Ranní host
30. září 2021

Poslechněte si podcast: O Českou republiku je mezi zahraničními filmaři velký zájem, říká ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková

O Českou republiku byl během roku 2021 ze strany zahraničních filmových produkcí velký zájem. „Byli jsme úspěšní. Pomalu se dostáváme na ta samá čísla, jako jsme měli v roce 2019. Česká republika je opravdu velmi žádané místo pro výrobu audiovizuálních děl,“ říká ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. 

12:54

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Včera 15:36

Rozvíjíme metody analýzy volné DNA pro využití v neinvazivní prenatální diagnostice, říká doktorka přírodních věd Marie Korabečná

To, že uvnitř buněk máme DNA, je obecně známá věc. Ale že máme volnou DNA, například v plazmě, moc lidí netuší. Na vývoji laboratorních metod a studiu volné DNA se specializuje doktorka přírodních věd Marie Korabečná, která byla ranním hostem Rádia ZET.

Před čtyřmi dny 15:48

Radioaktivita je všude kolem nás, ať si to chceme připustit nebo ne, říká Jan Kučera z Ústavu jaderné fyziky

„Jsme ozářeni všichni. Ozařujeme se přirozeným radioaktivním zdrojem draslíku 40, který je všude ve zdech, ve dřevě, koluje v naší krvi, ale na to jsme si během existence lidstva zvykli a přizpůsobili se tomu,” říká Jan Kučera z Ústavu jaderné fyziky, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. „Některá uhlí můžou obsahovat vysoké koncentrace uranu, třeba v Podkrkonoší se vyskytují taková ložiska. Uhlí odsud se nespaluje. Radioaktivita je všude kolem nás, ať si to chceme připustit nebo ne.” 

Před pěti dny 23:48

František Kotleta: Příležitost dvoustého výročí narození Mendela je hrozně inspirativní

V rámci oslav dvoustého výročí narození Johanna Gregora Mendela letos vyšla antologie Zákon genu. „Oslovili jsme nejlepší autory české sci-fi, aby přemýšleli, jak genetika ovlivní společnost. To nás totiž může všechny inspirovat,” říká editor knihy Leoš Kyša alias František Kotleta, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. „Příležitost dvoustého výročí narození Johanna Gregora Mendela, jednoho z nejvýznamnějších světových vědců, je hrozně inspirativní pro to, zabývat se genetikou a tím, jak ovlivní společnost.” 

Před šesti dny 15:56

Imunita se musí cvičit a stres jí nepomáhá, říká lékař Cyril Mucha

Během covidové pandemie jsme se chránili rouškami. To ale způsobilo obecné oslabení imunity. ,,Imunitní systém potřebuje vjemy a podněty, aby se neustále cvičil a dokázal bojovat s nemocemi,” říká lékař Cyril Mucha, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 15:32

Výpečky vedou, říká Těhotnej kuchař

Přítelkyně ho namalovala z profilu a usoudil, že může být tak v šestém měsíci těhotenství. ,,Když jsem vymýšlel jméno na své sociální sítě, tak jsem si na obrázek vzpomněl,” říká Jaroslav Vajgl, který je známý pod svou přezdívkou Těhotnej kuchař. 

Před týdnem 14:58

Najednou jsem byla mezi lidmi, kteří mi rozumí a chápou moje problémy, popisuje Petra Suchá ze spolku Metoděj

„Náš spolek se jmenuje Metoděj, protože je to zkratka ze slov „mezi tolika dětma jediný”. Je to z toho důvodu, že někteří naši členové mají ultra vzácné onemocnění neboli jsou vlastně nediagnostikovaní. Proto jsou s tímto onemocněním opravdu jediní u nás v republice nebo i na světě,” vysvětluje předsedkyně spolku Metoděj Petra Suchá, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 14:44

Pes není kačer na provázku, říká kynolog František Jaroš

„Psa beru tam, kde chci, aby si zvykl. Chodím do prostředí s hodně lidmi s vědomím, že psa musím odměnit.“ Do studia Rádia ZET si však svého psa nevzal. „Bylo by to pro něj bylo nové a nepřirozené prostředí,“ říká František Jaroš, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. „Přirovnám to k tomu, kdybyste sem vzal tříleté dítě. Představa, že s ním někam přijdete, bude hodné a nezlobit je lichá.“

Před týdnem 16:04

Krajina vysychá všude. Nejvíce jsou náchylné naše nížiny, říká klimatolog Jiří Malík

„Krajina vysychá všude. Klimatická změna způsobila, že máme o 50 % větší odpar vody než v minulosti. Za takového režimu nebudou téct toky nebo budou přes léto vysychat. Naše nížiny, ať už Polabská nebo Haná, jsou náchylné k vysychání nejvíc,“ říká Jiří Malík, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 13:48

Je možné analyzovat cokoli, co odpadne z lidského těla, říká forenzní genetik Vlastimil Stenzl

Forenzní genetika se zabývá genetickým zkoumáním pro potřeby dokazování a objasňování v trestních i civilních řízeních. „Veškeré části lidského těla v sobě obsahují buňky se skrytou DNA, kterou analyzujeme. K analýze je tedy vhodná jakákoli část lidského těla,” popisuje forenzní genetik z Kriminalistického ústavu Vlastimil Stenzl, který byl ranním hostem na Rádiu ZET.

Před 2 týdny 15:17

S dítětem si nemůžeme dovolit přejít na červenou, říká Markéta Novotná z Markétiny dopravní výchovy

„Jako dospělí ta pravidla známe, často je i dětem říkáme, nicméně jim kolikrát nejsme dobrým vzorem. A to je základ,” poukazuje metodička dopravní výchovy a autorka projektu Markétina dopravní výchova Markéta Novotná, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. „Pokud budu dítěti stokrát opakovat, že nikdy nesmí přejít na červeného panáčka a vydám-li se s ním někam ve večerních hodinách, tak si s ním v životě nemůžu dovolit na tu červenou přejít. Ani pokud opravdu nic nejede. Dítě si nevyhodnotí situaci jako my dospělí.”