňák, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Děj se odehrává v historických kulisách, ale jsou tam představovány různé vynálezy, které vlastně dosud neexistují. Je to taková budoucnost, jak si ji asi představovali lidé 19. století,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelkou a nakladatelkou Markétou Hejkalovou o souboru povídek Divné dny.
Rozhovor slovenské prezidentky a českého novináře, který trval dva roky, vyšel knižně
Knihu Neztratit se sama sobě, která je rozhovorem už bývalé slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a českého novináře Erika Taberyho, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Rozhovor probíhal dva roky a reflektoval společenská i politická témata tak, jak šla s dobou,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Petrou Hůlovou o jejím románu Nejvyšší karta.
Kniha Nevšedníci vypráví dětem zapomenuté příběhy českých vynálezců
Knihu Terezy Přibilíkové Nevšedníci s podtitulem Zapomenuté příběhy českých vynálezců představuje knihovnice Helena Jelínková. „Autorka vtipným textem a obrázky přibližuje dětem tři zapomenuté vynálezce,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelkou Lucií Brejšovou o jejím románu Město nad městem.
Vyjmenovaná čtení o vlasti připomínají, jak se správně píší názvy různých českých míst a měst
Knihu Vyjmenovaná čtení o vlasti, která připomíná, jak se správně píší názvy různých český míst a měst, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Obsahuje 42 kapitolek, každá je věnována jednomu místu, název je vždy zvýrazněn. Čtenář si tedy psanou podobu opravdu uloží do paměti,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Eliškou Pěnkavovou, mladou autorkou fantasy a sci-fi novel.
Jihočeský horor ze Šumavy napsala Petra Klabouchová. V románu Ignus fatuus se dějí temné věci
Jihočeský horor Ignis fatuus z pera Petry Klabouchové představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „V příběhu se skupina racionálně smýšlejících vědců ocitá uprostřed Šumavy, kde se v mlze začínají dít temné věci. Autorka mistrně mísí hororový žánr s místními legendami a vtáhne do děje,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se Štěpánem Kučerou o jeho knize Alžírské arabesky.