Nejnovější7. červen 2022

Poslechněte si podcast: O klubu investorů a zajímavostech z oblasti investování s Aleksandarem Brdarem

Do této epizody přijal pozvání předseda brněnské pobočky Klubu investorů Aleksandar Brdar [https://klubinvestoru.com/]. Probrali jsme, co je hlavní činností tohoto studentského spolku, jak je možné se připojit a další zajímavosti ohledně fungování klubu. Debata se stočila také na téma různých technologií používaných pro fundamentální a další analýzy. Zajímavá byla také konverzace o alternativních investičních instrumentech, jako jsou zlato či kryptoměny a na závěr jsme okomentovali také aktuální geopolitické dění a jeho dopady na investiční aktiva.

27:03

FinTech Roadmap

Vydává: Asociace pro komunikační nástroje a internet věcí

V našich podcastech budeme rozebírat témata z oblasti finančních technologií se zajímavými hosty. Těšit se můžete například na blockchain, crowdfunding, open banking, asset management, insurtech, regtech, payments a další. Více informací o naší činnosti se můžete dovědět na stránkách www.ctit.cz

Web

31. květen 2022 28:14

VC investování do FinTech start-upů s Matějem Zabadalem z V-Sharp Venture Studio

Venture kapitál dokáže značně akcelerovat růst startupu a je tak žhavým tématem nejen v oblasti FinTech. V-Sharp Venture Studio [https://www.vsharp.vc/] se zaměřuje na investice v seed a pre-seed fázích, kdy je vliv VC kapitálu zásadní. V této epizodě podcastu jsme se bavili s Matějem Zabadalem, Managing Partnerem společnosti, který má na starost celý investiční tým i samotnou podporu portfoliových startupů. Matěj prozradil spoustu důležitých informací o praktickém průběhu VC investice od prvotního kontaktu až po případné úspěšné zainvestování. Co rozlišuje start-upy, které potřebný kapitál získají od převážné většiny těch, kteří u investorů neuspějí? Nejen to se dozvíte poslechem podcastu. Kromě samotné činnosti V-Sharp Venture Studia jsme probrali také Matějův pohled na současné trendy v oblasti FinTech nebo aktuální stav české startupové scény.

24. květen 2022 22:46

Výplata kdykoliv díky technologiím s Martinem Fortelným z Advanta

Hodilo by se vám mít výplatu místo patnáctého prostě kdykoliv chcete? Díky technologiím je to dnes již u zaměstnavatelů, kteří implementovali Advanto [https://www.advanto.cz/] možné. Zvídavého posluchače jistě napadne, že tato služba konkuruje spotřebitelským úvěrům, které mají často vysoké úroky a musí určitě tedy něco stát. U Advanta žádný úrok nenajdete. Na čem vydělávají, prozradil Martin Fortelný, co-founder tohoto českého FinTech [https://www.ctit.cz/fintech/]u, v této epizodě našeho podcastu. Kromě business modelu jsme samozřejmě probrali také další zajímavosti, jako jsou vznik Advanta, jeho praktický průběh implementace do podniku, typické uživatele, plány do budoucna a mnohé další.

17. květen 2022 22:08

Arbitráže a další zajímavosti v DeFi s Ondřejem Vostalem z ChainKeepers

Věděli jste, že i na decentralizovaných burzách existují arbitrážní příležitosti? Právě arbitrážemi se mimo jiné zabývají ChainKeepers [https://www.chainkeepers.io/]. Tento startup, do kterého investoval i Miton C vede Ondřej Vostal, se kterým jsme se bavili o jejich činnosti. Abyste podcastu porozuměli, nemusíte být expert na kryptoměny a blockchain. Hned v úvodu Ondřej vysvětlí, co pojmy DeFi a DEX znamenají. Následně jsme se bavili o tom, jak samotné arbitráže na decentralizovaných burzách probíhají. Probrali jsme také spoustu zajímavostí od rizik po nadějné trendy ze světa kryptoměn.

29. duben 2022 28:36

Financování dodavatelského řetězce s Janem Kotkem z Platební instituce Roger

Platební instituci Roger [https://www.roger.cz/], rychle rostoucí brněnský FinTech, již můžete znát z předchozí epizody našeho podcastu [https://www.ctit.cz/payments-s-ceo-platebni-instituce-roger-adamem-soukalem/], ve které jsme s jejich CEO Adamem Šoukalem rozebírali trendy v oblasti plateb. Hostem této epizody je Jan Kotek, který je product managerem produktu pro financování dodavatelského řetězce. Jak to celé funguje? Které společnosti tuto službu využívají a jak dlouho trvá její zavedení? To vše a další zajímavosti se dozvíte v této epizodě.

21. duben 2022 20:31

Chytrý faktoring faktur v logistice s CEO 4Trans Jaroslavem Tonem

K hostům našeho podcastu z řad zástupců úspěšných českých a slovenských FinTechů se připojil i Jaroslav Ton, který je CEO společnosti 4Trans [https://www.4trans.cz/]. Tento FinTech se zaměřuje na faktoring faktur především v oblasti logistiky. Proč si zvolili zrovna logistiku a jaká má tato oblast specifika? Probereme také to, jak funguje rizikový model společnosti používaný ke scoringu odběratelů. Jelikož se jedná o FinTech, tak nás také zajímalo, jakým způsobem technologie přispívají k tomu, aby byly služby rychlejší a co možná nejvíce online.

6. duben 2022 11:58

O České fintech asociaci s Miroslavem Lukešem

Do čela České fintech asociace [http://czechfintech.cz/] koncem dubna 2022 nastoupil Miroslav Lukeš a funkci výkonného manažera obsadil Ondřej Machač. V dnešní epizodě jsme si s Mirkem povídali o tom, jaké jsou jeho ambice a kam bude asociaci směřovat. 

28. březen 2022 51:44

Těžba Bitcoinu s Kristianem Csepcsarem z Braiins

Ačkoliv se Bitcoin [https://fintree.cz/kryptomeny/bitcoin-jsou-penize-chaincamp/] i oblast kryptoměn obecně stávají čím dál tím více populárními tématy, tak těžbě bohužel stále většina lidí nerozumí. Na to, že to není jen proces, který zbytečně spaluje elektřinu a další zajímavá témata ohledně těžby Bitcoinu jsme se v této epizodě podcastu zaměřili s CMO Braiins [https://cs.braiins.com/] Kristianem Csepcsarem. Kromě těžby jsme také rozebrali, jak firmware a další produkty Braiins dokáží pomáhát těžařům zvýšit jejich efektivitu. Bavili jsme se také o tom, jaký vliv budou na Bitcoin mít aktuální události, jako jsou válka na Ukrajině nebo návrh v europarlamentu na zákaz PoW kryptoměn. Kristian také naznačil, jeho vizi vývoje Bitcoinu do budoucna, ale to již nebudeme prozrazovat a více se dozvíte právě v podcastu.

Sezóna 2Epizoda 318. březen 2022 57:25

Web3 a NFT s Matějem Zimákem a Jiřím Zlatohlávkem z Miton C

Do dynamického prostoru kryptoměn [https://www.ctit.cz/fintech/cryptocurrency-2/] nedávno vkročila i česká investiční skupina Miton a pro toto odvětví vznikl fond Miton C specializovaný na krypto a Web3 projekty. Hosty této epizody jsou Matěj Zimák a Jiří Zlatohlávek, kteří se v Miton C [https://mitonc.com/] této problematice věnují a v našem rozhovoru jsme se zaměřili především na populární témata poslední doby, kterými jsou Web3 a NFT. Rozebrali jsme, jaký byl historický vývoj webu až do současné verze, které říkáme Web2 a také jsme si řekli, v čem bude Web3 jiný. Nezapomněli jsme uvést ani konkrétní příklady Web3 služeb a rozebrat detaily, které v této oblasti čekají uživatele i společnosti. V této vývojové verzi webu budou hrát velkou roli NFT. Bavili jsme se tedy o tom, jaká tato role může být a že NFT nemusí být zdaleka jen tokenizovaný obrázek. Zmínili jsme také konkrétní NFT projekty, do kterých Miton C investuje a rozebrali trendy v tomto odvětví.

Sezóna 2Epizoda 315. únor 2022 19:35

A2A platby s country managerem kevin. Radoslavem Tomašiakem

Už jste slyšeli o tom, že úspěšný litevský FinTech kevin. [https://www.kevin.eu/] expanduje kromě jiných evropských zemí i právě k nám do České republika a na Slovensko? Hostem této epizody je Radoslav Tomašiak, který ve společnosti kevin. pracuje na pozici country managera. S Radoslavem jsme se bavili o tom, jak fungují platby Account to Account (A2A) a jaké jsou jejich výhody a nevýhody v porovnání s platbami kartou. Další zajímavá novinka, kterou jsme probrali je spuštění point of sale (PoS) služby. Touto inovací FinTech kevin. rozpoutal pozitivní emoce na sociálních sítích a Radoslav nám prozradil, jak proces platby funguje. Mluvili jsme také o spoustě dalších zajímavostí, jako je možná integrace do platforem, ale i o obecných tématech, jako je připravované třetí znění PSD. Více již v samotném podcastu.