O knihách s knihovnicí
NejnovějšíPřed šesti dny

Poslechněte si podcast: Od aut k hospodaření na farmě přešel v době pandemie Jeremy Clarkson. Své zážitky sepsal

Automobilový novinář a moderátor Jeremy Clarkson se v době pandemie stal farmářem. Své poznatky zaznamenával do sloupků, které později vyšly v knize Jeremyho farma nejen zvířat. „Všechno své počínání glosuje s nadhledem a humorem sobě vlastním,“ popisuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále pořad přináší rozhovor s Kateřinou Mašlovou o knihovně ve Vodňanech.

05:44

O knihách s knihovnicí

Vydává: Český rozhlas

Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.

Web

Před týdnem 06:59

Kniha o českém velkopřevorství řádu maltézských rytířů připomíná dějiny staré stovky let

Publikaci České velkopřevorství řádu maltézských rytířů v dějinách, kterou napsal Milan Buben, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Kniha je ukázkou zpracování několikasetletých řádových dějin se smyslem pro detail,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Tomášem Pospěchem, který sestavil knihu o Felixi Kolmerovi.

Před 2 týdny 06:25

232 dopisů, které z válečné fronty poslal budějovický malíř Jan Rafael Schuster, vyšlo v knize

Publikaci Jan Rafael Schuster ve světové válce aneb Dopisy a kresby budějovického malíře z let 1915-1918 představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Jedná se o velmi zajímavý soubor 232 dvou dopisů, lístků a pohlednic z italské a haličské fronty a 72 kreseb, které byly pořízeny během účasti malíře v první světové válce,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor o tchajwanském komiksu, který zpracovával do té doby zapovězená témata.

Před 3 týdny 06:58

Honem, ať už jedem! Knížka pro začínající čtenáře pobaví i trochu poučí

Knihu Honem, ať už jedem!, kterou napsala Evelína Koubová, představuje knihovnice Helena Jelínková. „V příběhu pro začínající čtenáře se na jednoduchém půdorysu rodinné prázdninové cesty skrývá humorný a zároveň také trochu vlastivědný exkurz,“ říká. Dále pořad připomíná vydání dochované korespondence exilového teologa Vladimíra Boublíka.

30. říjen 2022 05:42

Muzea na česko-rakouské hranici můžete dobře poznat díky čtveřici knih

Čtveřici knih o muzeích na česko-rakouské hranici představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Jde o jedinečný počin díky mezinárodnímu projektu, během dvou let se podařilo přiblížit muzea ze tří českých a jednoho rakouského regionu,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s básníkem a překladatelem Filadelfem Giulianem.

23. říjen 2022 06:00

Houby vytvářejí lesní internet. Jak funguje, vysvětluje kniha Propletený život

Publikaci Propletený život o zázračném světě hub, jejímž autorem je Merlin Sheldrake, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Dozvíme se například to, že houby vytvářejí takzvaný lesní internet – prorůstají mezi jednotlivými stromy a rostlinami, spojují je do sdílených systémů a předávají informace,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Markétou Vítkovou a Michaelou Míkovcovou, autorkami hravé knihy pro malé čtenáře Maruška a motýli.

16. říjen 2022 07:34

Detektivka Jiřího Březiny Nalezení je novým přírůstkem do série s vyšetřovatelem Tomášem Volfem

Novou knihu autora detektivek Jiřího Březiny Nalezení představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Opět se setkáváme s vyšetřovatelem Tomášem Volfem. Stejně jako předchozí knihy je i tato velice čtivá a napětí postupně graduje,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor se spisovatelkou a nakladatelkou Jaroslavou Pixovou.

9. říjen 2022 06:04

Novinka Jana Štiftera Paví hody ukazuje nelehký život obyvatel vesnice v první polovině 20. století

Novou knihu Paví hody, kterou napsal Jan Štifter, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Příběh se odehrává v malé vesničce Horní Jelení v letech 1918 až 1946. Je tedy zřejmé, že do života obyvatel se promítají nelehké události, avšak pro autora jsou důležitější osobní dramata a osudy,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Marií Špačkovou o jejích Pohádkách z Jindřichova Hradce a okolí.

2. říjen 2022 07:30

Kniha Citový život zvířat vás naučí smýšlet o emočních projevech zvířat úplně jinak

Publikaci Citový život zvířat, kterou napsal německý přírodovědec Peter Wohlleben, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Přečtením knihy začnete o zvířatech a jejich emočních projevech smýšlet zcela jinak,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s geologem a klimatologem Václavem Cílkem o jeho vztahu k řece Vltavě.

25. září 2022 05:50

Dějiny Židů v českých zemích připomíná nová monografie. Autoři čerpali z pamětí i dopisů

Novou monografii Židé v českých zemích. Společná cesta dějinami, kterou sestavilo několik autorů, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Kniha je psána takovým pohledem zevnitř, protože autoři čerpali z primárních zdrojů, z různých zápisků z cest, pamětí, osobních archivů, dopisů a tak dále,“ říká. Dále v pořadu bohemista Štěpán Balík připomene, co z pračeštiny se udrželo v naší mluvě dodnes.

18. září 2022 07:04

Výpravná publikace provede příběhem malířství nejen odborníky, ale všechny milovníky umění

Knihu Příběh malířství s podnázvem Jak se dělalo umění představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Publikace vede k zamyšlení nad uměním a neučí jen jména malířů. Je sestavená s velkým porozuměním a velmi pěkně provede příběhem umění nejen malíře a kritiky, ale i obyčejného diváka a milovníka umění,“ říká. Dále pořad zve na Noc literatury.