5. září 2021

Poslechněte si podcast: O bílé paní, pokladu a světýlku. Vydejte se po stopách pověstí v Žamberku

Proč má Žamberk ve znaku kance a orlici? Kde se prý dodnes ukrývá poklad? Jak to bylo se žamberským upírem nebo s milenci u kapličky Pod Suticí? V Žamberku mají řadu zajímavých legend a pověstí.

25:46

Východočeské výlety

Vydává: Český rozhlas

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

Web

Dnes 25:11

Kozinec písečný najdete jedině v Semíně. Roste na písečných přesypech

První záznamy o Semíně jsou z roku 1339 a píše se v nich o místní tvrzi. Ta už tam sice nestojí, ale kousek od ní nechal Vilém z Pernštejna postavit zámeček. Za navštívení tam stojí také kostel se zvonicí nebo starý mlýn. A to zdaleka není vše, co Semín nabízí.

Před týdnem 23:23

Není Janov jako Janov. Ten u Litomyšle inspiroval i Jiráska

V Janově u Litomyšle je evropské rozvodí i místo, které zřejmě inspirovalo Aloise Jiráska. Obec je ale stále častěji vyhledávaná turisty. Pro svou malebnou přírodu, hluboké lesy, kterými se dá projíždět také na kole.

Před 2 týdny 25:38

Do Slatiňan nejen na zámek a ke koním, ale i do bývalých pískovcových lomů

Slatiňany jsou sice malé město, ale díky kladrubským vraníkům a udržovanému zámku také v rámci Pardubického kraje jedno z nejznámějších.

Před 3 týdny 24:24

Vydejte se do prázdninové Litomyšle. Pro nové zážitky i vzpomínky

S Východočeskými výlety míříme na Zámecké návrší. Jaké novinky mají na zámku, co vám připomenou v Regionálním muzeu v Litomyšli a proč byste měli překročit práh tajemného Portmonea?

17. červenec 2022 24:54

Výprachtice jsou malebnou podhorskou obcí

Leží nedaleko Lanškrouna, na úpatí Bukové hory, kde pramení Moravská Sázava, která z Výprachtic teče dál až na Moravu. Výprachtice jsou půvabnou podhorskou obcí, život v ní ale v minulosti vůbec nebyl jednoduchý.

10. červenec 2022 25:22

Z milířské osady zbyla jen jedna stavba. Mazurovy chalupy lákají turisty dodnes

Býšť je obec na hranici Pardubického a Královéhradeckého kraje. Obklopují ji rozsáhlé lesy plné naučných stezek, obor se zvířaty i přírodních rezervací. Kromě krásné přírody sem návštěvníky láká také kostel svatého Jiřího, ekologický ranč Bělečko nebo výstava turistických vizitek.

3. červenec 2022 24:28

Do Chrasti nejen po stopách Ďáblovy bible

Největší rukopisná kniha světa vznikla pravděpodobně v klášteře v Podlažicích, místní části Chrasti. Na chrasteckém zámku mají její kopii a v nedaleké lipové aleji stopy po tom, když se prý ďábel do Chrasti před pár lety vrátil.

25. červen 2022 27:42

Jedinečné chalupy a prastaré stromy. Telecí u Poličky je pohádkové

Telecí patří k nejkrásnějším vesnicím našeho kraje. Kulturní krajina s původní lidovou architekturou se snoubí s krásnou přírodou a je vidět, že si toho lidé v obci váží, místní i chalupáři.

12. červen 2022 24:43

Svítící žížaly i sekáči s klepety. Prales Polom je přírodní unikát

Obec Polom najdete nedaleko Trhové Kamenice v Železných horách. Kolem místního kostela svaté Kunhuty stojí jen asi pět domů. Větší roli tam hraje příroda. Z obce je to jen kousek do přírodní rezervace Polom, které se právem přezdívá prales.

5. červen 2022 24:28

Po stopách barona Artura Krause, pardubického Járy Cimrmana

Snažil se sestrojit létací stroj, jako první jezdil v Pardubicích na motocyklu, hrál tenis nebo lyžoval. Baron Artur Kraus byl originální osobnost konce 19. a počátku 20. století, která zanechala v Pardubicích řadu otisků.