Epizoda 3221. říjen 2020

Poslechněte si podcast: O inkontinenci s Lukášem Doskočilem z Tesla Medical

Podle Lukáše Doskočila trpí inkontinencí (únikem moči) v České republice až jeden milión lidí. Právě tomuto velmi častému problému jsme věnovali novou epizodu. Zjistíš, jaké jsou druhy inkontinence, její rizikové faktory nebo co to je hyperaktivní močový měchýř. Lukáš Doskočil je CEO společnosti Tesla Medical [https://www.tesla-medical.com/], která vyvinula přístroj využívající metodu neurorezonance, který pomocí elektrických impulsů stimulujeme nervové receptory v močovém měchýři, které způsobovaly jeho hyperaktivitu a úniky moči. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono [https://www.loono.cz/podcast].

33:08

Loono

Vydává: Loono

Podcast o prevenci a inovacích v medicíně. Naše moderátorky a studentky medicíny Michaela a Štěpánka si každý týden povídají s lékaři, studenty medicíny a technologickými nadšenci, kterým stejně jako nám leží na srdci lidské zdraví. Sledujte nás na instagramu @loonopodcast (https://www.instagram.com/loonopodcast/) .

Web

Epizoda 106Před týdnem 39:50

Jsou lékařské fakulty bezohledné? O studiu medicíny a stresu

Nestíhám. Jsem ve stresu. Mám depku. Jsem na dně. Věty, které medici používají možná častěji, než by se mělo. Na problematiku stresu mezi mediky se zaměřili Barbora Mechúrová a Martin Palička ve svém průzkumu Čeští medici v (ne)pohodě 2021. Právě o něm si dnes s nimi bude povídat medička a moderátorka podcastu Štěpánka Dostálová. 

Epizoda 105Před 2 týdny 06:48

3 - Progresivní svalová relaxace

Epizoda 105Před 2 týdny 04:28

2 - Bodyscan

Epizoda 105Před 2 týdny 01:38

1 - Dechové cvičení

Epizoda 104Před 3 týdny 52:05

Proč jít k zubaři v těhotenství, kolik co stojí a jak dlouho se vyvíjí kaz? O zubech s MDDr. Antonínem Tichým

Zuby, pohroma huby... ale nemusí to tak být! Štěpánka Dostálová v dnešním podcastu probírá s MDDr. Antonínem Tichým všechno, co musíte vědět o zubech. Budou se bavit o penězích a tom, proč si některé vyšetření musíme doplácet, o zubech a jejich kontrole v těhotenství, o tom jak se o zub správně starat, ale pan doktor zdůvodní třeba i to, proč vzniká zubní kaz. Nezapomeneme ani na téma zubních náhrad. A protože zuby dokážou opravdu pozlobit, nezapomeň si tenhle podcast poslechnout i ty! 

Epizoda 10325. květen 2022 32:53

Rakovina močáku: nekouřit a hodně pít!

Močový měchýř, nedílná součást našich těl, je rezervoárem moči v lidském těle. Co to "močák" vlastně je? A jak zde vznikne rakovina? Jaké má příznaky a jaké jsou možnosti léčby? Právě o nádorových onemocněních močového měchýře si budeme povídat s paní doktorkou MUDr. Michaelou Matouškovou, primářkou Urocentra Praha Onkologické kliniky 1.LF UK a FTN v Praze.

Epizoda 10211. květen 2022 48:57

Astma: Ničí život, ale nemusí. Jak na bezpříznakový život s astmatem?

Víc než 90% populace s astmatem může žít bezpříznakový život. Na astma lze ale i zemřít. Jak na život s astmatem bez problémů, i když tuhle nemoc nelze vyléčit? Na kloub chronickému plicnímu onemocnění, jehož výskyt v poslední době značně roste se dnes snaží přijít Michaela Kríková, která se o této problematice baví s doc. MUDr. Norbertem Paukem, PHd., který působí mimo jiné jako přednosta kliniky pneumologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Bulovka. 

Epizoda 10128. duben 2022 40:18

Oči: proč miminka neslzí, oči a počítače a jak o ně pečovat?

Tentokrát o, po mozku nejsložitějším orgánu těla, očích. Michaela Kríková probírá oči, prevenci očí, nemoci očí a další problematiku protkanou notnou dávkou zajímavostí s doc. Mudr. Drahomírou Barákovou, CSc, která se už několik let řadí mezi přední oční mikrochirurgy.

Epizoda 10014. duben 2022 53:16

Praktický návod: Jak na panickou ataku a OCD s MUDr. Pavlou Stopkovou, Ph.D.

Štěpánka Dostálová se v podcastu opět setkává s MUDr. Pavlou Stopkovou, Ph.D., tentokrát nad praktickým návodem jak zvládat úzkostné poruchy a tématem  obsesivně kompulzivní poruchy.  Potkala Vás první panická ataka? Co s ní krok za krokem? A co dělat se začínající nebo už rozjetou OCD? Bavit se budeme jak o tom, jak postupovat akutně, tak co dělat posléze - na koho se obrátit?  MUDr. Pavla Stopková Ph.D. pracuje v Národním ústavu duševního zdraví, kde nyní vede skupinovou kognitivně behaviorální terapii u pacientů s převážně úzkostnými poruchami a s mírnými poruchami nálady. V oblasti psychoterapie se Pavla Stopková dlouhodobě věnuje kognitivně behaviorální terapii, prošla dvouletým psychospirituálním kurzem a je ve výcviku schematerapie. Mimo to se účastní několika výzkumných projektů, dva roky působila jako výzkumná pracovnice v oboru molekulární genetiky psychických poruch v laboratoři dr. Herberta Lachmana na Albert Einstein College of Medicine v New Yorku, působí jako odborná asistentka Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a  pracuje také jako ambulantní psychiatr.  Pokud jste neslyšeli předchozí díl na toto téma, epizodu s číslem 92, doporučujeme se k ní nyní vrátit. Aplikace, o kterých v podcastu mluvíme: - Breathe - Headspace Sleduj náš instagram @loonopodcast [https://www.instagram.com/loonopodcast/]. 

Epizoda 9930. březen 2022 49:22

Proč se nebát mamografu? Jak předejít rakovině prsu s MUDr. Reginou Šírovou

Díky prevenci se podařilo úmrtnost na rakovinu prsu snížit o 40%. Je ale třeba, aby se jí ženy účastnily - díky celé řadě mýtů a zvěstí o mamografickém vyšetření české ženy prevenci často vynechávají. Právě tyto mýty si v dnešním podcastu vyvrátíme a vysvětlíme.  Do studia tentokrát přišla MUDr. Regina Šírová, která nám poví celou řadu důležitých informací o mamografu a screeningovém programu prevence proti rakovině prsu. Proč se nebát, že nám "osvícení" mamografem způsobí potíže? Bolí vyšetření? Jak často mám nárok na něj chodit? Jak to bylo v Česku s tímto screeningovým programem v historii? A jaká je nejlepší prevence pro mladé ženy, které nemají na vyšetření mamografem nárok?  Nezapomeň se každý měsíc samovyšetřit [https://www.loono.cz/prevence/samovysetreni]. Objednat na mamograf nebo ultrazvuk se můžeš třeba na https://www.mammacentrum.cz/ [https://www.mammacentrum.cz/]