Zbytečná Válka
Epizoda 384. červenec 2022

Poslechněte si podcast: O domov přišly miliony Ukrajinců. Šrámy na duši se budou hojit dlouho

Kooordinátor pomoci z humanitární organizace Člověk v tísni Petr Štefan se vrátil před pár dny z Ukrajiny. Od vypuknutí konfliktu tam byl již podruhé. „Pomoc na Ukrajině potřebuje na 16 milionů lidí. Je to obrovská humanitární krize,” upozorňuje v dalším díle podcastu Zbytečná válka v rozhovoru s redaktorem Novinek Alexem Švamberkem.

32:44

Zbytečná Válka

Vydává: Novinky.cz

Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.

Web

Epizoda 72Před 3 týdny 56:26

Rusko má víc lidí i techniky. Cokoli se Ukrajincům povede, bude ohromný úspěch

Posledních deset dnů války na Ukrajině bylo ve znamení řady útoků bezpilotními prostředky na ruská zařízení, včetně velmi podivného útoku na Kreml. V pátek je spolu v podcastu Zbytečná válka probírali bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a redaktor Novinek Alex Švamberk. V diskuzi připomněli, že proti silnějšímu Rusku je každý ukrajinský úspěch cenný. Věnovali se i bojům v Súdánu, které mohou vyvolat migrační krizi, a dění na Blízkém východě.

Epizoda 712. květen 2023 01:10:58

Munice z České republiky pomohla zastavit Rusy u Hostomelu, řekla Černochová

Česká republika patří k zemím, které vojensky nejvíce pomáhají Ukrajině. Těžké zbraně tam dodala jako první, takže následovaly další země. Ministryně obrany Jana Černochová v podcastu Zbytečná válka řekla, že k záchraně Kyjeva pomohla výraznou měrou dělostřelecká munice z České republiky.

Epizoda 7017. duben 2023 28:30

Bříza: Putin má jedinou možnost hrozit použitím jaderného arzenálu, závody ve zbrojení však nechce

Rusko stupňuje jaderné hrozby, když avizovalo pozastavení své účastni ve smlouvě START a rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku. Jestli roste riziko jejich použití a nové závody v jaderném zbrojení probíral v podcastu Zbytečná válka s expertem na jaderné zbraně Vlastislavem Břízou z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy redaktor Novinek Alex Švamberk.

Epizoda 696. duben 2023 32:27

Dědek: Pokud bychom si zvykli, že se na Ukrajině válčí a jenom tomu přihlíželi, neskončilo by to dobře

Pomoc Ukrajině není jen humanitární, ale i vojenská. Zbraně pro ni pomáhá nakupovat iniciativa Dárek pro Putina, který působí v rámci Nadačního fondu pro Ukrajinu. Spoluzakladatelem je podnikatel, majitel Jablotronu Dalibor Dědek, který v podcastu Zbytečná válka uvedl, proč se rozhodl vybírat peníze na nákup zbraní pro Ukrajinu, kolik se jich vybralo a na co a co by rád ještě pro Ukrajinu pořídil.

Epizoda 684. duben 2023 47:08

Dlouho ohlašovaná ruská zimní ofenzíva byla neviditelná

Majitel ruské soukromé Wagnerovy armády Jevgenij Prigožin v pondělí oznámil, že nad radnicí v Bachmutu zavlála ruská vlajka. Redaktor novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký v podcastu Zbytečná válka se však shodli, že to nic nemění na situaci na frontě a ruská zimní ofenziva jako celek selhala, pokud nějaká vůbec začala. Věnovali se však i atentátu na ruského blogera Vladlena Tatarského.

Epizoda 6720. březen 2023 24:32

Ruský opozičník žijící v Česku: Putina dostihne jedině zrada v okolí

Ani další vojenské oběti, ani případná ztráta Krymu nepřivodí pád ruského prezidenta Vladimira Putina. Konec nastane jen tehdy, když se mu postaví lidé kolem něj. Pravděpodobně ho pak i nahradí někdo z okolí, řekl Právu a serveru Novinky.cz Denis Bilunov, ruský opozičník a sociolog působící v současnosti na Univerzitě Karlově v Praze.

Epizoda 6613. březen 2023 27:15

Na velkou ofenzivu Rusko nemá dostatek sil ani prostředků, říká český velvyslanec na Ukrajině

Rusko minulý týden ve čtvrtek spustilo rozsáhlé ostřelování Ukrajiny. O velkou ofenzivu, kterou Moskva slibovala, se však podle českého velvyslance na Ukrajině Radka Matuly nejedná. Rusko na takový útok nemá dostatek sil, prostředků ani vycvičených vojáků, řekl v podcastu Zbytečná válka. Hovořil také o tom, jak se liší poplachy na základě hrozícího nebezpečí, jak Ukrajinci zvládli zimu či jakou pomoc aktuálně nejvíce potřebují.

Epizoda 657. březen 2023 40:16

Ukrajinci nikde nepostupují, upozornil Mikulecký a připomněl tanečky kolem dodávek tanků

Redaktor novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký v podcastu Zbytečná válka probírali aktuální situaci v bojích u Bachmutu, ruský postup na Kupjansk i jaký význam opět ve válce hrají zákopy. Došlo i na otázku, co mohou změnit dodávky západních tanků a kolik by jich bylo potřeba.

Epizoda 6424. únor 2023 02:22:42

SPECIÁL: Rok od ruské invaze na Ukrajinu

Od ruské agrese na Ukrajinu uběhl rok. Uplynulých 365 dní, výhledy do budoucna, globální i lokální bezpečnostní, politické a ekonomické debaty rozebírají hosté Michaela Rozsypala: Lenka Klicperová, Tomáš Pojar, Jiří Baloun, Milan Mikulecký, Alex Švamberk, Alexandr Vondra, Petr Zahradník, Michal Macenauer a Michael Romancov.

Epizoda 637. únor 2023 29:49

Ruská agrese pomohla ke sblížení Polska a Ukrajiny

Polsko je zemí, která nejvíce podporuje Ukrajinu. Proč tomu tak, je i když obě země měly v minulosti spory se v podcastu Zbytečná válka vysvětlovat ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj, který studoval na Karlově univerzitě.